|
|
کدخبر: ۱۸۲۷۵۳

سرپرست شرکت عمران پردیس با اشاره به این که افزایش قیمت مسکن روی مسکن مهر تاثیرگذار بوده است، گفت: افزایش قیمت مسکن مهر به هیچ عنوان به متقاضیان تحمیل نمی شود و از طریق منابع داخلی وزارت راه و شهرسازی و دولت تامین خواهد شد.

به گزارش امید نیوز ، حبیب الله چاغروندی در نشست خبری با یادآوری این که بنده با مسکن مهر تقریبا از شروع آن بوده ام و امروز هم باید این کار را ادامه داده و به اتمام برسانیم، اظهار کرد: زمانی همه دستگاه های دولتی دست اندرکار مسکن مهر بودند، در استان ها هم استانداران به نمایندگی از دولت این کار را انجام می دادند و کاملا پای کار بودند.

وی با بیان این که الان استانداران می توانند کمک شایانی به اتمام مسکن مهر کنند، افزود: خوشبختانه بخش زیادی از مسکن مهر کشور به اتمام رسیده است. در پردیس مواضع وزارتخانه متفاوت است و مسکن مهر این شهر را موضوع ملی می داند و از همه کسانیکه که در بعد ملی می توانند کمک کنند استفاده می شود.

سرپرست شرکت عمران پردیس، یادآور شد: وزارت راه و شهرسازی مسکن مهر را به صورت ویژه می بیند و استانداران باید پای کار باشند تا کار تمام شود.

*تمرکز وزیر راه برای اتمام مسکن مهر پردیس

چاغروندی تاکید کرد: همه دستگاه های مرتبط با کمک دولت به کار می گیرند تا پرونده مسکن مهر در شهرهای پردیس و پرند به اتمام برسد. شخص وزیر راه و شهرسازی روی مسکن مهر پردیس برای اتمام این طرح متمرکز شده است.

وی با بیان این که استانداران بخشی از دولت هستند و برای مسکن مهر از آنها کمک می گیریم، اظهار کرد: اگر لازم باشد از مجلس، قوه قضاییه و ... برای ختم به خیر مسکن مهر کمک می گیریم.

وی با بیان این که چند موضوع کلی را اگر بتوانیم انجام دهیم مسکن مهر پردیس در یک سال به اتمام می رسد، در پاسخ این که برخی سازندگان هر چند وقت یکبار به بهانه های مختلف ساخت مسکن مهر را کُند یا متوقف می کنند، افزود: بخش مسکن مهر خارج از ساخت و ساز عمرانی در کشور نیست، هر وقت در بازار مسکن دچار تلاطم می شویم، پروژه های مسکن مهر هم دچار تلاطم می شود. سال 91 افزایش قیمت مسکن داشتیم و ه همین دلیل حدود 8 ماه درگیر اصلاح قیمت های مسکن مهر بودیم. در ادامه آرامش نسبی بر بازار مسکن حاکم بود و توانستیمکارها پیش رفت.

وی ادامه داد: در سال 91 تامین منابع آورده نتوانست هزینه ها را جبران کند و هر چند وقت یکبار سازندگان اعلام می کردند که هزینه ها افزایش یافته است. سال گذشته هم با افزایش قیمت دچار چالش شدیم، این مسئله به هیچ عنوان به متقاضیان مسکن مهر ارتباطی ندارد و کسی نمی خواهد افزایش قیمت را به مردم تحمیل کند.

وی با تاکید بر این که حق تحمیل هزینه های اضافه را به مردم نداریم، گفت: چون هنوز بازار در تلاطم است نمی توان درباره تغییر قیمت ها تصمیم گیری کرد؛ موضع اصلیاین است که به مردم هیچ هزینه ای تحمیل نخواهد شد. هزینه های اضافه در چارچوب قوانین و مقررات موجود از محل منابع داخلی شرکت عمران، وزارتخانه یا دولت تامین خواهد شد.

سرپرست شرکت عمران پردیس بیان کرد: باید از منابع تامین شده از سوی دولت پروژه ها را تکمیل کنیم، ضوابط نیم بندی وجود دارد که از منابع داخلی دولت استفاده کنیم.

چاغروندی با اعلام این که موافق اولیه هزینه از منابع داخلی شرکت عمران، وزارتخانه و دولت را اخذ کرده ایم، افزود: پیش بینی ما این است که با 2800 میلیارد تومان پروژه های مسکن مهر را به نقطه مناسبی برای زندگی برسانیم، با 2000 میلیارد تومان نیز می توانیم پروژه ها را به اتمام برسانیم البته با امکانات کمتر.

وی با یادآوری این که حدود 82 هزار مسکن مهر در پردس داریم، اظهار کرد: حدود 13 هزار واحد در سال 91 و 92 افتتاح شده و حدود 68 هزار واحد هم باقیمانده که بخشی از آنها افتتاح شده است. در مجموع حدود 30 هزار واحد تاکنون افتتاح شده که البته دارای نواقصی هستند که باید برطرف شود.

وی با تاکید بر این که تعدادی از 30 هزار واحد افتتاحی هنوز اسکان داده نشده است، افزود: در بخش مسکن مهر در تفاهمنامه روشی برای جریمه سازندگان وجود دارد اما سقف آن بسته شده است. به این ترتیب که به ازای هر ماه کار باقیمانده که با تاخیر مواجه شود، نیم درصد تا سقف 5 درصد کل قرارداد از سازندگان جریمه می شوند. این کار را انجام داده ایم و در قیمت ها لحاظ شده است.

وی با بیان این که تعداد بسیار زیادی از سازندگان مسکن مهر جریمه شده اند، گفت: از مجموع 50 میلیارد تومان یارانه مسکن مهر کل کشور حدود 12 میلیارد تومان به مسکن مهر تخصیص یافته است.

سرپرست شرکت عمران پردیس در خصوص مشکلات مربوط به تامین آسانسور پروژه های مسکن مهر افزود: زیرساخت تولید آسانسور با ظرفیت تا 7 طبقه در کشور وجود دارد، اما برای برج توانمندی تولید نداریم و باید موتور را از خارج وارد کنیم.

چاغروندی تاکید کرد: مجموعه وزارت راه و شهرسازی و دولت به این باور رسیده که طرح مسکن مهر باید با تمام امکانات تکمیل و به اتمام برسد.

وی در خصوص ثبت نام بیش از تعداد واحدهای مسکن مهر پردیس اظهار کرد: سامانه مسکن مهری وجود داشته که همچنان هم وجود دارد؛ ورودی این سامانه در سال 92 بسته شد. در پردیس چون ثبت نام با تاخیر انجام شد و پالایش به بعد از سال 92 موکول شد.

وی با بیان این که حدود 120 هزار نفر در مسکن مهر ثبت نام کردند که به مرور زمان پالایش شده و تعدادی از آنها حذف شوند. بر اساس قانون از اول فروردین 84 تا زمان ثبت نام برای متقاضیان جهت حذف از سامانه مد نظر قرار گرفته است.

سرپرست شرکت عمران پردیس گفت: متقاضیان تعهد داده اند هر زمان که فاقد شرایط دریافت مسکن مهر باشند، واحد از آنها پس گرفته خواهد شد.

وی از برنامه افتتاح 5000 مسکن مهر پردیس تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: هنر ما ای است که پروژه های مسکن مهر را به صورت یک دست افتتاح کنیم.

ارسال نظر

پربیننده ترین