|
|
کدخبر: ۱۸۴۲۲۲

استفاده افراطی از تلفن همراه و غرق شدن در آن باعث ظهور سندروم‌های جدیدی در سراسر دنیا شده است

از زمانی که تلفن‌های همراه اختراع شدند، در جنبه‌های مختلف زندگی بسیار مفید بوده‌اند، اما با گذشت زمان و رشد شبکه‌های هوشمند و استفاده بیش از حد از آن باعث شد تا روابط فردی و اجتماعی نادیده گرفته شوند، بطوریکه حتی در زمان استراحت، صرف غذا و میهمانی بیشتر افراد در حال کار با تلفن همراه هستند. همچنین استفاده افراطی از تلفن‌های همراه باعث ایجاد مشکلاتی در بین زوجین و حتی دلیل اساسی برای طلاق شده است.

حانیه شوقعلی نیری کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی در این باره یادداشتی ارائه کرده است.

 استفاده افراطی از تلفن همراه و غرق شدن در آن باعث ظهور سندروم‌های جدیدی در سراسر دنیا شده است که مشکلات و آسیب‌های جدی را با خود به همراه دارند، یکی از انواع سندروم‌هایی که تکنولوژی به بشر هدیه داده (فوبینگ_phubbing) نام دارد که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

اصطلاحی که در سال ۲۰۱۲ توسط فرهنگ لغات استرالیا ابداع شد و تعریف آن را میتوان اینگونه توصیف کرد : (( بی اعتنایی به دیگران با توجه و نگاه کردن به تلفن همراه))

ممکن است این اصطلاح برای افراد زیادی تازگی داشته باشد اما این عمل به گونه‌ای به یک بخش عادی از زندگی ما تبدیل شده است که ممکن است متوجه انجام آن نشویم در حالیکه اکثر ما درحال انجام آن هستیم یا به افرادی که آن را انجام میدهند برخورد کرده‌ایم.

افرادی که در طول مکالمه حضوری همزمان با شخص دیگری چت میکنند. کسانی که در زمان صرف غذا تلفن همراه خود را چک میکنند و افرادی که در طول میهمانی و دورهمی‌های دوستانه با تلفن همراه خود مشغول هستند از جمله کسانی هستند که به اختلال فابینگ دچار میباشند.

در حال حاضر فابینگ به حدی از گسترش رسیده است که حتی برخی کشورها آن را در صف انواع اعتیاد طبقه بندی کرده‌اند. این عمل میتواند در زمان کوتاهی به روابط اجتماعی آسیب جدی برساند. اثرات فابینگ عمیقتر از چیزی است که بنظر میرسد بطوریکه سلامت روانی افراد را تحت تاثیر قرار داده و باعث سرکوب عزت نفس و حس محرومیت اجتماعی در افراد شده است. بنظر میرسد، فابینگ مهمترین تاثیر را برای روابط زوجین گذاشته است بطوریکه رضایت زناشویی را کاهش داده و احتمال افسردگی و جدایی را بیشتر کرده است. زمانی که فرد همسر خود را صدا میزند اما بدلیل غرق شدن در تلفن همراه پاسخی از جانب او دریافت نمیکند، ممکن است احساس کند از سوی همسر خود طرد شده و بی اهمیت است و دچار سرخوردگی و افسردگی شود و اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

با توجه به اینکه فابینگ از نوع رفتارهایی به شمار میرود که به تدریج آموخته شده لذا ترک آن به راحتی و سریع نمیباشد اما میتوان آن را درمان کرد.

از جمله مواردی که به ترک فابینگ کمک میکند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

بهتر است ساعات خاصی را برای دسترسی به تلفن همراه در نظر بگیرید و به تدریج میزان آن را کاهش دهید.

زمان صرف غذا تلفن همراه خود را از دسترس خارج کنید و یا آن را در جای دورتری قرار دهید.

جایگزین‌های مناسب و سرگرم کننده‌ پیدا کنید.

قانون‌ها و چالش‌های گوناگونی برای عدم استفاده از تلفن همراه در هنگام صرف غذا، میهمانی و غیره ایجاد کنید.

 

و کلام آخر:

فابینگ میتواند احساس تعلق و وابستگی شما را به عزیزانتان کم کند و به روابط عاطفی شما لطمه بزند پس بهتر است قبل از هرچیز خانواده و همسر خود را الویت قرار دهید زیرا افراد واقعی زندگی شما سزاوار توجه بیشتری هستند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار