|
|
کدخبر: ۱۸۲۲۶۰

مدیر جهاد کشاورزی خاش سیستان و بلوچستان گفت: حدود چهار هزار تن محصول استراتژیک پسته از باغات مناطق گوهرکوه، تمپ، دشت آبخوان و سایر نقاط این شهرستان در حال برداشت است.

حمیدرضا کبدانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شهرستان خاش دارای پنج هزار و 550 هکتار باغ پسته است که کار برداشت محصول از سه هزار و 850 هکتار باغهای بارور در هشت واحد ترمینال ضبط پسته در حال انجام است.
وی بیان کرد: تولید پسته در شهرستان خاش عاملی مهم برای رونق تولید، اشتغال و اقتصاد خانوارها بوده و در کاهش مصرف آب نقش ارزشمندی دارد.
مدیر جهادکشاورزی خاش اظهار داشت: همه ساله برداشت پسته در این شهرستان از اوایل شهریور شروع می شود و تا اواخر مهر ماه ادامه دارد.
وی ادامه داد: پسته تولیدی در شهرستان خاش از کیفیت و مرغوبیت بالای و بازار پسندذی مناسبی برخوردار است.
کبدانی بیان کرد: به طور متوسط از هر هکتار باغ بین هزار تا هزار و 200 کیلوگرم پسته برداشت می شود.
وی گفت: کشت پسته در مناطق پشتکوه، دشت آبخوان، گوهرکوه و تمپ شهرستان خاش رواج دارد و هر ساله با تولید قابل توجه نیاز مردم استان سیستان و بلوچستان و بسیاری از مناطق دیگر را تامین می کند.
مدیر جهادکشاورزی خاش اظهار داشت: تولید پسته در این منطقه مورد توجه است و خوشبختانه بسیاری از کشاورزان با شناخت از مزیت های این محصول استراتژیک به کشت و تولید آن روی آورده اند و با توجه به وجود انبوه نهال در نهالستانها و توزیع 200 تا 500 هزار اصله نهال پسته، سالانه بین 200 تا 300 هکتار به سطح باغات پسته خاش افزوده می شود.
کبدانی گفت: افزون بر 10 هزار نفر سالانه در کار تولید و برداشت این محصول در خاش فعالیت دارند.
وی ادامه داد: صادرات محصول استراتژیک پسته این شهرستان به دلیل نبود امکانات و کارگاه‌های فراوری با آرم دیگر مناطق کشور انجام می‌شود.
خاش در 185 کیلومتری جنوب زاهدان مرکز سیستان و بلوچستان واقع شده است.
7310 **6081

ارسال نظر