|
|
کدخبر: ۱۷۳۲۱۴

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: در نشست هایی که امروز با فعالان اقتصادی کرمان شکل گرفت، مالیات خدمات فنی و مهندسی مطرح شد که باید این قبیل مالیات ها نظیر مالیات بر پسته فرآوری نشده مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمازکرمان، ارسلان فتحی پور در نشست شورای گفت وگوی دولت با بخش خصوصی در محل استانداری کرمان با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی مجلس در انتظار ارائه لایحه تامین منابع بانکی دولت به مجلس است، اظهار کرد: قرار است این لایحه در هفته های آینده به مجلس ارسال شود تا بعد از تصویب به تامین منابع بانکی کشور کمک کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استان کرمان مزیت بسیار خوبی برای استفاده از انرژی های خورشیدی دارد، گفت: باید با استفاده از توان بخش خصوصی روی این مسئله سرمایه گذاری شود.

وی بیان کرد: به بخش خصوصی از طریق فاینانس کمک می شود تا انرژی کشور را تامین کند.

مالیات خدمات فنی و مهندسی و پسته مجددا بررسی می شود

فتحی پور افزود: در نشست هایی که امروز با فعالان اقتصادی استان کرمان شکل گرفت، بحثمالیات در حوزه خدمات فنی و مهندسی مطرح شد که باید این قبیل مالیات ها نظیر مالیات بر پسته فرآوری نشده مورد تجدید نظر قرار گیرد.

وی تاکید کرد: در مبحثمالیات بر ارزش افزوده نیز باید وضعیت شرکت های توزیع برق مشخص شود که از چند درصد درآمدهایشان مالیات اخذ شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اداره کردن استان کرمان با این وسعت در بخش های کشاورزی و آب هزینه های گزافی در بردارد که شرایط آن با شرایط دیگر استان ها فرق دارد.

جنگ آب بین استان های کشور رخ داده است

وی با اشاره به جنگ آب بین استان های کشور افزود: باید چاره اندیشی کرد و با جلساتی که در آینده با بانک توسعه اسلامی برگزار می شود برای آب شرب کرمان که وضعیت مناسبی ندارد، تصمیمات جدی اخذ شود.

فتحی پور با بیان اینکه آب نقش حیاتی دارد و نمی توان انتظار داشت بخش خصوصی آب شرب را تامین کند، بیان کرد: باید در حوزه معادن استان کرمان سرعت اکتشاف و فرآوری بیشتر شود و جلوی خواب سرمایه به سبب هزینه های هنگفت آن گرفته شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: برای پروژه های رها شده نیز باید از توان بخش خصوصی با استفاده از فاینانس های صندوق توسعه ملی و ۳۸ میلیارد دلار که در بودجه اختصاص یافته، بهره گرفت.

وی خواستار توجه بیشتر بانک های عامل به تعیین حدود اختیارات خود در استان ها شد و گفت: باید با مذاکره با تعدادی از این بانک ها وضعیت اختیارات آنها و میزان مشارکت و حضورشان در سرمایه گذاری ها مشخص شود.

فتحی پور تصریح کرد: باید به بانک های غیردولتی نیز اجازه داده شود، در قالب قانون برای سرمایه گذاری در شرکت های تامین انرژی حضور یابند.

برخی سودجوها به دنبال اخلال در نظام اقتصادی کشور هستند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: دولت به موازات اجرای برنامه پنجم توسعه سعی کرد نقدینگی را کنترل کند ولی زمزمه هایی به گوش می رسد که عده ای افراد سودجو باز به دنبال حرکت هایی برای برهم زدن آرامش و ثبات اقتصادی موجود هستند.

فتحی پور خاطرنشان کرد: لایحه تولید دولت به سبب در نظر نگرفتن ثبات ارز یا تغییرات آن برگشت داده شده که می تواند با تثبیت ارز توسط دولت دوباره این لایحه ارائه شود.

انتهای پیام / ب

ارسال نظر