|
|
کدخبر: ۱۸۰۵۰۸

تهران - ایرنا - شهردار دماوند با اشاره به حذف پلاستیک از سبد مصرفی شهروندان و استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای، گفت: در نخستین قدم شهرداری در حوزه زمین پاک با تعدادی از فروشگاه‌های سطح شهر درخصوص استفاده از کیسه های پارچه ای همکاری می کنند.

به گزارش ایرنا، عباس صفری روز دوشنبه در آیین روز زمین پاک که در مدرسه شهید کاظمی و شهیده بنت‌الهدی‌صدر شهر دماوند برگزار شد، به اهمیت موضوع حفظ محیط زیست اشاره و اظهار کرد: متاسفانه در بسیاری از مواقع شاهد قطع درختان، آلودگی آب‌ها و تخریب طبیعت هستیم که این مهم صدمات جبران ناپذیری برای آیندگان خواهد داشت.
وی با اشاره به شهردماوند به عنوان یکی از شهرهای خوش آب و هوا در نزدیکی پایتخت، گفت: کم آبی و آلودگی هوا از جمله معضلاتی است که عدم توجه به حفظ محیط زیست می تواند بیش از پیش به این شهرستان آسیب بزند.
صفری با بیان اینکه نقش دانش آموزان و آموزش صحیح در حوزه محیط زیست تاثیرات بسزایی دارد، افزود: شهرداری در گذشته با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگ جمع آوری زباله و عدم انباشت آن در محیط زیست را در دستور کار داشت اما اکنون سعی در جایگزینی مواد مصرفی مانند پاکت کاغذی و پارچه‌ای داریم.
وی تصریح کرد: خوشبختانه شهرداری دماوند اقدامات خوبی در حوزه محیط زیست به ویژه در زمینه جمع‌آوری و تفکیک زباله انجام داده است که برای نخستین‌بار در این منطقه تصفیه آب آلوده کشتارگاه و تبدیل آن به آب کشاورزی انجام می‌شود.
همچنین آرش شهریور، مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرستان‌های دماوند و پردیس در این مراسم یکی از اهداف این شرکت را آموزش شهروندی و مشارکت مردمی دانست و گفت: روز جهانی زمین پاک فرصتی است تا با الگوسازی در زمینه مبارزه با آلودگی محیط زیست شامل گرمایش زمین، ذخایر آب‌های زیرزمینی، آلودگی پساب‌ها و پسماندها در حفظ محیط زیست تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه شعار امسال 'نه به کیسه‌های پلاستیکی' است، گفت: هم اکنون وضعیت تولید و توزیع پلاستیک شرایط وخیمی دارد و کارشناسان به این نتیجه رسیدند که پلاستیک‌ها 300 تا 500 سال در طبیعت باقی می‌مانند.
مدیر عامل شرکت مدیریت پسماند شهرستان‌های دماوند و پردیس با بیان اینکه این شرکت توزیع کیسه های پارچه ایی را در دستور کار قرار داده است، خاطرنشان کرد: آغاز و نقطه هدف ما دانش‌آموزان هستند زیرا مستعد آموزش بوده و می‌توانند آن را در جامعه اشاعه دهند.
وی در خصوص مرکز دفن پسماند در منطقه گندگ شهر دماوند نیز گفت: این مرکز با حدود 100 هکتار با ارزیابی زیست محیطی به منظور کنترل شیرآبه و با توجه به حساسیت منطقه درخصوص بالابودن منشا آلودگی به دلیل وجود سدهای آب شرب تهران در آن اقدامات خوبی انجام شده است .
شهریور خاطرنشان کرد: سال گذشته فاز نخست پروژه مرکز دفن پسماند گندک انجام و لوله‌گذاری و سوله سازی صورت گرفت و خط پردازش آن نیز تا چهار ماه آینده انجام و به صورت مکانیزه راه‌اندازی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه طرح جامع پسماند در دماوند طی سه سال گذشته آغاز و در سال گذشته نیز به تصویب رسید، گفت: در این خصوص میانگین 800 گرم تولید زباله به ازای هر نفر تعریف شده که در برخی شهرها این میزان متفاوت است؛ طرح جامع مربوط به 2 سال گذشته است و این میزان در خصوص دماوند حدود 950 گرم به ازای هر نفر می‌باشد.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
تهرام/7246/ 1539

ارسال نظر