|
|
کدخبر: ۱۷۵۲۶۳

با امضای وزیر اقتصاد ایران و معاون نخست وزیر عراق، ایران و عراق عصر دوشنبه با هدف گسترش همکاری تفاهمنامه اقتصادی در زمینه های سرمایه گذاری، گمرکی، مالیاتی، بانکی و استاندارد منعقد کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، این تفاهمنامه را علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران و «روژ نوری شاویس» معاون نخست وزیر عراق امضا کردند. این تفاهمنامه در راستای گسترش روابط دو کشور و در پی مذاکرات فشرده دو روز گذشته میان هیات های دو کشور و در جریان سفر روژ نوری شاویس معاون نخست وزیر عراق به تهران منعقد شد.

قرارداد مذکور دارای پنج بند و در زمینه تشویق و حمایت متقابل از سرمایه گذاری، همکاری های گمرکی، اجتناب از اخذ مالیات مضاعف، همکاری های استاندارد و بانکی است.

براساس این تفاهمنامه قرار است ایران و عراق همکارهای متقابل اداری در امور گمرکی را در دستور کار قرار دهند؛ ضمن آنکه موافقتنامه اجتناب از اخذ مالیات مضاعف که درسال۹۱ به امضای طرفین رسید و از سوی طرف ایرانی نیز درمجلس شورای اسلامی در دست بررسی است.

به پیشنهاد طرف عراقی برای الحاق مواردی به آن مقرر شد درخصوص اختلافات باقی مانده مراتب از طریق مذاکره یا مکاتبه در آینده نزدیک حل و فصل شود. همچنین براساس این سند قرار است ایران و عراق در زمینه استاندارد و همکاری های آموزشی و معرفی فهرستی از کالاهای ایرانی که دارای نشان استاندارد می باشند جهت ارائه مجوز ورود کالاهای مذکور به عراق، تفاهم کنند.

همچنین دوطرف بر تاسیس کمیته ای جهت انجام همکاری های مرتبط با استاندارد و حل و فصل مشکلات موجود در این خصوص به توافق رسیدند. در بند پایانی این تفاهمنامه آمده است طرفین بر لزوم رفع مشکلات و موانع بانکی و تشویق بانک های تجاری دو کشور به توسعه روابط بانکی موافقت کردند.

ارسال نظر