|
|
کدخبر: ۱۷۳۶۰۷

برگزاری بیست وهفتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به عنوان یک رویداد بین المللی مورد توجه رسانه های خارجی نیز قرار گرفته است که بیشتر آنها بیشتر از متن به حاشیه های آن توجه داشته اند.

گروه فرهنگی مشرق- برگزاری بیست وهفتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران به عنوان یک رویداد بین المللی مورد توجه رسانه های خارجی نیز قرار گرفته است.

بنابر این گزارش بسیاری از رسانه های خبری در غرب و جهان عرب به افتتاح این نمایشگاه و آمار ناشران و کتاب های حاضر در این نمایشگاه پرداخته اند.

* توجه رسانه ها به حواشی نمایشگاه کتاب از جمله جمع آوری کتاب هایی با نام جعلی برای خلیج فارس

از دیگر اخباری که مورد توجه رسانه های مختلف قرار گرفته است حواشی این نمایشگاه از جمله سخنان روز افتتاحیه رئیس جمهور و همچنین جمع اوری برخی کتاب ها از نمایشگاه بوده است.

یکی از این اتفاقات جمع اوری کتاب هایی بود که نام جعلی خلیج عربی را برای خلیج فارس مورد استفاده قرار داده بودند که مورد توجه رسانه های عربی از جمله رسانه های مصری قرار گرفت.

توجه برخی رسانه های رسمی کشورهای مختلف از جمله مصر، سوریه، ونزوئلا و روسیه برای حضور در نمایشگاته کتاب از جمله توجهات رسانه ای به این نمایشگاه بوده است چه آنکهرادیو صدای روسیه از حضور این کشور برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب تهران خبر داد.

به نوشته پایگاه رادیو صدای روسیه، این کشور با ۳۰ ناشر و ۶۰۰ عنوان کتاب در نمایشگاه تهران و با موضوع «ارتباط شعر روسی و ایرانی» و آثار کلاسیک روسیه حاضر شده است.

* گزارش گاردین با عنوان «نشانه هایی برای تغییر در تهران»

اما در این بین مهمترین گزارش از نمایشگاه کتاب تهران را روزنامه انگلیسیگاردینمنتشر کرد که در آن با اشاره به فضای موجود در نمایشگاه کتاب تهران در گزارشی دوپهلو و متناقض مدعی شد این نمایشگاه «نشانه هایی برای تغییر در تهران» است!

این روزنامه در گزارش خود با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تهران بزرگترین نمایشگاه کتاب دنیاست به حاشیه های این نمایشگاه از جمله نقاشی چهره های کودکان و کافی شاپ ها و جمعیت عظیم حاضر در نمایشگاه اشاره کرده و نوشته است:این نمایشگاه با حضور روزانه ۵۰۰ هزار نفر از سراسر کشور مکانی برای جشن و بحثدرباره ادبیات، علم و تاریخ ایران و برای بیان جدی ترین بحثها درباره آرمان های جامعه جدید ایرانی است.

گاردین با اشاره به حاشیه های دیگری از نمایشگاه از جمله ادعای این امر که حضور گشت ارشاد و تمامی پیج ها در مصلی با بی اعتنایی زنان بدحجاب مواجه شده است، می افزاید: هم نمایه هایی از تغییر و هم نمایه هایی از کشور منزوی، تهدید شده و تحریم شده را می توان در نمایشگاه دید.

این روزنامه انگلیسی با ادعای اینکه در دوران حسن روحانی سانسور کتاب کم شده اما همچنان ادامه دارد، در راستای تلاش ها برای حذف ممیزی از کتاب، به سخنان حسن روحانی رئیس جمهور در افتتاحیه نمایشگاه اشاره کرده و نوشته است: در کشوری که رهبر آن فتوایی علیه «آیات شیطانی» سلمان رشدی می دهد سخنان روحانی به نظر نشانه هایی از یک تغییر بزرگ در لحن و جهت حرکت در ایران است.

گاردین سپس سراغ نظر برخی از بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب رفته و سپس به نقل از یک غرفه دار عنوان کرده است که کتاب های تاریخی، شعر و آشپزی پرفروش ترین کتاب های نمایشگاه امسال بوده اند.

* ادعای گاردین: کم شدن حضور ناشران خارجی به دلیل تحریم های مالی، کپی رایت و ممیزی

عنوان «بین المللی» نمایشگاه بهانه بخش دیگری از گزارش روزنامه گاردین درباره نمایشگاه کتاب تهران است که در آن به حضور محدود ناشران غربی در نمایشگاه اشاره کرده و به نقل از رضا معصومی گفته است: شرکت آمریکایی «مک گرو هیل» که سال گذشته در این نمایشگاه حضور داشته است امسال حضور ندارد و بسیاری از کشورهای اروپایی نیز در سال جاری نماینده ای نداشته اند که اینها به دلیل تحریم های مالی آمریکاست.

وی اما به سراغ «کلودیا دوبری» نماینده نمایشگاه فرانفورک در نمایشگاه تهران رفته است و از او در این باره پرسیده است که او گفته است: دو ناشر آلماین حاضر شدند کتاب های خود را در این نمایشگاه عرضه کنند و برخی نیز چون «دیوید واگنر» نیز در پی ترجمه آثارشان به این نمایشگاه آمده اند.

دوبری از ترجمه تنها دو تا سه کتاب آلمانی به فارسی در سال خبر می دهد و می افزاید: این وضعیت درباره کل اروپا صادق است چراکه مشکلاتی درباره قانون کپی رایت و ممیزی در ایران داریم.


ارسال نظر