|
|
کدخبر: ۱۸۴۷۷۰

خواص شگفت آور شیر و زردچوبه

شیر طلایی چیزی است که از ترکیب نصف قاشق پودر زردچوبه و یک فنجان شیر به دست می آید و این نوشیدنی خواص اعجاب انگیزی برای بدن انسان دارد

خواص و مزایای سلامتی شیر زردچوبه 


1. این نوشیدنی به عفونت های باکتریایی و ویروسی حمله می کند و به همین دلیل برای درمان بسیاری از بیماری های مربوط به سیستم تنفسی عالی است . 

2. شیر روند سرطان به خصوص سرطان سینه، پوست ، ریه ، پروستات و روده بزرگ را به دلیل خواص ضد التهابی که دارد، کند می کند و حتی می تواند از آن پیشگیری کند. 

3. خواص ضد التهابی شیر برای درمان آرتریت و زخم معده نیز مناسب است. 

4. به عنوان یکی از بهترین داروهای طبیعی برای سرماخوردگی و سرفه به علت خواص ضد ویروسی و ضد باکتری هایی که دارد مناسب است . 

5. شیر زردچوبه همچنین برای درد و دل درد بسیار مناسب می باشد. 

6. شیر یک آنتی سپتیک قوی است و بنابراین سلامت روده را هم بهبود می بخشدب. 

7. برای درمان گرفتگی های دوران قاعدگی بسیار مناسب است. 

8. تجزیه چربی های غذاهای چرب را تسهیل می کند و بنابراین به مدیریت وزن و بالا نرفتن رفتن وزن کمک می کند. 

9. شیر زردچوبه همچنین دارای اسید آمینه ای به نام تریپتوفان است که موجب آرام و درست خوابیدن می شود . 

10. یک آنتی اکسیدان قوی است . 

11. به عنوان یک تصفیه کننده و پاک کننده خون اهمیت بسیاری دارد و گردش خون را تقویت و احیا می کند . 

12. به عنوان یک سم زدایی طبیعی کبد عمل می کند. 

13. شیر منبع خوبی از کلسیم است و برای داشتن استخوان های سالم و قوی ضروری می باشد. 

بعد از خوردن شیر و زردچوبه چه اتفاقی در بدن شما می افتند؟ 

1. از بین بردن التهابات بدن 

به اجزای اصلی تشکیل دهنده زرد چوبه، کورکامین می گویند که تحقیقات نشان داده است این ماده خواص ضد ورم و التهاب دارد و می تواند در وضعیت هایی مثل درد شدید به فرد کمک کند و بعد از نوشیدن یک لیوان شیر طلایی، کورکامین موجود در آن باعث مسدود شدن راه آنزیم هایی می شود که عامل التهاب هستند و در نهایت ورم بدن کاهش پیدا می کند. 

2. مجهز کردن بدن برای مبارزه با سرطان 

زردچوبه یک آنتی اکسیدان قوی است و تحقیقات نشان می دهد که زردچوبه می تواند فشار اکسیداتیو را کاهش دهد و باعث تولید رادیکال ها در بدن می شود و می تواند بیماری های مزمن مثل سرطان را به وجود بیاورد اما این مواد نه تنها از سرطان جلوگیری می کند، بلکه با آن مبارزه هم می کند. 

مطالعات نشان می دهد که وقتی شما زردچوبه مصرف می کنید، می توانید سلول های سرطانی را از بین ببرید که جلوگیری رشد هورمون ها کمک می کند. 

3. تقویت و بهبود سلامت قلب 

زردچوبه آزادسازی سیتوکسینها را در بدن مهار می کند. سیتوکسین ها موادی هستند که به التهابات و بیماری های قلبی عروقی مربوط می شوند و اگر هر شب شیر زردچوبه مصرف کنید، می توانید خطر مشکلات و بیماری های قلبی را به حداقل برسانید. 

4. شروع کاهش چربی در بدن 

زردچوبه نه تنها متابولیسم را افزایش می دهد، بلکه به هضم سریع تر مواد غذایی کمک می کند و شیر زردچوبه فواید زیادی برای کاهش وزن دارد و مطالعات اخیر نشان می دهد، زمانی که شما این ترکیب را به طور منظم مصرف می کنید، می تواند از افزایش چربی در بدن جلوگیری کنید و با این کار سرعت هضم نیز افزایش می یابد. 

5. بهبود عملکرد دستگاه ایمنی 

وجود کورکامین در زردچوبه، مواد شیمیایی مثل سلول های T، سلول های B و سلول های کشنده طبیعی را فعال می کند و سیستم ایمنی نیز قدرت بیشتری در برابر حمله ها خواهد داشت. 

6. قوی شدن استخوان ها 

زردچوبه تا 50 درصد از ضعف استخوان جلوگیری می کند و همچنین سرشار از کلسیم و ویتامین D است که با یک قاشق چایخوری زردچوبه یک ترکیب بسیار مفید برای استخوان ها خواهید داشت . 

7. عملکرد بهتر بدن در مقابله با باکتری ها 

این ترکیب به نوعی خواص آنتی بیوتیک را دارد و مطالعات نشان می دهد که زردچوبه خواص آنتی بیوتیک را دارد و با باکتری، ویروس و قارچ مبارزه می کند و به راحتی قادر به درمان سرماخوردگی و گلودرد است. 

خواص ضد میکروبی، ضد ویروسی و ضد قارچی شیر و زرد چوبه 

PicsArt_01-20-11.58.09

در هند، شیر زردچوبه اغلب به عنوان یک درمان خانگی علیه سرماخوردگی استفاده می شود. در حقیقت، این نوشیدنی به دلیل خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن مورد توجه قرار گرفته است. 

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که کورکومین دارای خواص ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی است که ممکن است به پیشگیری و مبارزه با عفونت ها کمک کند. 

اگرچه نتایج این قبیل مطالعات امیدوارکننده هستند اما در حال حاضر شواهد قطعی درباره این که شیر زردچوبه عفونت ها را در انسان کاهش می دهد، وجود ندارد. 

ترکیبات موجود در زنجبیل تازه ممکن است رشد برخی باکتری ها را مهار کند. عصاره زنجبیل ممکن است با ویروس سین‌سیشیال تنفسی انسانی که یکی از دلایل شایع عفونت های تنفسی است، مبارزه کند. 

همچنین، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که سینامالدهید، ترکیب فعال موجود در دارچین، ممکن است از رشد باکتری ها جلوگیری کند. افزون بر این، ممکن است به درمان عفونت های دستگاه تنفسی ناشی از قارچ ها نیز کمک کند. (منبع 1، 2

مواد تشکیل دهنده شیر زردچوبه دارای خواص قوی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی هستند که ممکن است سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت کند. 

به کاهش التهاب و درد مفاصل کمک می کند 

مواد تشکیل دهنده شیر زردچوبه دارای خواص ضد التهابی قوی هستند. 

تصور می شود که التهاب مزمن نقش مهمی در بیماری های مزمن از جمله سرطان، سندرم متابولیک، آلزایمر و بیماری قلبی ایفا می کند. به همین دلیل، رژیم های غذایی سرشار از ترکیبات ضد التهابی ممکن است خطر این شرایط را کاهش دهند. 

پژوهش ها نشان می دهد که زنجبیل، دارچین و کورکومین – ترکیب فعال موجود در زردچوبه – از خواص ضد التهابی قوی برخوردار هستند. (منبع 1، 2، 3

مطالعات حتی نشان داده اند که آثار ضد التهابی کورکومین بدون بروز عوارض جانبی با آثار برخی از داروها قابل مقایسه است. (منبع 1، 2

این آثار ضد التهابی ممکن است درد مفاصل ناشی از استئوآرتریت و آرتریت روماتوئید را کاهش دهد. 

به عنوان نمونه، مطالعه ای با حضور 45 نفر مبتلا به آرتریت روماتوئید نشان داد که مصرف 500 میلی گرم کورکومین در روز، بیشتر از 50 گرم از یک داروی رایج آرتریت یا ترکیبی از کورکومین و دارو در کاهش درد مفاصل موثر بوده است. 

مطالعه ای دیگر با حضور 247 نفر مبتلا به استئوآرتریت نشان داد گروهی که عصاره زنجبیل دریافت کرده بودند، نسبت به گروه مصرف کننده دارونما درد کمتری تجربه کرده و نیازمند داروی مسکن کمتر بودند. 

حافظه و عملکرد مغز را بهبود می بخشد 

شیر زردچوبه برای سلامت مغز انسان نیز مفید است. مطالعات نشان داده اند که کورکومین ممکن است سطوح فاکتور نورون‌زایی مشتق شده از مغز را افزایش دهد. فاکتور نورون‌زایی مشتق شده از مغز ترکیبی است که به مغز در ایجاد ارتباطات جدید کمک کرده و رشد سلول های مغزی را تقویت می کند. 

سطوح پایین این ترکیب ممکن است با اختلالات مغزی از جمله بیماری آلزایمر مرتبط باشد. 

دیگر مواد تشکیل دهند شیر زردچوبه نیز ممکن است برای مغز مفید باشند. 

به عنوان نمونه، یکی از نشانه های بیماری آلزایمر انباشت پروتئین تاو در مغز است. مطالعات با حضور سوژه های حیوانی و پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده اند که ترکیبات موجود در دارچین ممکن است به کاهش این انباشت کمک کند. 

افزون بر این، مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که دارچین علائم بیماری پارکینسون را کاهش داده و عملکرد مغز را بهبود می بخشد. 

زنجبیل نیز با بهبود زمان واکنش و تقویت حافظه ممکن است به بهبود عملکرد مغز کمک کند. مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که زنجبیل به محافظت در برابر افت عملکرد مغز مرتبط با افزایش سن کمک می کند. 

با این وجود، به پژوهش های بیشتر با حضور سوژه های انسانی برای درک کامل آثار این مواد تشکیل دهنده بر حافظه و عملکرد مغز انسان نیاز است. 

خلق و خو را بهبود می بخشد 

به نظر می رسد که زردچوبه – به ویژه ترکیب فعال موجود در آن به نام کورکومین – ممکن است خلق و خو را بهبود بخشیده و علائم افسردگی را کاهش دهد. 

در مطالعه ای شش هفته ای با حضور 60 نفر مبتلا به اختلالات افسردگی ماژور، شرکت کنندگان به سه گروه تقسیم شده و یک گروه کورکومین، گروه دیگر داروی ضد افسردگی و یک گروه ترکیبی از هر دو را دریافت کردند. 

گروهی که فقط کورکومین مصرف کرده بودند، بهبود شرایط خود مشابه با گروه مصرف کننده داروی ضد افسردگی را تجربه کردند، در شرایطی که گروه ترکیبی بیشترین فواید را تجربه کردند. 

افسردگی ممکن است با سطوح پایین فاکتور نورون‌زایی مشتق شده از مغز نیز مرتبط باشد. از آنجایی که به نظر می رسد کورکومین سطوح این ترکیب را تقویت می کند، ممکن است پتانسیل کاهش علائم افسردگی را داشته باشد. 

با این وجود، به انجام مطالعات بیشتر با حضور سوژه های انسانی برای نتیجه گیری قطعی در این زمینه نیاز است. 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین