|
|
کدخبر: ۱۷۷۴۰۵

هر چند عده ای پایان زندگی شان را جشن می گیرند اما باید گفت که هیچ زن و مردی نمی تواند ادعا کند طلاق یکی از فصول زیبای زندگی اوست و او مایل است این شیرینی را با دیگران تقسیم کند چرا که این خلاف فطرت است و هر زوجی که پیمان زناشویی می بندند به امید دوام آن پا در عرصه ی زندگی مشترک می گذارد.

به گزارشامید نیوز- بر اساس یافته های مرکز آمار تعداد ازدواج ثبت شده در سال ۹۲ در ایران ۷۷۴۵۱۳ و در تهران ۹۲۷۱۶ می باشد و همین طور طلاق ثبت شده در ایران۱۵۵۳۶۹ و در تهران ۲۹۲۵۲ میباشد.

فاطمه دانشور - عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در این رابطه گفت: ما دیگر ماشین عروس نمی‌بینیم و کارت‌های عروسی در شهر پخش نمی‌شود، متاسفانه شاهد این هستیم که کارت‌های جشن طلاق صادر می‌شود.

این گزارش حاکیست امام جمعه موقت تهران هم در خطبه دوم نماز جمعه این هفته اظهار داشت: اگر آدمی خود را به دوری از گناه عادت دهد کم کم دوری از گناه برای وی ممکن می‌شود و این در حالی است که چنانچه به سوی معصیت رود، گناه برایش عادی می‌شود.

وی با اشاره به مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با کاهش نرخ جمعیت اظهار داشت: مقام معظم رهبری در چهارده بند به مسئله جمعیت اشاره کردند و بنده به صورت خلاصه به بند چهارم و پنجم آن می‌پردازم.

آیت‌الله امامی کاشانی با اشاره به اینکه بند چهارم مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با جمعیت مربوط به خانواده و اصالت آن است، تصریح کرد: تمام دختران و پسران باید به تمدن اسلامی که به خانواده و نظام زندگی اهتمام ویژه‌ای داشته است، افتخار کنند چراکه گسیختگی و از هم پاشیدگی و هر روز به فکر یکی بودن و زندگی را در پوچی به سر بردن، تمدن مفتضحانه‌ای است که در غرب وجود دارد.

وی افزود: پیغمبر اکرم(ص) فرمودند که هیچ خانه‌ای در پیشگاه خدا محبوب‌تر از خانه‌ای نیست که در آن ازدواج واقع شود و هیچ خانه‌ای در پیشگاه خدا مغضوب‌تر از خانه‌ای نیست که در آن طلاق واقع شود.

خطیب موقت جمعه تهران تصریح کرد: یکی از عواملی که مسئله طلاق در خانواده‌ها را باعثمی‌شود، بی‌بند و باری و مسئله حجاب و عفت است که این امر موجب از بین رفتن تمدن اسلامی می‌شود.

وی با بیان اینکه اولین سود حجاب و عفت به جیب دختران جامعه می‌رود، اظهار داشت: حجاب و عفت موجب می‌شود که هیچ زن و مردی به سمت هوس‌بازی نروند که البته خوشبختانه به کوری چشم دشمنان نظام جمهوری اسلامی ایران اکثریت دختران و پسران ما چنین نیستند که با انجام این کارها جامعه را به سمت پوچی ببرند.

آیت‌الله امامی کاشانی خاطرنشان کرد: اساتید، ‌ معلمان و کسانیکه در تمدن دنیا مطالعه کرده‌اند بگویند که کدام تمدن را بهتر از تمدن اسلام می‌توان پیدا کرد که برای دختر و پسر محدودیت قائل شده چرا که حتی برخی دانشمندان غربی بیان می‌کنند که محدودیت، ذات انسان است، لذا زمانیکه خداوند خطاب به انسان گفت که از این درخت سیب نخور، اشاره به محدودیت ذاتی انسان دارد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: اخیرا برخی برای طلاق خود جشن می‌گیرند، این افراد قطعا شیطانی هستند و فاقد ارزش انسانی‌اند، چرا که خداوند طلاق را امری مغضوب دانسته و کسانی که برای این افراد کارت چاپ می‌کنند بدانند که این کار حرام است و سمی است برای کشتن تمدن اسلامی.

وحید شالچی، جامعه‌شناس می گوید: عدم داشتن مهارت‌هایی چون صبر و گذشت از علل اصلی طلاق در سال‌های اول زندگی به‌شمار می‌رود.

فاصله بین تصور و واقعیت در سال اول زندگی

این جامعه‌شناس فاصله بین تصور و واقعیت را به عنوان یکی از علل طلاق در سال‌های اول زندگی می‌داند و می‌گوید: در سال اول زندگی خیلی از زوجین متوجه می‌شوند که مناسب هم نیستند؛ یعنی فاصله بین تصوری که از هم داشتند و آن چیزی که واقعاً تجربه می‌کنند را در سال اول متوجه می‌شوند.

شالچی ادامه می‌دهد: نکته جالب توجه در این قضیه آن است که تازه در سال اول متوجه می‌شوند که فردی که با او ازدواج کرده‌اند، آن فردی نیست که می‌خواستند.

شناخت زوجین نسبت به طرف مقابل و معیارهای خود برای ازدواج
وی با بیان اینکه این شناخت در سال اول زندگی به چند وجه صورت می‌گیرد، تصریح می‌کند: در یک سال اول زندگی، هم شناخت فرد از طرف مقابل کامل شده و هم نسبت به آنچه خودشان می‌پسندند، شناخت پیدا می‌کنند؛ چراکه بسیاری اوقات افراد معیارهایی را برای زندگی مشترک مهم می‌دانند، ولی بعد ازدواج از متوجه می‌شوند که برایشان معیارهای دیگری مهم است.

در یک سال اول زندگی هنوز دوست داشتن به معنای عمیق وجود ندارد
این استاد دانشگاه با اشاره به این مطلب که در یک سال اول زندگی هنوز دوست داشتن به معنای عمیق وجود ندارد، بیان می‌کند: زوجین در این مقطع از زندگی با یک هیجان عاطفی نسبت به هم، زندگی می‌کنند؛ اما این هیجان در یک سال اول هنوز تبدیل به یک دوست داشتن عمیق نشده است؛ یعنی در این مقطع عشق وجود دارد، ولی هنوز دوست داشتن به معنای عمیق آن شکل نگرفته است و به همین خاطر با کوچک‌ترین موج و اختلافی قضیه بزرگ می‌شود.

در سال اول زوجین شناخت کمتری نسبت به هم دارند
وی اضافه می‌کند: خیلی از افراد مهارت‌های لازم را پس از گذشت این دوره بحرانی می‌آموزند و یاد می‌گیرند که چیزهایی که موقع عصبانیت مهم جلوه می‌کند، آنقدرها هم مهم نیستند یا اینکه وقتی با حساسیت‌های هم آشنا می‌شوند می‌فهمند که می‌توان از بسیاری بحران‌ها عبور کرد تا تبدیل به مشکل نشود؛ مثلاً گاهی سکوت قضایا را حل می‌کند، ولی جوانان در سال اول زندگی کمتر با این مهارت‌ها آشنا هستند و شناخت کمتری از یکدیگر دارند و به همین خاطر در معرض آسیب‌های بیشتری قرار دارند؛ بنابراین در این مرحله از چرخه زندگی، این قضیه شدیدتر اتفاق می‌افتد.

اختلاف میان خانواده زوجین
وی اختلاف میان خانواده زوجین را به عنوان یکی از دلایل طلاق در یک سال اول زندگی عنوان کرده و می‌گوید: یکی از مشکلات و اختلافات زن و شوهر‌ها در سال اول زندگی به رابطه زوجین با خانواده‌ها و رابطه خانواده‌ها با یکدیگر بر می‌گردد؛ خیلی مواقع خانواده‌ها با هم انس نگرفته‌اند و سریع نسبت به هم بدگمان می‌شوند؛ خانواده، عروس یا داماد را آنطور که باید و شاید در درون خودش نپذیرفته است و بنابراین گاهی مسایلی که می‌تواند کوچک باشد، به بحران تبدیل می‌شود و ورود دیگران باعثعمیق‌تر شدن اختلاف شده و خانواده‌ها مثل دو جبهه در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند و هر جبهه سعی می‌کند از دیگری غول بسازد و به تحلیل رفتار دیگری بپردازد.

مسئله جنسی عامل مؤثری در طلاق‌های سال اول زندگی نیست
شالچی مسئله جنسی را عامل مؤثری در طلاق‌های سال اول زندگی نمی‌داند و تصریح می‌کند: مسئله جنسی بعد از سال اول زندگی مهم‌تر است؛ به این معنا که بعد از سال اول ممکن است آن اشتیاق شدید نسبت به هم فروکش کند و از یک جهت این مشکل خودش را بعد از سال اول نشان می‌دهد.

سرد شدن زوجین نسبت به یکدیگر بعد از سال اول به وجود می‌آید
وی ادامه می‌دهد: مسئله دیگر این است که خیلی از جوانان ایرانی که مهارت‌های لازم را در این زمینه ندارند، ممکن است سال اول زندگی مشترک با بحران‌های این مسئله مواجه شوند، ولی موضوعی که تحت عنوان سردشدن زن و شوهر نسبت به هم بیان می‌کنند، به بعد از سال اول زندگی مشترک زوجین مربوط می‌شود.

تمرین صبر و گذشت در زوجین
این جامعه‌شناس به بیان راهکارهای خود برای کاهش طلاق در سال اول زندگی پرداخته و تأکید می‌کند: به اعتقاد من جامعه باید این مهارت‌ها را در اختیار زوج‌های جوان قرار دهد و جوانان نیز باید به مهارت‌های زندگی توجه کنند؛ یکی از این مهارت‌هاکه در نسل‌های جدید در حال فروکش کردن است، صبر و گذشت است؛ صبر یک فضیلت اخلاقی ضروری برای زندگی زناشویی است که وجود و حضورش در درون نهاد خانواده امکان پایداری آن را بیشتر می‌کند و گذشت، امری مهم برای ادامه حیات زندگی جمعی است.

بخشی از جوانان ما هنوز نمی‌دانند از همسر چه می‌خواهند
شالچی خاطرنشان می‌کند: بخشی از جامعه به دلیل عدم تماس با جنس مقابل، انتظارات خود از همسرشان را نمی‌دانند. این امر در گذشته مشکلی برای جوانان ایجاد نمی‌کرد؛ چراکه این کارکرد را خانواده و دیگران انجام می‌دادند؛ اما الان که این نظم به هم خورده و سامانه مناسبی برای آن به وجود نیامده، بخشی از جوانان هنوز نمی‌دانند از همسر چه می‌خواهند؛ از سوی دیگر مشکل در جای دیگری بروز کرده است و بخشی از جوانان که تجربه‌هایی خارج از روابط رسمی ‌و شناخته‌شده و مشروع دارند، مشکلی برعکس پیدا کرده و به دلیل تعدد تجاربی که داشته‌اند دیگر رضایت دادن به یک تجربه ثابت، ماندگار و عمری برایشان کار دشواری می‌شود.

دختر و پسر در زمان ازدواج باید به بلوغ اجتماعی رسیده باشند
همچنین دکتر سید حسن حسینی، جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی ‌دانشگاه تهران، نیز تأثیر نحوه همسرگزینی را عامل مهمی‌ در طلاق‌های زیر یکسال می‌داند و به مهرخانه می‌گوید: امروزه مفهوم بلوغ از بلوغ جسمی‌ و جنسی فراتر رفته است و برای تشکیل زندگی خانوادگی علاوه بر بلوغ جسمی ‌و جنسی، ما نیاز به فهم فرهنگی داریم. به طوری‌که دختر و پسری که می‌خواهند ازدواج کنند باید بتوانند موقعیت خود و همسر را در جامعه فهم کرده و در واقع به بلوغ اجتماعی رسیده باشند.

وی ادامه می‌دهد: از مسائل مهم انتخاب همسر، د‌ر نظر گرفتن تناسب اجتماعی د‌و خانواد‌ه است و چقد‌ر خوب است که پسر و د‌ختر د‌ر یک رد‌یف اجتماعی با هم ازد‌واج کنند‌.

خانواده‌ها، فردی هم‌فکر با فرزندشان را برای او اننتخاب کنند
عضو هیئت علمی ‌دانشگاه تهران به نقش خانواده در انتخاب همسر تأکید می‌کند و می‌گوید: اینکه جوانان با همفکری خانواده ازدواج کنند، امر بسیار خوبی است و طلاق در این ازدواج‌ها کمتر صورت می‌گیرد و بحثاختلافات در هر رابطه خانوادگی مهم‌ترین اثرش را در زمان همسرگزینی نشان می‌دهد.

این آسیب‌شناس خانواده اعتقاد دارد: خانواده‌ها باید توجه داشته باشند که فردی را برای دختر یا پسر خود انتخاب کنند که با فرزندانشان از نظر فکری و روحی مشترکاتی داشته باشد و اگر قرار باشد در شکل‌گیری و تداوم ازدواج نقش داشته باشند، نباید دائماً به دنبال نقاط منفی رفتارهای عروس یا داماد خود باشند.

وی ادامه می‌دهد: وقتی خانواده‌ها این مسئله را مرتب به پسر یا دختر خود گوش‌زد کنند، زندگی زناشویی آنها تحت‌تأثیر این مسائل قرار گرفته و ممکن است اختلافاتی ایجاد شود.

وضعیت حاد جنسی، جوانان را مجبور به ازدواج نکند
حسینی به چند نکته در تداوم رابطه زناشویی اشاره می‌کند و می‌گوید: اولاً جوانان در شروع زندگی باید خیلی به این مسئله توجه داشته باشند که هر کدام به ابعاد مختلف زندگی چگونه نگاه می‌کنند.

این آسیب‌شناس می‌افزاید: ثانیاً دقت کنند که اگر از لحاظ نیاز جنسی در یک وضعیت حاد قرار دارند، این وضعیت جنسی کورشان نکند؛ چراکه وقتی به زیر یک سقف رفتند، کم‌کم نیازهای دیگری هم شکل می‌گیرد؛ مثل اینکه با چه کسی رفت و آمد کنیم، فرزندانمان را چگونه تربیت کنیم و … و آنها در طول زندگی با مسایلی از این قبیل هم مواجه خواهند شد.

افراد در موقع همسرگزینی، به صورت غیرمستقیم فکر یکدیگر را کشف کنند
حسینی با تأکید بر شناخت غیرمستقیم افراد از یکدیگر، تصریح می‌کند: دختر و پسر بهتر است در موقع همسرگزینی به صورت غیرمستقیم فکر همدیگر را کشف کنند؛ چراکه همه ارتباطات اجتماعی افراد از طریق فکر صورت می‌گیرد و این مسایل باید در شروع یک زندگی به مراتب بیشتر مورد نظر قرار گیرد.

در طول زندگی فاصله‌های فکری توسط عوامل مختلف برای افراد ایجاد نشود
وی به عوامل مؤثر در تداوم زندگی نیز اشاره و عنوان می‌کند: من معتقدم زن و مرد در آشنایی با یکدیگر بایستی به هم‌فکری در حوزه فرهنگی و اجتماعی و … توجه کنند و پس از آن در طول زندگی تلاش در حفظ آن داشته باشند؛ چراکه آدم‌ها موجوداتی تغییرپذیرند و مسایل مختلف آنها را تغییر خواهد داد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان می‌کند: بایستی زن و شوهر پس از مرحله همسرگزینی به این نکته توجه داشته باشند که در طول زندگی زناشویی فاصله‌های فکری، توسط عوامل مختلف برایشان ایجاد نشود.

این گزارش حاکیست در میان کشورهای اروپایی هم کشور انگلیس از جمله کشورهایی است که پایه گذار برگزاری جشن طلاق بوده است و جالب اینکه این جشن، این روزها در کشور انگلیس بسیار مورد توجه قرار گرفته است. برای این مراسم باشکوه کیک بزرگی سفارش داده می شود که مجسمه هایی از زن و شوهری که از هم طلاق گرفته اند روی سطح این کیک قرار می‌گیرد.

هر چند این روز ها متاسفانه ما در کشور ایران هم شاهد برگزاری جشن های طلاق هستیم

نرگس رحیمی در گفتگو با خبرنگارامیدگفت: به نظر می رسد جشن طلاق یک آیین چینی ژاپنی است که ازتوجه بیش از حد برخی از فرهنگ های شرقی به آیین ها ناشی می شده است اما در ژاپن نیز این آیین یک جشن نیست بلکه تنها یک مراسم است که در اوج سکوت برگزارمیشود واز آنجا که امروزه اینترنت تبادل اطلاعات بین کشورهاو فرهنگ ها را ساده کرده است در برخی موارد خرده فرهنگ ها تبادل می شوند وگاهی این تبادل ناقص اتفاق می افتد و حتی حالت تهاجم به خود می گیرد.

وی در پاسخ به این که آیا می شود این آیین ها را تایید کرد اظهار داشت: باید بررسی کنیم که نسبت این آیین با شرع چیست؟ اگر بخواهیم از دیدگاه شرع این موضوع را بررسی کنیم باید بگوییم طلاق در اسلام یکی از قبیح ترین حلال ها است در واقع با توجه به کلام حضرت رسول(ص) منفورتر از طلاق حلالی نیست.

این کارشناس مذهبی افزود: اما باید توجه داشت که خلاف ازدواج که جشن آن توصیه شده است و موجب ترویج آن است، طلاق موضوعی نیست که ما بخواهیم اعلام عمومی کنیم وبه نظر می رسد جشن طلا ق را با هدف ترویج طلاق انجام می دهند.

رحیمی با اشاره به اینکه اگر بخواهیم این موضوع را از لحاظ عرف بررسی کنیم اظهار داشت: در عرف کسانی ناچار به امرطلاق می شوند که در زندگی به بن بست رسیده اند و چاره ای جز طلاق ندارند و با اینکه یک ضرورت عقلی آنان را وادار به جدایی کرده است اما سعی در پنهان داشتن آن دارند.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر به دلایل متعدد(عدم تفاهم، ناباروری، عدم مهارت زناشویی و …) طلاق در جامعه افزایش یافته است و متاسفانه برخی طلاق را رهایی محسوب می کنند و می خواهند حس رهایی و مطلقه بودن را رواج بدهند و باید گفت قبح زدایی از طلاق است که با جشن گرفتن سعی می کنند این امرنازیبا و تلخ را عادی جلوه دهند که این رویکرد در شرع بسیار نهی شده است وموجب سستی نهاد خانواده می شود. عاملان این قضیه درصددند قبح این موضوع را در جامعه از بین ببرند.

این کارشناس و مشاور مذهبی در خصوص راه کارها برای انسجام خانواده ها گفت: حضور مراکز مشاوره(اگر دیدگاه مشاورین زیر ساخت های مذهبی داشته باشد) بسیار می تواند موثر باشد، در گذشته برای مشاوره به روحانیون مراجعه می کردند که بعد از آن مراجعه به روانشناسان رایج شد و در حال حاضر مراجعه به روانشناس مذهبی یک حلقه مفقوده است که اگر پررنگ شود، می توانیم مشکلات را کمتر کنیم.

رحیمی با اشاره به اینکه ما باید در ۲ حوزه کار کنیم تاکید کرد: ما باید نگاه ها را به فلسفه تشکیل زندگی تصحیح کنیم و آموزش مهارت های زندگی زناشویی را پررنگ کنیم.

این کارشناس مذهبی در پایان خاطر نشان کرد: دولت باید در برخی از رفتار های نا به هنجار را ورود پیدا کند و اجازه رفتار هنجار شکن را در جامعه ندهد چرا که اگر چنین موضوعی رواج پیدا کند پیامد های جبران ناپذیر خواهد داشت. دولت می تواند با ممنوعیت برگزاری این جشن ها درتالارها، ‌ممنوعیت چاپ کارت های مربوط به مراسم و دیگر فعالیت های حقوقی و فرهنگی جلوی ترویج این آیین رابگیرد، ‌جشن هایی که اکنون در حال برگزاری ست کاملا از جانب شبکه هایی همچون بی بی سی در حال تقویت است و این امر ضرورت ورود دولت را بیشتر می کند

خلاف ازدواج که جشن آن توصیه شده است و موجب ترویج آن است، طلاق موضوعی نیست که ما بخواهیم اعلام عمومی کنیم وبه نظر می رسد جشن طلا ق را با هدف ترویج طلاق انجام می دهند.

ارسال نظر