|
|
کدخبر: ۱۸۴۳۷۵

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک روز پنجشنبه در رویدادی اعلام کرد که نام جدید شرکتش متا خواهد بود.

مارک زاکربرگ، مدیر عامل فیسبوک روز پنجشنبه در رویدادی اعلام کرد که نام جدید شرکتش متا خواهد بود و امیدوار است با گذشت زمان به عنوان یک شرکت متاورس دیده شود‌.

همچنین در ماه های اخیر اعلام کرده است امسال ۱۰ میلیارد دلار بر روی متاورس سرمایه گذاری خواهد کرد و تا ۵ سال آینده ۱۰ هزار کارمند جدید برای طراحی این پلتفرم استخدام خواهند شد .

اما متاورس چیست و چرا تا این میزان اهمیت پیدا کرده است ؟

نیل استفنسون اولین بار در رمان علمی تخیلی خود با عنوان snowcrash در سال ۱۹۹۲ این کلمه را ابداع کرد، برای متاورس تعریف پذیرفته شده ای وجود ندارد ، این نام که تشکیل شده از دو کلمه meta به معنی فراتر و universe به معنی جهان است، نظریه ای است که به پیوند جهان فیزیکی با دنیای دیجیتال، جایی که آواتارهایی از انسان های واقعی ساکن هستند، اشاره میکند. متاورس تکنولوژی جدید و ترکیبی از فضای مجازی و اینترنت و واقعیت افزوده است در واقع دنیایی است که در ان میتوان زندگی کرد و صاحب خانه و دارائی شد، حتما شما هم بازی هایی مشابه sims را دیده اید ، شاید بتوان گفت پدیده متاورس مشابه این بازی هاست با این تفاوت که آواتار خود شخص در واقعیت مجازی حضور دارد. در این شبکه که متشکل از جهان های سه بعدی و شبیه سازی شده است این امکان را میدهد که توسط تعداد نامحدودی از کاربران تجربه شود یعنی به جای مشاهده محتوا و صفحات متنی در آن حضور دارید و علاوه بر گفت و گو ، تفریح ، کار و کسب درامد میکنید، به نظر میرسد رمزارزها و Nft ها میتوانند تبادلات مالی و اقتصادی را در متاورس تشکیل دهند .

اگر چه این اولین قدم فیسبوک نیست و این شرکت تاکنون ابزارهایی مانند هدست و عینک های واقعیت مجازی را ساخته است اما جاه طلبی های این شرکت بسیار بزرگتر بنظر میرسد، همچنین مشارکت و پذیرش متاورس توسط غول های فناوری خبر از آینده ای به ظاهر ترسناک اما هیجان انگیز میدهد.

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین