|
|
کدخبر: ۱۸۴۳۹۵

بخشودگی ۱۰۰ اعدامی در جریان عفو گسترده محکومان از زندان

عفو و تخفیف مجازات 3 هزار و 458 تن از محکومان از زندان.

در دو روز گذشته خبر بخشودگی ۱۰۰ اعدامی در جریان عفو گسترده محکومان از زندان منتشر شد. سوال این است اعدامیان بخشیده شده چه جرم‌هایی را مرتکب شده بودند که شامل بخشش شده‌اند؟

به گزارش خبرنگار قضائی خبرگزاری امید نیوز، در دو روز گذشته قوه قضائیه خبری منتشر کرد مبنی بر عفو و تخفیف مجازات 3 هزار و 458 تن از محکومان محاکم عمومی و انقلاب، سازمان قضائی نیرو‌های مسلح و تعزیرات حکومتی از سراسر کشور مورد عنایت مقام معظم رهبری (مدظله  العالی ) قرارگرفتند.

مدیرکل نظارت بر اجرای احکام سازمان تعزیرات حکومتی افزود: در این عفو رهبر معظم انقلاب، ۸۶۸ نفر از محکومین سازمان تعزیرات حکومتی مشمول عفو یا تخفیف مجازات واقع شده‌اند که با دستور ریاست عالی سازمان جهت اعمال به ادارات کل اجرایی سراسر کشور ابلاغ شد.

این عفو گسترده به مناسبت میلاد با سعادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی(ص) و ولادت حضرت امام جعفر صادق(ع) با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه و موافقت امام خامنه‌ای صورت گرفت و «حسین نجفی»، دادیار دیوان عالی کشور و مدیرکل عفو و بخشودگی قوه قضائیه در تشریح جزئیات آن گفت: 100 نفر از افراد دارای محکومیت اعدام و 76 محکوم امنیتی جزو عفوشدگان اخیر هستند.

انتشار خبر عفو محکومان به اعدام، علاوه بر اینکه موجبات خرسندی خانواده این محکومان را در پی داشت، اما گمانه‌زنی‌ها و سؤال‌هایی را در محافل مطرح کرد از جمله اینکه جرم این محکومان به اعدام چه بوده است؟

گفته می‌شود این افراد عمدتاً محکومان به اعدام ناشی از جرائم مواد مخدر هستند که پس از عفو به 30 سال حبس محکوم می‌شوند. در حقیقت آنها شامل عفو از اعدام می‌شوند نه آزادی از زندان.

حسین نجفی، مدیرکل عفو و بخشودگی قوه قضائیه در اعلام جدید از جزئیات این عفو به مرکز رسانه قوه قضائیه گفت: این افراد عمدتاً محکومین به اعدام ناشی از جرایم مواد مخدر هستند که پس از دارا بودن شرایط و استحقاق عفو، مشمول یک درجه تخفیف شده‌اند که مطابق ماده 19 قانون مجازات اسلامی محکومیت آنان به سی سال حبس و دو میلیارد ریال جزای نقدی تبدیل شده است.

گفتنی است در دوره تحول و تعالی قوه قضائیه که از دوران ریاست حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای آغاز شده است، توجه به امر زندان و زندانی جایگاه‌ ویژه‌ای در سیاست‌های اجرای دستگاه قضائی دارد. این توجه البته در سند تحول قضایی که سال قبل از سوی رئیس سابق قوه قضائیه ابلاغ شد هم جایگاه ویژه‌ای دارد.

 

خبرنگار :زینب محمدی

 

ارسال نظر

پربیننده ترین