|
|
کدخبر: ۱۸۴۵۰۷

چرا لیر ترکیه سقوط می کند و آیا بحران ارز بدتر می شود؟

لیر در ماه نوامبر بیش از 25 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داد.

ترکیه بار دیگر در گیرودار بحران ارزی است. لیر در سال جاری بیش از 40 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است و بدترین عملکرد را در بین تمام ارزهای بازارهای نوظهور دارد. تنها در ماه نوامبر، لیر بیش از 25 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و آن را به خوبی وارد قلمرو سقوط ارز کرد.

ریزش سریع ماه گذشته موجی از احتکار دلار را به همراه داشت و حتی شاهد منظره غیرعادی مردمی بود که به خیابان ها آمدند تا به مدیریت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در اقتصاد اعتراض کنند. اردوغان به نوبه خود مشکلات لیر را به گردن خارجی ها و حامیان آنها در ترکیه می اندازد. پس چرا لیر ترکیه سقوط می کند؟ آیا این ناشی از سیاست های اردوغان است؟ توطئه خارجی؟ و آیا بدترین اتفاق در راه است؟

مشکلات اخیر لیر پس از آن آغاز شد که بانک مرکزی ترکیه در 18 نوامبر نرخ بهره را با یک درصد کامل کاهش داد - سومین کاهش از سپتامبر - و نشان داد که در دسامبر دوباره نرخ‌ها را کاهش خواهد داد.

هنگامی که بانک مرکزی نرخ بهره را کاهش می دهد، پول معمولاً برای استقراض ارزان تر می شود و بنابراین نسبت به سایر ارزها ارزش کمتری دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین