|
|
کدخبر: ۱۷۴۰۷۱

معاون پیشگیری وهماهنگی امور استان های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز:

خبرگزاری تسنیم: معاون پیشگیری وهماهنگی امور استان های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: برخی از صنوف آشکارا اعلام می کنند کالایی که می فروشند قاچاق است و برخوردی با آنها نمی شود.

به گزارشخبرگزاری تسنیم، علیرضا بیات گفت: آثار زیانبار قاچاق کالا برکسی پوشیده نیست و تاثیرات منفی آن بر همه بخش های اقتصاد موجب خنثی سازی سیاست های تجاری می شود.

وی افزود: از طرفی قاچاق کالا معلول تصمیمات غیرکارشناسانه در حوزه اقتصادی است، به طور مثال محدودیت ها و ممنوعیت ها از یک طرف موجب مدیریت ارز می شود و از مسیر دیگری کالای قاچاق خریداری و به کشور وارد می شود.

معاون پیشگیری وهماهنگی امور استان های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز عنوان کرد: امروز هزینه های واردات بسیار بالاست و این واردات برای بخش بازرگانی محصول نهایی نیست بیشتر این مواد اولیه بخش تولیدات است و ما در چند سال اخیر نتوانستیم شاخص های تجارت فرامرزی را بهبود ببخشیم و رتبه ما نزولی است.

وی افزود: این کاهش رتبه موجب افزایش قاچاق شده و مجموعه ای از کالاهای بی کیفیت، غیربهداشتی و مضر برای سلامت مردم قاچاق می شود و در برخی مواقع مردم با خرید آن سم خریداری می کنند، از جمله استعمال موادآرایشی تقلبی و قاچاق که به مردم صدمه وارد می کند.

معاون پیشگیری و هماهنگی اموراستان های ستادمرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه تعرفه ها و هزینه تولید داخل بالاست عنوان کرد: چندی قبل بخشی از برنج های قاچاق شده در یکی از مرزها را کنترل کردیم که ۲۰ برابر حد مجاز سرب داشت.

وی راهکار اساسی برای کنترل این بحران را اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی با شاخص هایی که اعلام شده برشمرد و گفت: بنده به کمیسیون برنامه ریزی، هماهنگی و نظارت استان تهران توصیه می کنم با استفاده از ابزارهای فنی و کار نرم افزاری کنترل های غیرمانع خود را افزایش دهند.

بیات ادامه داد: متاسفانه تهران در چند نقطه چهره مناسبی برای عرضه کالا ندارد و برخی از صنوف آشکارا اعلام می کنند کالایی که می فروشند قاچاق است و برخوردی با آنها نمی شود.

وی با بیان اینکه باید با دانه درشت ها مقابله کرد افزود: قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز احکام بازدارنده ای دارد که اگر اجرا شود هم در سازماندهی و پیشگیری به ما کمک می کند وهم در مجازات ها متناسب با ارتکاب جرم احکام خوبی دارد.

انتهای پیام /

ارسال نظر