|
|
کدخبر: ۱۷۵۳۰۰

مشاور رئیس سازمان محیط زیست در گفت و گو با تسنیم:

خبرگزاری تسنیم: مشاور رئیس سازمان محیط زیست با بیان این که با تصمیماتی که گرفته شده است امید است طی ۵ سال آینده دریاچه ارومیه احیا شود، گفت: وزیر نیرو نیز برای احیای دریاچه مطرح کرده است که در صورت نیاز سد ها را جمع خواهد کرد.

اسماعیل کهرم، مشاور رئیس سازمان محیط زیست در گفت و گو با خبرنگار محیط زیستخبرگزاری تسنیمدر خصوص دریاچه ارومیه اظهارداشت: به نظر بنده دریاچه ارومیه احیا می شود و ما به زودی شاهد قایقرانی و شنا اهالی این منطقه در دریاچه خواهیم شد.

وی با بیان اینکه این موضوع که مطرح می کنند تنها ۶ درصد از دریاچه ارومیه باقی مانده است درست بوده ولی حوزه دریاچه ۷ میلیارد متر مکعب آب دارد و ما می توانیم امیدوار باشیم، ادامه داد: با تصمیماتی که گرفته شده است امید است طی ۵ سال آینده دریاچه ارومیه احیا شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست گفت: اگر آب مصرفی کشاورزی کاهش یابد می توانیم به احیا دریاچه در مدت زمان کم تر از ۵ سال امیدوار باشیم که این راستا مقرر شده است که ۴۰ درصد از آبی که مربوط به کشاورزی می شود به دریاچه ارومیه منتقل شود.

کهرم با اشاره به این که باید آب دریاچه به شکلی تقسیم شود و از میزان آب برای کشاورزی کاهش یابد و حق به حق دار برسد، افزود: درست است که کشور ژاپن برای نجات دریاچه ارومیه یک میلیون دلار هزینه کرده است ولی پول تنها راه نجات نیست.

وی با بیان اینکه باید سیستم آبیاری بهبود بخشد، افزود: وزیر نیرو مطرح کرده است که در صورت نیاز سد های اطراف دریاچه را جمع خواهد کرد ولی به نظر بنده با بهبود آبیاری و کاهش دادن میزان آب برای کشاورزی و اختصاص دادن آن به دریاچه شاهد بهبود وضعیت خواهیم شد و نیازی به این کار نمی شود.

مشاور رئیس سازمان محیط زیست بیان کرد: در هیئت دولت در خصوص کاهش آب مصرفی کشاورزی تصمیمات خوبی گرفته شده است که امیدواریم با عملیاتی شدن اقدامات هر چه زودتر دریاچه ارومیه نجات یابد.

کهرم افزود: به نظر بنده با اقدامات لازم دریاچه ارومیه طی ۵ سال احیا خواهد شد و این امر ممکن است.

انتهای پیام /

ارسال نظر