|
|
کدخبر: ۱۷۳۳۷۳

خبرگزاری تسنیم: با تشدید تنش ها در اوکراین قیمت نفت در معاملات امروز بازار جهانی ۳۹ سنت افزایش یافت و به ۱۰۸ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، قیمت نفت برنت روز جمعه به دلیل افزایش مجدد تنش ها در اوکراین و ادامه عرضه محدود نفت لیبی، افزایش یافت اما در مسیر ثبت دومین هفته همراه با کاهش باقی ماند.
جدایی طلبان طرفدار مسکو در شرق اوکراین درخواست عمومی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای به تعویق انداختن رفراندوم خودمختاری را نادیده گرفتند و اعلام کردند که روز یکشنبه اقدام به برگزاری همه پرسی خواهند کرد که می تواند منجر به بروز جنگ شود. سرمایه گذاران نگران اند که هرگونه گسترش درگیری ها می تواند عرضه نفت روسیه را با اختلال مواجه کند.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه ژوئن پس از کاهش ۹ سنتی در روز پنجشنبه، امروز ۳۹ سنت افزایش یافت و به ۱۰۸ دلار و ۴۳ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز که روز پنجشنبه ۵۱ سنت کاهش یافته بود، امروز ۴۱ سنت افزایش یافت و به ۱۰۰ دلار و ۶۷ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا تحت تاثیر کاهش غیرمنتظره حجم ذخایر نفتی خام آمریکا در هفته گذشته، در مسیر ثبت اولین افزایش قیمت هفتگی در طی سه هفته گذشته قرار دارد.
تتسو اموری، تحلیلگر بازار نفت در این باره به رویترز گفت: «دو عامل حمایتی در بازار نفت وجود دارد که عبارتند از ریسک های مربوط به عرضه و پیش بینی تقاضا برای بنزین در آمریکا همزمان با شروع فصل سفر در این کشور.»
وی پیش بینی کرد که قیمت نفت خام آمریکا در محدوده ۱۰۰ دلاری از حمایت برخوردار باشد. همچنین قیمت نفت برنت همچنان حدود ۷ تا ۸ دلار گران تر از نفت خام آمریکا خواهد بود و این شکاف قیمت ممکن است تا پایان ژوئن عمدتا به دلیل نگرانی ها در زمینه عرضه تا ۱۰ دلار نیز برسد.
دولت های عضو اتحادیه اروپا زمینه را برای تحریم های احتمالی علیه شرکت های روسی شامل شرکت های بزرگ انرژی مهیا کرده اند و منجر به افزایش بیشتر تنش ها در روابط روسیه و غرب شده اند.
انتهای پیام / / ۲۶

ارسال نظر