|
|
کدخبر: ۱۷۴۵۰۰

برای فرار از پرداخت جریمه

خبرگزاری تسنیم: دولت پاکستان برای فرار از پرداخت جریمه به تهران بابت تاخیر در تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران مدعی پیش آمدن حالت فورس ماژور در مورد این پروژه شد.

به گزارشخبرگزاری تسنیمبه نقل از پایگاه اینترنتی تریبیون، دولت پاکستان به عنوان اقدامی احتیاطی جهت ممانعت از محکوم شدن به پرداخت جریمه، یک اعلامیه بروز وضعیت فورس ماژور را در رابطه با خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان منتشر کرده و اعلام کرده است که این پروژه به دلیل خودداری آمریکا از معاف کردن این خط لوله مذکور از تحریم ها، نمی تواند تکمیل شود.
این اقدام ممکن است موجب ایجاد دعوای حقوقی بین دو کشور در مورد این پروژه شود که قرار بود بحران کمبود انرژی در پاکستان را حل کند.
بر اساس توافق صورت گرفته بین دو طرف، پاکستان اگر نتواند این پروژه را تا دسامبر ۲۰۱۴ تکمیل کند، باید روزانه ۳ میلیون دلار جریمه به ایران بپردازد.
این اعلامیه بروز حالت فورس ماژور در آستانه سفر نواز شریف، نخست وزیر پاکستان به تهران صادر شده است. قرار است در این سفر موضوع خط لوله انتقال گاز یکی از محورهای اصلی مذاکرات دو طرف باشد.
اما ایران تاکید دارد که به رغم ریسک ناشی از تحریم های آمریکا، این پروژه می تواند تکمیل شود. تهران می گوید، اسلام آباد در زمان امضای قرارداد، کاملا از وضعیت ژئوپلتیک این خط لوله آگاه بوده است.
یک مقام وزارت امور خارجه پاکستان در این باره گفت: «دولت حالت فورس ماژور اعلام کرده است که معمولا در زمان بروز جنگ یا حالت های اضطراری که اجتناب ناپذیر هستند، اعلام می شود.»
مقامات پاکستانی معتقدند اگر اسلام آباد این پروژه را تکمیل کند، ممکن است به استقبال تحریم های آمریکا برود. آنها می گویند به ایران نیز در مورد عدم توانایی اسلام آباد در مورد فعالیت در این وضعیت اطلاع داده اند.
دولت جدید پاکستان مدت کوتاهی پس از در دست گرفتن امور، تصمیم گرفت که پیگیر معاف کردن این پروژه از تحریم های آمریکا باشد و به این منظور سندی حاوی جنبه های حقوقی و سیاسی این پروژه در جولای ۲۰۱۳، تسلیم وزیر امور خارجه آمریکا شد.
به گفته مقامات پاکستانی، وزیر امور خارجه آمریکا از دادن هرگونه تعهد به اعطای امتیاز در این زمینه خودداری کرد.
انتهای پیام / / ۳۴

ارسال نظر