|
|
کدخبر: ۱۸۴۴۶۲

ترکیه دوباره به کنوانسیون استانبول می پیوندد

قتل وحشیانه باشاک چنگیز درخواست مجدد آنکارا برای پیوستن به کنوانسیون استانبول در مورد خشونت علیه زنان را افزایش داد.

هر ساله، مردان در ترکیه صدها زن را به قتل می‌رسانند، و هشتگ‌های پرطرفدار در رسانه‌های اجتماعی و اعتراضات در خیابان، متأسفانه آشنا شده‌اند. در این ماه، یک قتل وقیحانه اعتراض گسترده ای را به دلیل آنچه که فعالان حقوق زنان می گویند شکست دولت در جلوگیری از خشونت مبتنی بر جنسیت است، برانگیخته است.

فعالان می گویند که ترکیه با خروج از کنوانسیون استانبول ، توافقنامه تاریخی شورای اروپا در سال 2011 که چگونگی تضمین ایمنی زنان را مشخص می کند، از نقشه راهی که اولین کشوری بود که آن را تایید کرد، دست برداشت. در 9 نوامبر، بساک چنگیز در حال قدم زدن در خیابانی در منطقه آتاشهیر استانبول بود که مردی با شمشیر سامورایی پشت سر او رفت و بدون اینکه حرفی بزند، شروع به ضربات مکرر چاقو به او کرد و پس از افتادن به پیاده رو و مرگ او ادامه داد. چنگیز، 28 ساله، یک معمار خوش آتیه بود که از آنکارا به استانبول نقل مکان کرده بود تا حرفه خود را دنبال کند و اخیراً برای ازدواج نامزد کرده بود.

قاتل مظنون، هنگامی که توسط پلیس در مورد علت کشتن چنگیز مورد بازجویی قرار گرفت، گفت که او به سادگی قصد کشتن شخصی را داشته است. او گفت: "من بیرون رفتم و یک زن را انتخاب کردم زیرا فکر می کردم این کار راحت تر است." در روزهای پس از قتل، تعدادی از رهبران سیاسی، از جمله رئیس جمهور رجب طیب اردوغان، برای ابراز همدردی با خانواده چنگیز دیدار کردند. مقامات وعده عدالت را داده اند، اما برای منتقدان اردوغان، دولت تا حدودی مقصر چنین خشونتی است.

گلسوم کاو، یکی از بنیانگذاران پلتفرم We Will Stop Femicide، به الجزیره گفت: «جنگیز به این دلیل کشته شد که مقررات حمایت از زنان به اندازه کافی در ترکیه اجرا نمی شود، زیرا کشتن زنان در ترکیه آسان است». این پلتفرم که در سال 2010 تأسیس شد، قتل‌های زنان را ردیابی می‌کند و داوطلبان آن یک خط تلفن 24 ساعته و 7 روز هفته را راه‌اندازی می‌کنند، جلسات و اعتراضات را سازماندهی می‌کنند و در جلسات دادگاه شرکت می‌کنند تا بر نحوه پیگرد قتل‌های مبتنی بر جنسیت نظارت کنند.

بر اساس این پلتفرم، تا کنون در سال 2021، مردان در ترکیه 285 زن را کشته اند - البته از 300 نفری که در سال 2020 کشته شدند. کشتن همسرانشان در خانه هایشان کاو گفت که تماس‌ها با خط تلفن این پلتفرم از زمان شروع همه‌گیری سه برابر افزایش یافته است. کاو گفت: «متاسفانه ترکیه به کشوری تبدیل نمی‌شود که مشکل خشونت در آن حل شود، بلکه در حال تبدیل شدن به کشوری است که در آن قتل‌ها در حال افزایش است». دلیل اصلی این است که زنان به اندازه کافی حمایت نمی شوند و همچنین من به خروج از کنوانسیون حمایتی (استانبول) معتقدم.

رئیس‌جمهور اردوغان از گروه‌های فمینیستی در کشور به دلیل ادامه طرح کنوانسیون استانبول انتقاد کرد و گفت که دولت او قبلاً قوانینی دارد که از آنها حمایت می‌کند. اردوغان در 17 نوامبر در آنکارا گفت: "دولت ما از نظر خشونت علیه زنان بسیار بسیار حساس است." قوانین در دستور کار.» در همین حال، رهبران اپوزیسیون متعهد شده اند که پیوستن مجدد به این توافق را یکی از اولین گام هایی که دولتشان در صورت به قدرت رسیدن برمی دارد، قرار دهند.

 

ارسال نظر

پربیننده ترین