|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۴۷

گرمایش جهانی امنیت غذایی را به شدت تهدید می‌کند ‌

کاهش فواصل زمانی خشکسالی از هر 10 سال به هر پنج سال یک تهدید جدی برای امنیت غذایی محسوب می شود.

 اِرِن گونهان اولوسوی، ‌رئیس انجمن بین المللی آسیابانانIAOM در منطقه اوراسیا طی اظهاراتی هشدار داد که افزایش دمای جهان و کاهش فواصل زمانی خشکسالی از هر 10 سال به هر پنج سال یک تهدید جدی برای امنیت غذایی در این کره خاکی محسوب می شود.

اولوسوی در کنگره غلات ترکیه که در شهر توریستی آنتالیا برگزار شد، گفت: اضافه شدن هر درجه سانتیگراد به دمای کره زمین باعث کاهش 6 درصدی محصول گندم، 3.2 درصد برنج و 7.4 درصد ذرت در جهان می شود. وی افزود: افزایش 2 درجه سانتیگراد حدود 84 میلیون نفر دیگر را تا سال 2050 در معرض خطر گرسنگی قرار می دهد.

کرونا 10 تریلیون دلار به اقتصاد جهانی ضرر زد.

اولوسوی توضیح داد که سطح زیرکشت گندم در ترکیه تا سال گذشته از 9.4 میلیون هکتار در سال 2001 به کمتر از 7 میلیون هکتار رسیده است.

وی گفت که همین وضعیت در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و افزود که ترکیه اقداماتی مانند افزایش ذخایر برای حمایت از بخش غلات انجام داده است.

وی خاطرنشان کرد که افزایش هزینه های حمل و نقل و انرژی در سراسر جهان، همراه با تقاضای بیشتر برای محصولات غلات و گسترش پولی، منجر به افزایش قیمت ها شد.

‌رئیس انجمن بین المللی آسیابانان گفت: در نتیجه، شاخص غلات سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد به بالاترین حد خود در هشت سال گذشته رسید.

ارسال نظر

پربیننده ترین