|
|
کدخبر: ۱۷۳۷۴۲

تسنیم گزارش می دهد

خبرگزاری تسنیم: افزایش نرخ بیکاری در جامعه تا اندازه ای پیش رفته که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را دلواپس فقر و بیکاری کرده است. اما مسئله اینجاست که اکنون که اشتغال زایی اولویت دولت است برنامه دقیق وزارتخانه متولی شغل کجاست.

به گزارش خبرنگار اقتصادیخبرگزاری تسنیم، وجود بیکاری در سطح نسبتاً وسیع، از جمله ویژگی های بارز اغلب کشورهای در حال توسعه است. عواملی مانند انفجار جمعیت، ناتوانی بخش های تولیدی در جذب نیروی کار، استفاده از روش های تولید سرمایه بر به جای کاربر، کمبود سرمایه، انعطاف ناپذیر بودن ساختار تولید و وجود بیکاری پنهان، پائین بودن بهره وری نیروی کار و تعیین دستمزدها بدون توجه به بازدهی نیروی کار از جمله عواملی هستند که باعثتشدید بیکاری در کشورهای در حال توسعه و ازجمله کشور ما شده است.

اما اهمیت نرخ بیکاری درکشور در حالی است که حتی علی ربیعی، وزیرتعاون، کارورفاه اجتماعی نسبت به نرخ بیکاری ابراز دلواپسی می کند و می گوید: ما دلواپس عدالت اجتماعی، دلواپس رانت، فقر و بیکاری و آسیب های اجتماعی هستیم.

وی بیان می کند: ما دلواپس اشتغال برای همه ایرانیان، دلواپس اخلاق و ارزش های دینی، خانواده وفرزندانمان و عزت ایرانی در خارج از کشور هستیم. در دولت تدبیر و امید عزت، ناشی از ایستادگی، مقاومت ورشد اقتصادی است. در زمان حاضر هر کاری که بخواهیم در خصوص اشتغال و بیکاری انجام دهیم، تبعاتی در جامعه خواهد داشت.

اما با وجود دلواپسی آقای وزیر هنوز سیاست دقیق برای اشتغال ارائه نشده است. صرفا سیاست گذاری در دولت تدبیر، امید به اطلاع رسانی از سوی ربیعی برای تدوین بسته بسته جدید توسعه اشتغال بوده است.

همچنین با وجود اینکه محمد عطاردیان، نماینده کارفرمایان ۱۹ اسفند ماه۹۲، از تصویب کلیات بسته جدید توسعه اشتغال در جلسه شورای عالی اشتغال خبر داده بود و بیان کرده بود این بسته در قالب ۵۵ راه کار در زمینه توسعه اشتغال قرار است مورد بررسی قرار گیرد. اما از زمان تصویب آن بسته حدود ۲ ماه می گذرد و هنوز جزئیات این طرح بررسی نشده است.

به گزارش تسنیم، با وجود اینکه بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند بیکاری با تزریق منابع برطرف نمی شود و حتی ربیعی هم به این مورد اشاره کرده و گفته است باید بتوانیم با افزایش ظرفیت بنگاه ها در جهت ایجاد شغل اقدام کنیم اما باید بگویم مشکل فقط پول نیست، زیرا تنها پاشیدن پول به زمین شغل ایجاد نمی کند. اما با وجود این دیدگاه، تنها اقدامی که طی این چند وقته گذشته پیرامون اشتغال از سوی علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای ایجاد اشتغال بیان شده است، خبر از توزیع ۸ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات اعتباری توسط بانک های عامل برای بخش اشتغال در استان ها بوده است.

وگرنه به جز این مورد تمام دلواپسی آقای وزیر به ارائه آمار درباره شمار تحصیل کردگان جویای کار خلاصه شده است. وی بارها بیان کرده که شمار تحصیلکردگان در کشور حدود ۴۵ درصد کل جمعیت بیکار کشور است و از اضافه شدن ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دیگر در سال های آینده به این جمعیت خبر داده و بیان کرده است، باید برای این گروه از افراد جامعه شغل هایی را تعریف و برای آن سرمایه گذاری کنیم. به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با وجود اینکه اشتغال تا این اندازه حائز اهمیت است چرا تاکنون هیچ کدام از ۵۵راهکار بسته سیاستی اشتغال از سوی ربیعی، متولی امر اشتغال اشاره نشده است.

شاید بتوان گفت، دستیابی اقتصاد ایران به رشد هفت درصدی برای مقابله با بحران بیکاری، ساماندهی فارغ التحصیلان و نیروهای جویای کار و ایجاد سالانه یک میلیون شغل در کشو از ۵۵ راهکار بسته سیاستی اشتغال است که تا کنون به وضوح بیان نشده است.

به گزارش تسنیم، با توجه به گفته ربیعی مبنی بر اینکه الویت اصلی دولت تدبیر تولید اشتغال و توجه به امنیت غذایی است، انتظار می رود که دولت دلواپسی خود و مردم را با ارائه راه کارهای مناسب در جهت حل مشکل اشتغال دنبال کند، چرا که به اعتقاد کارشناسان بازار کار صبحت درباره بیکاری و زیان های آن بارها بیان شده است اما آنچه تا کنون مغفول مانده است، راه کاری برنامه ریزی شده و دقیق برای حل این معضل اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است.

انتهای پیام /

ارسال نظر