|
|
کدخبر: ۱۷۳۸۴۹

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس:

خبرگزاری تسنیم: رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس گفت: ورود فاضلاب شهری آب ساحلی بندرعباس با شرایطی نامناسب مواجه کرده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی به چابهار، مرتضوی رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس از موسسه تحقیقات علوم شیلات کشور در هفتمین کمیته مقابله با شکوفایی مضر جلبکی اظهار داشت: کمیته علمی مباحثپژوهش های کشند قرمز در دریای عمان را دنبال می کند منظور از کشند قرمز همان شکوفایی مضر جلبکی است. در واقع ما بخش زیادی از فعالیت خود را در خصوص مقابله با کشند قرمز داریم و نگرانی اصلی ما این است که تعداد گونه های مضر در دریای عمان رو به افزایش است.

وی ادامه داد: در غرب هرمزگان به سمت تنگه هرمز تعداد شکوفایی جلبک ها مضر رو به افزایش است و چالش هایی را ما در سواحل مواجهیم که این امر باعثشد از سال ۸۷ تا ۹۰ کلیه استان های جنوبی پایش شود.

مرتضوی گفت: اکنون پایش ها را محدود به چابهار کردیم تا هرچه زودتر در خصوص مقابله با جلبک های مضر گام های مؤثری برداشته شود همچنین در این راستا طرحی را از سال ۹۰ تا ۹۳ اجرا کردیم تا شاهد بهبود باشیم.

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس افزود: شرایط آب های ساحلی بندرعباس، قشم و هرمزگان نگران کننده است و هر لحظه بروز شکوفایی جلبکی وجود خواهد داشت؛ ورود فاضلاب شهری از مواردی است که شرایط را نامناسب کرده است.

وی گفت: بیشترین تراکم جلبک های مضر از آذر تا اسفند است و ما از سال ۹۲ پایش ها را در بندرعباس و قشم انجام دادیم.

مرتضوی گفت: ۸۵۰ باکتری را استخراج کرده که ۲۵ باکتری خاصیت جلبک کشی دارد بنابراین ما این امر را مفید دانسته و امری مناسب برای مقابله با شکوفایی جلبک های مضر می دانیم که سازمان محیط زیست باید به عنوان متولی مشکلات را جدی گرفته و آن را حل کند.

رئیس پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس بیان کرد: ما با کمبود اعتبارات برای اجرای برنامه ها مواجهیم، و در زمینه پایش و کنترل برنامه ها باید اجرا شود و ما امروز با کمبود شدید نیروی انسانی و متخصص مواجهیم.

انتهای پیام /

ارسال نظر