|
|
کدخبر: ۱۷۹۲۷۹

فهرست فیلم های توقیفی از دولت دهم تاکنون مدام طویل تر می شوند. فیلم هایی که یا به خاطر عدم انجام اصلاحات از سوی کارگردان امکان نمایش به آن ها داده نمی شود، تا فیلم هایی که به دلیل مضمون و ساختار به طور کل مخالف با قوانین و موازین سینمای ایران هستند.

به گزارشگروه اجتماعی امیدنیوز-هفته نامه چلچراغ: فهرست فیلم های توقیفی از دولت دهم تاکنون مدام طویل تر می شوند. فیلم هایی که یا به خاطر عدم انجام اصلاحات از سوی کارگردان امکان نمایش به آن ها داده نمی شود، تا فیلم هایی که به دلیل مضمون و ساختار به طور کل مخالف با قوانین و موازین سینمای ایران هستند. نکته قابل توجه درخصوص لیست فیلم های توقیفی تنوع مضمونی آثار است.

آثاری از سینمای اجتماعی تا مذهبی امکان نمایش نیافته اند چه در دولت اصول گرای قبلی و چه در دولت تدبیر و امید. هر چند دولت یازدهم در بدو ورود با شعار اکران فیلم های توقیف شده امید تازه ای به این کارگردانان داد و حتی برای آن ها اکران ویژه اهالی رسانه برگزار کرد، اما در نهایت این قول نیز به عمل نرسید و داستان توقیف ادامه دار شد.

بنا به نظر وزارت ارشاد اسلامی این آثار امکان نمایش در محافل خصوصی مثل سینماتک را دارند، اما برای اکران عمومی واجد شرایط لازم و معیارهای سینمایی تشخیص داده نمی شوند.

با نگاهی دوباره به مجموع آثار توقیفی به شش فیلم می رسیم که اگرچه در ژانر اجتماعی هستند، اما با موضوعیت قرار دادن جوانان نتوانستند رنگ پرده اکران را ببینند. «سپید و سیاه»، «بلوک ۹ خروجی ۲»، «آشغال های دوست داشتنی»، «مهمونی کامی»، «عصبانی نیستم»، «خانه دختر»، «ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا» مجموع فیلم هایی هستند که دنیای جوانان را به تصویر می کشند؛ دنیای که از نظر اعضای شورای پروانه نمایش قابلیت اکران ندارند.

فیلم هایی که برخلاف تلاش سازندگانشان سال هاست توقیف شده اند و چنین که به نظر می رسد، راهی برای اکرانشان نیز وجود ندارد. نه آن ها که اصلاحات را انجام داده اند و نه آن ها که در م قابل تمام موارد اصلاحی مقاومت کرده اند. تا جایی که ناامیدی از اکران منجر به درخواست برای انتشار در شبکه نمایش خانگی شده، اما این درخواست نیز مورد موافقت قرار نگرفته و کارگردانان هم چنان صبور به انتظار تغییری برای رسیدن به اکران هستند.

البته از مجموع این هفت اثر کسی مثل قاسم جعفری داستان پی گیری اکران را رها کرده و گویی این فیلم را در کارنامه کاری اش خط زده و دیگری مثل علی احمدزاده راه تازه ای برای دیده شدن یافته است.

عصبانی نیستم

کارگردان:رضا درمیشیان

تهیه کننده:رضا درمیشیان

وضعیت مجوز:دارای مجوز ساخت، انجام اصلاحیه ها و صدور مجوز نمایش در نهایت توصیه به عدم دریافت جوایز جشنواره فجر و اکران عمومی

سال ساخت:۹۲

جوایز:بهترین کارگردانی و بهترین فیلم و جایزه وینسنت وارد(بخش رقابتی استعدادهای جدید سینمای آسیا) از هفدهمین جشنواره شانگهای، نماینده سینمای ایران در شصت و چهارمین جشنواره فیلم برلین

خلاصه داستان:نوید جوان شهرستانی ساکن تهران تمام سعی و تلاش خود را به کار می گیرد تا شرایط مساعدی را برای ازدواج با ستاره پیدا کند.

دلیل توقیف:اشاره به وضعیت اجتماعی، اقتصادی و سیاسی جوانان

اظهارنظر کارگردانی پس از توقیف:«عاشقانه» ای که از همان ابتدا فیلمی «اجتماعی» بود، «اجتماعی» هست و «اجتماعی» خواهدماند. برای نمایش «عصبانی نیستم!» هر آن چه را در توان داشتم، به کار گرفتم، نهایت تلاش و همراهی را با مسئولان قانونی سینمایی کشورم کردم، اما سکوت و تحمل و مدارای من نیز نتوانست در کشاکش تدبیرمداران و سیاست پیشگان به نتیجه ای منجر شود. بی صبرانه منتظر نمایش «عصبانی نیستم» در سینماهای میهنم باقی خواهم ماند. به امید آن روز… من آن روز را انتظار می کشم. حتی روزی که دیگر نباشم.

بازیگران:باران کوثری، نوید محمدزاده

بلوک ۹ خروجی ۲

کارگردان:علیرضا امینی

تهیه کننده:علیرضا امینی، محمدرضا شریفی نیا

وضعیت مجوز:از دولت دهم و بعد از یک سال و نیم انتظار

سال ساخت:۹۲

جوایز:پنج کاندیدای بازیگری در پنجمین جشنواره فیلم شهر برای امیر جعفری، پانته آ بهرام، حمیدرضا آذرنگ، الهام کردا. جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل این جشنواره به حمیدرضا آذرنگ رسید. جایزه بهترین فیلم و بهترین بازیگر کودک از چهاردهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کامیرا.

خلاصه داستان:بعد از مرگ مادربزرگ، زن و شوهری که چند سال از جدایی شان می گذرد، برای بهبود و سلامت روحی دخترشان به مسافرت می روند…

دلیل توقیف:تلخی موضوع

اظهارنظر کارگردانی پس از توقیف:من فیلم را در ایران ساخته ام. اگر می خواستم، خارج از کشور هم قادر با ساخت فیلم بودم. اما وقتی از چنین فیلم هایی حمایت نمی کنند، من هم بروم «شهر موش ها» بسازم که مورد قبول آن ها واقع شود؟ مسئولان صرفا می خواهند در دوره چهارساله خودشان آماری بدهند از این که چه تعداد فیلم ساخته شده و چه تعداد جشنواره برگزار شده است و الان به این فکر می کنم به جای پرداختن به این موضوعات، فیلم های بی دردسری بسازم که به راحتی به جشنواره راه یابند و بعد هم اکران شوند.

بازیگران:امیر جعفری، پانته آ بهرام، حمیدرضا آذرنگ، الهام کردا، شبنم مقدمی، پروین ملکی، حسام حمیدی، هانیه خرم، سیاوش جعفری و بازیگران خردسال: ستایش محمود و ملیکا پارسا.

آشغال های دوست داشتنی

کارگردان:محسن امیریوسفی

تهیه کننده:محسن امیریوسفی - مشارکت فارابی به عنوان سرمایه گذار و انصراف پس از ایجاد حواشی

وضعیت مجوز:از دولت دهم دارای مجوز نمایش از دولت یازدهم

سال ساخت:۸۸

جوایز:دو دوره تلاش برای حضور در جشنواره فیلم فجر

خلاصه داستان:خانواده ای یک شب فرصت دارند مشکل مادر خانواده را حل کنند.

دلیل توقیف:اشاره داستان به جریانات سیاسی روز

اظهارنظر کارگردانی پس از توقیف:برای من خیلی هولناک است اگر این فیلم هم با اکران نشدن طولانی رو به رو شود و می دانم زمانی که اکران شود، این سوال مطرح می شود، مگر فیلم چه مشکلی داشت که با چنین تاخیری نمایش داده می شود.

بازیگران:شیرین یزدانبخش، حبیب رضاییف هدیه تهرانی، نگار جواهریان، اکبر عبدی، صابر ابر، شهاب حسینی

مهمونی کامی

کارگردان:علی احمدزاده

تهیه کننده:علی احمدزاده

وضعیت مجوز:پروانه ساخت ویدئویی و دریافت پروانه ساخت سینمایی بعد از ساخت

سال ساخت:۹۲

جوایز:بهترین فیلم جشنواره پراگ

خلاصه داستان:عده ای جوان به قصد رفتن به یک مهمانی، از شمال راهی تهران می شوند.

دلیل توقیف:روابط نامتعارف شخصیت های داستان

اظهارنظر کارگردانی پس از توقیف:جشنواره فیلم فجر را که از دست دادیم، اما مسئولان قول هایی برای صدور پروانه نمایش فیلم به ما داده اند. خیلی ها دلشان نمی خواهد این فیلم اکران شود، اما امیدوارم «مهمونی کامی» به زودی در ایران اکران عمومی شود. در این سال ها تلاش زیادی برای اکران این فیلم انجام شد. اما نشد که نشد. فدای سرم که نشد.

بازیگران:نازنین فراهانی، ساره بیات، پگاه آهنگرانی، مهدی کوشکی، میسا مولوی

ارادتمند، نازنین، تینا، بهاره

کارگردان:عبدالرضا کاهانی

تهیه کننده:عبدالرضا کاهانی، سعید خانی

وضعیت مجوز:دارای مجوز ساخت، مجوز نمایش صادر نشد

سال ساخت:۹۴

خلاصه داستان:سه دختر با خاستگاه فکری متفاوت از درد «بی شوهری» رنج می برند و همین می شود که به دل خیابان زده و با حضور در مهمانی ها و گعده های(دورهمی های) مختلف به انتقام گیری از مردان دست می زنند.

دلیل توقیف:سوژه فیلم از ابتدا تا پایان مشکل دارد.

اظهارنظر کارگردانی پس از توقیف:نوع جدیدی از سانسور در مدیریت سینمایی باب شده است، این که مسئولین ارشاد می گویند که کاری از ما ساخته نیست و فیلم شما جنجال برانگیز خواهدبود.

بازیگران:مهناز افشار، طناز طباطبایی، آیدا ماهیانی، سحر دولتشاهی، مهران غفوریان، سیاوش چراغی پور، مجید جوزانی

سپید و سیاه

کارگردان:قاسم جعفری

تهیه کننده:جلال شمسیان

وضعیت مجوز:از دولت دهم

سال ساخت:۸۸

خلاصه داستان:جوانی ۲۲ ساله به نام فرید، با بازی مهرداد صدیقیان، پیش از مهاجرت همیشگی اش از ایران، برای وداع با هفت دختر که هر یک نشانه ای از عشق گم شده او را دارند، در آخرین روز سال، سفری را از جنوبی ترین تا شمالی ترین نقطه تهران آغاز می کند.

دلیل توقیف:سیاه نمایی و بدآموزی

اظهارنظر کارگردانی پس از توقیف:این فیلم در دولت دهم توقیف شد و در دولت جدید هم فقط یک نمایش در وزارت ارشاد برای اهالی رسانه داشت. فیلم را از ۱۰۵ دقیقه به ۷۴ دقیقه رساندم، ولی باز هم مجوز اکران صادر نشد. با وجود پی گیری های بی نتیجه ای که داشتم، دیگر حوصله دنبال کردن این موضوع را ندارم و به نظرم دیگر فیلم کهنه شده.

بازیگران:مهرداد صدیقیان، مهشید افشارزاده، صدرالدین شجره، شهرزاد کمال زاده، ارشیا زرین، حنانه شهشهانی، فریبا نادری، لیلی رهنما، نگین معتضدی، آزاده مهدی زاده، حدیثمدنی، معصومه اسکندری، رویا بختیاری، فرخنده فرمانی زاده و بابک قادری

خانه دختر

کارگردان:شهرام شاه حسینی

تهیه کننده:محمد شایسته

وضعیت مجوز:دارای مجوز ساخت و انجام اصلاحیه ها و دریافت مجوز نمایش

سال ساخت:۹۳

جوایز:نماینده سینمای ایران در بیست و هشتمین جشنواره فیلم توکیو

خلاصه داستان:دختر دانشجویی در آستانه ازدواج و در روز عقد اتفاقی برایش رخ می دهد و قصه فیلم از این جا رقم می خورد.

دلیل توقیف:مضمونی

اظهارنظر کارگردانی پس از توقیف:هرگونه انگ خوردن به فیلم با این مضمون را که این فیلم مغایر با اخلاق ایرانی و اسلامی است، رد می کنم، چرا که اتفاقا فیلم ها در راستاهای اهداف همین اخلاق است. این فیلم به تعداد تماشاگرانش برداشت های متعدد دارد. توقیف فیلم را تکذیب می کنم و به انتظار زمان اکران فیلم خواهیم ماند.

بازیگران:حامد بهداد، باران کوثری، پگاه آهنگرانی، رعنا آزادی ور، بابک کریمی، بهناز جعفری، محمدرضا هدایتی، نسیم ادبی، امیرعلی نبویان، پردیس احمدیه، نادر فلاح، مانی شاه حسنی، رویا تیموریان.

ارسال نظر