|
|
کدخبر: ۱۷۳۷۰۹

وزیر راه و شهرسازی فعالیت خط راه آهن گرگان و اینچه‎برون در سال جاری آغاز می شود، گفت: مدیریت هوشمند جاده ها امسال در سراسر کشور به منظور ایمن سازی جاده ها اجرایی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، عباس آخوندی از فعالیت خط راه آهن گرگان و اینچه‎برون در سال جاری خبر داد و گفت: تحقق این امر عاملی برای توسعه استان گلستان است به این دلیل که با فعالیت این خط آهن تجارت ایران و آسیای میانه رونق می‎گیرد و سود آن در وهله اول برای ترکمن‎ها و گلستانی‎ها است.

وی همچنین با اشاره به اینکه کشور باید دچار یک بی نظمی اجتماعی از جمله در نحوه رانندگی، توسعه شهری، حمل ونقل، عدم رعایت ضوابط و قوانین شهری است، یادآور شد:مدیریت هوشمند جاده ها امسال در سراسر کشور به منظور ایمن سازی جاده ها اجرایی می شود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت ساخت و ساز در شهرهای کشور بیان کننده سبک زندگی سنتی یا مدرن نیست و فاقد ارزش است که باید نسبت به این وضعیت در دانشگاه ها نقد صورت گیرد، گفت: واقعیت خارجی نشان می دهد هزاران میلیارد تومان که در حوزه ساخت و ساز شهری هزینه می شود نهایتا فاقد ارزش بنیادین معماری است و چه کسی باید به فروش ضوابط اعتراض کند و اگر دسترنج شهرسازی یکباره زیرپا گذاشته شود چه کسی باید اعتراض کند؟

آخوندی با طرح این سوال که سرپیچی از مقررات کجا باید نقد شود، تصریح کرد: با اساتید دانشگاه موافقم که اقدامات بنیادین در حوزه نظم اجتماعی باید صورت گیرد و نظم در جامعه از طریق اداری شکل نمی گیرد و نیازمند رویکرد ملی و اندیشه است که باید در ذهن افراد جامعه بنشیند و تبدیل به خواسته ملی شود.

وی ادامه داد: بسیاری از طرح های اجرایی و عمرانی به جای اینکه در دست کسانی باشند که خلق زیبایی وعاطفه کنند در دست سوداگران است که این با دستور حل نمی شود بلکه باید به خواسته ای اجتماعی تبدیل شود.

وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه در کشور نظام های محلی اختیار ندارند، تصریح کرد: اگرچه شهرداری ها توسط شوراها انتخاب می شوند اما تحت سیطره سیاسی هستند و علاوه بر آن مدیریت شهری از عدم یکپارچگی رنج می برد.

وی افزود: با مدیریت چندگانه در یک سرزمین مواجه هستیم و بخش عمده ای از تخلفات و حاشیه نشین ها در مرز های شهری اتفاق می افتد که باید مدیریت یکپارچه سرزمینی بازنگری شود زیرا که مدیریت های چندپاره از هم گسیخته موجب ناهنجاری های اجتماعی می شود و علاوه بر راه حل قانونی نیاز به اندیشه دارد.

آخوندی تاکیدکرد: مفهوم مدیریت محلی و مالیه محلی باید شکل بگیرد و مافاقد نظام مالیه محلی هستیم و باید مفهوم محل را که نشان دهنده هویت است به عنوان لایه ای از مدیریت حفظ کنیم در حالی که ما مدیریت محلی و سرمعمار شهر و دفتر معماری شهری نداریم که نگران تحولات معماری شهری باشد.

آخوندی یادآور شد: وظیفه مهندس ناظر غیر از اجرا، نظارت است و از مهندسی، اجرا را می خواهیم؛ در حالی که در حال حاضر فکر می کنند مهندس ناظر است و کس دیگری انجام دهنده کار است. در این زمینه لازم است دفتر مهندسی ساختمان با قبول تمام مسئولیتها از گرفتن مجوز تا ساخت کامل شکل بگیرد.ارسال نظر