|
|
کدخبر: ۱۷۳۲۲۲

اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه /

خبرگزاری تسنیم: یک متخصص تغذیه گفت: مواد غذایی افزایش دهنده حجم مدفوع تا ۱۵درصد بروز سرطان روده را کاهش می دهند. مصرف زیاد گوشت قرمز و سوسیس باعثافزایش ابتلا به سرطان روده، پستان و پروستات می شود.

مرتضی صفوی در گفت و گو با خبرنگار سلامتخبرگزاری تسنیم، درباره نقش تغذیه در پیشگیری از سرطان اعضا مختلف بدن و توصیه های تغذیه ای مناسب، اظهار داشت: سرطان عارضه مزمنی است که علت آن از بین رفتن کنترل تقسیم و تکثیر سلول ها تا حد تشکیل تومور است.

به گفته وی ۸۰ تا ۹۰ درصد سرطان ها به عوامل محیطی مربوطند که ۳۵ درصد آن عوامل تغذیه ای است. هر چند هنوز مکانیسم دقیق تغذیه در بروز سرطان شناخته نشده ولی دیده شده که تغذیه می تواند در تمام مراحل آن مؤثر باشد.

این متخصص تغذیه اضافه کرد: طبق مطالعات مرکز درمان سرطان دیده شده که بعضی عوامل غذایی اثر وقفه دهنده در سرطان اعضا مختلف بدن دارند مانند کاروتنوئیدها، پلی فنل های فلاونوئید، ایزوفلاون ها، میوه ها، سبزیجات، غلات، چای سبز و آنتی اکسیدان ها مثل اسید اسکوربیک، رتینول، نوکوفرول در پیشگیری از سرطان اثر سینزژیستیکی دارند.

صفوی افزود: انجمن ملی مبارزه با سرطان و کمیته رژیم غذایی و سلامتی برای پیشگیری از سرطان، توصیه هایی را کرده اند مصرف روزانه سبزی ها و میوه ها(عدم مصرف صحیح سبزی برابر با ورود عوامل کارسینوژن(سرطانزا))، چاقی باعثافزایش خطر سرطان آندومتر و پستان در زنان و روده در مردان می شود همچنین مصرف زیاد چربی خطر سرطان کولون را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: مواد غذایی افزایش دهنده حجم مدفوع تا ۱۵درصد بروز سرطان روده را کاهش می دهند. مصرف زیاد گوشت قرمز و سوسیس باعثافزایش ابتلا به سرطان روده، پستان و پروستات و مصرف الکل منجر به سرطان دهان، حلق، حنجره، مری، کبد، پستان می شوند.

این متخصص تغذیه خاطرنشان کرد: تأثیر بر متابولیسم هورمون ها و آثار آنتی اکسیدان در مجموع برای پیشگیری از سرطان باید بعضی مواد غذایی مانند فیبرها، فیتوکمیکال ها، لبنیات، ویتامین ها مصرف شوند. به دلیل این که پیشگیری بهتر از درمان است، این امید وجود دارد که با برنامه ریزی صحیح تا حد امکان از بروز سرطان کاسته و تحقق آن به میزان آگاهی جامعه بستگی دارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر