|
|
کدخبر: ۱۸۴۹۹۵

فواید کرم زینک کساید

زینک یک ماده معدنی است. زینک اکساید موضعی (برای پوست) برای درمان سوختگی های خفیف، قرمزی، سوزش پوست، یا دیگر حساسیت های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری از فرم ها و برند های زینک اکساید نیز در دسترس می باشند. زینک اکساید موضعی همچنین برای اهداف مختلف دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مصارف کرم چند منظوره زینک اکسید 

کرم زینک اکسید، از جمله کرم های چند منظوره محسوب می شود که دارای طیف گسترده‌ای از کاربرد‌ها است. همانطور که می دانید؛ روی یک عنصر معدنی ضروری برای بدن است.این ماده در مقادیر بسیار کم مورد نیاز است، اما نقش عمده‌ای در عملکرد‌های مختلف بدن دارد. 

صد‌ها آنزیم وجود داشته و به طور فعال عملکرد این آنزیم‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در واقع، عملکرد آنزیم همه اندام‌های بدن از جمله پوست وابسته به روی است. پی برده شده که این عنصر در تقریبا همه‌ی سلول‌ها و بافت‌های بدن وجود داشته و به رشد، تعمیر و نگه داری سلول‌ها کمک می‌کند.

 

اینجا بخوانید:

طرز تهیه 29ماسک موی خانگی

 

 

 اکسید روی به ویژه برای بهبود وضعیت پوست مفید بوده و یک جزء معمول کرم‌های مختلف پوست است. 

اثربخشی کرم زینک اکسید در این واقعیت نهفته است که آنها خواص ضد عفونی کنندگی بسیار عالی داشته که باعث تخریب میکروب‌های سطح پوست می‌گردند. 

علاوه بر این، باعث سرکوب اثرات هیستامین‌های آزاد شده توسط سیستم ایمنی شده و بنابراین به کاهش التهاب پوست کمک می‌کنند. 

 

مصارف کرم زینک اکسید 

زینک-اکساید

باتوجه به اینکه روی یک جزء طبیعی سلول‌های پوست است، هنگامی که این کرم به کار برده می‌شود، مواد مغذی به آسانی جذب پوست می‌گردد. به همین دلیل، این کرم می‌تواند برای درمان تعدادی از بیماری‌های پوستی مورد استفاده قرار گیرد. همچنین باعث حفاظت از سطح پوست از اشکال مختلف آسیب‌ها می‌گردد. 

 

درمان و پیشگیری از جوش صورت 

زینک-اکساید

کرم زینک اکسید می‌تواند به طور مستقیم بر روی بیماری جوش صورت به کار برده شود. 

خواص ضدباکتریایی آن باعث کشتن باکتری‌ها شده و خواص ضد التهابی آن‌ها باعث پایین آوردن التهاب پوست می‌گردد؛ بنابراین باعث کاهش جوش می‌گردد.

این ماده برای پیشگیری از جوش صورت نیز مفید است. این کرم چربی‌های بیش از حد سطح پوست که تمایل به نفوذ در منافذ پوست و ایجاد جوش دارند را جذب می‌کند. 

کسانی که پوست آن‌ها مستعد آکنه است و یا این که مدتی است از این مشکل رنج می‌برند، باید از این کرم به طور منظم به منظور درمان جوش موجود و جلوگیری از فوارن بیشتر آن استفاده کنند. 

 

پماد زینک اکساید چیست و چرا برای پوست مفید است 

زینک-اکساید

پماد زینک اکساید یک دارو با خاصیت ضدعفونی کنندگی ضعیف است که به صورت پوشش ومحافظی بر روی پوست عمل می‌کند و در درمان مشکلات و آسیب دیدگی‌های جزئی پوست کاربرد دارد. 

پماد زینک اکساید یا ایپوزینک یک کرم بدون نسخه بوده که شما با مراجعه به داروخانه‌ها می‌توانید به راحتی آن را تهیه کنید.

شما بدون مراجعه به پزشک می‌توانید از آن برای آسیب دیدگی‌های جزئی پوست مثل آکنه، جوش یا سوختگی و حتی به عنوان کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

از این پماد در آسیب دیدگی‌های جدی و عمیق مثل سوختگی‌های شدید یا بریدگی‌های عمیق نباید استفاده کرد. 

 

درمان بثورات ناشی از بستن پوشک‌ 

زینک-اکساید

کرم زینک اکسید برای درمان بثورات پوشک بسیار موثر است. اکسید روی یک ماده‌ شیمیایی قوی بوده و می‌تواند به صورت امن بر روی پوست ظریف نوزادان بدون ترس از هر گونه واکنش خشن پوستی مورد استفاده قرار گیرد.

 نوزادان کوچک به دلیل رطوبت به دام افتاده در داخل پوشک که یک محیط پرورش ایده آل برای رشد کنترل نشده‌ی باکتری‌ها است، به بیماری بثورات پوشک دچار می‌شوند. 

 

اینجا بخوانید:

خوراکی هایی که باعث ریزش مو می شوند

 

 

در نتیجه، پوست تحریک و ملتهب شده و بثورات پوشک ایجاد شده که باعث ناراحتی نوزادان می‌گردد. کرم یک مانع بر روی سطح پوست ایجاد کرده و اجازه نمی‌دهد که محرک‌های پوستی با پوست تماس پیدا کنند؛ بنابراین باعث محافظت از پوست در مقابل آسیب بیشتر شده و بهبود سریع‌تر جوش‌ها تضمین می‌گردد. 

 

حفاظت از آفتاب 

زینک-اکساید

اشعه‌ ماوراء بنفش خورشید تاثیر مخربی بر سطح پوست می‌گذارد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، چین و چروک و مشکلات دیگر می‌گردد. چنین خساراتی می‌تواند به کمک کرم زینک اکسید پیشگیری گردد. 

 آیا واقعا به عنوان ضد آفتاب عمل می‌کند؟. هنگامی که شما این کرم را بر روی پوست اعمال می‌کنید، جذب پوست نمی‌گردد، بلکه بر روی سطح پوست به شکل یک سد محافظتی عمل کرده که می‌تواند مانع از نفوذ اشعه‌ی ماوراء بنفش آفتاب به پوست گردد. 

شما می‌توانید از کرم زینک اکسید به عنوان یک ضدآفتاب برای نوزادان و کودکان کوچک نیز استفاده کنید. 

 

مصارف دیگر استفاده از کرم زینک اکسید 

زینک-اکساید

ملاسما یک اختلال پوستی بوده که توسط لکه‌های قهوه‌ای تیره بر روی پوست صورت تشخیص داده می‌شود. 

استفاده‌ منظم کرم زینک اکسید تا حد زیادی به تسکین علائم ملاسما کمک می‌کند. این کرم می‌تواند برای درمان اگزما نیز استفاده شود که یک اثر آرام بخش بر التهاب و تحریک پوست دارد. صدمات پوستی جزئی مانند بریدگی ها، سوختگی‌ها یا خراش‌ها نیز می‌تواند با زینک اکسید درمان گردد. 

 

نقش اکسید روی در پماد زینک اکساید چیست 

زینک-اکساید

روی اکسید یا زینک اکساید نقش اساسی و مهمی را در این پماد بازی می‌کند و عامل درمان مشکلات خفیف پوستی است.

به طور کلی روی یا زینک به تنهایی خواص بسیاری برای پوست دارد، اما پماد زینک اکساید برای درمان جای جوش، آکنه، سوختگی و محافظت در برابر اشعه‌ خورشید به سلاح مفیدتری به نام اکسید روی مجهز است.

در این مطلب از وبسایت سبک زندگی می‌توانید درباره زینک اطلاعات کاملی به دست آورید.  

تحقیقات نشان می‌دهند در درمان جای جوش، بریدگی، سوختگی و محافظت در برابر خورشید، زینک اکساید موثرتر از خود زینک عمل می‌کند. 

پس اگر شما خواهان کاهش التهابات پوست، پاکسازی و خواص ضدباکتریایی و آنتی‌اکسیدانی هستید، به سراغ زینک بروید اما اگر به دنبال یک پماد مناسب برای رفع جای جوش، سوختگی، بریدگی و کرم ضد آفتاب با قیمت مناسب و کارآیی بالا می‌گردید، پماد زینک اکساید انتخاب هوشمندانه‌ای است. 

 
نحوه‌ی استفاده از کرم زینک اکسید 

زینک-اکساید

کرم زینک اکسید تنها برای مصرف موضعی استفاده می‌شود. قبل از این که کرم را بر روی پوست خود استفاده کنید، دست و صورت خود را به طور کامل بشویید. برچسپ روی کرم را به منظور بررسی هر گونه دستورالعمل بخوانید.

 

اینجا بخوانید:

طرز تهیه 16دمنوش برای سم زدایی بدن 

 

 

سپس کرم را به میزان زیادی بر روی پوست خود اعمال کنید. اشعه‌ ماوراء بنفش خورشید تاثیر مخربی بر سطح پوست می‌گذارد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید منجر به آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست، چین و چروک و مشکلات دیگر می‌گردد. 

چنین خساراتی می‌تواند به کمک کرم زینک اکسید پیشگیری گردد. هنگامی که این کرم را برای بیماری‌های پوستی مصرف می‌کنید، مطمئن شوید که قسمت آسیب دیده‌ی پوست به طور کامل با این کرم پوشیده شده باشد. 

سپس دست‌های خود را بشویید. با این حال، اگر شما از این کرم برای بریدگی‌ها و سوختگی‌ها استفاده می‌کنید، از یک باند زخم استفاده کنید. 

در حالی که از این کرم بر روی صورت خود استفاده می‌کنید، مراقب باشید که به چشم، دهان و بینی شما تماس پیدا نکند.

اگر این کرم را برای بثورات پوشک استفاده می‌کنید، بهتر است یک بار با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید. 

شما می‌توانید این کرم را در بسیاری از زمان‌ها بر روی بثورات پوشک استفاده کنید. هیچ گونه عوارض جانبی شناخته شده‌ای در رابطه با کرم زینک اکسید وجود ندارد. این کرم برای همه‌ی انواع پوست‌ها مناسب است.

 تاکنون، هیچ شواهدی یافت نشده که نشان دهد این کرم با دارو‌های دیگر تداخل دارد. با این حال، اگر فرد به روی یا هر گونه ماده شیمیایی دیگرِ کرم آلرژی دارد، ممکن است احساس سوزش و خارش در فرد ایجاد گردد. 

اگر شما هر گونه از این واکنش‌ها را مشاهده کردید، استفاده از این کرم را بلافاصله متوقف کنید و با پزشک در این باره صحبت کنید. 

 

فواید پماد زینک اکسید

زینک-اکساید

 

زینک اکسید، کم ضررترین ماده در کرم‌های ضد آفتاب است که از پوست در برابر اثرات مضر اشعه ماورای بنفش محافظت می‌کند. 

وقتی اشعه ماورای بنفش نور خورشید به پوست نفوذ می‌کند، بافت را تخریب می‌کند، سرعت پیرشدن پوست را افزایش می‌دهد و پوست را خشک می‌کند.

همچنین خطر بروز سرطان پوست را افزایش می‌دهد. 

 

 درمان آسیب‌های پوستی 

زینک-اکساید

زینک اکسید اثرات درمانی نیز روی پوست دارد و باعث بهبود زخم می‌شود. همچنین مشکلات ناشی از آفتاب سوختگی و خشکی پوست را کم می‌کند. تحقیقات نشان داده است زخم‌های پوستی در کسانی که دچار کمبود روی هستند، دیرتر بهبود می‌یابند. 

 

 

ایجا بخوانید:

صورتتان را با یخ ماساژ دهید

 

 

وقتی پماد زینک اکسید روی محل زخم مالیده می‌شود، باعث می‌گردد بدن دارای مقدار زیادی روی گردد که برای ترمیم سلول‌های پوستی لازم است. همچنین این پماد زخم را مرطوب و تمیز نگه می‌دارد. 

 

اثرات قابض روی پوست 

زینک-اکساید

پماد زینک اکسید مانع تشکیل چربی اضافی روی پوست می‌شود (چربی اضافی پوست را برطرف می‌کند). همچنین پوست را سفت می‌کند. این پماد بعضی اوقات برای درمان آکنه (جوش) به کار می‌رود. زینک اکسید ایجاد لکه‌های پوستی، التهاب پوست و تعداد و شدت آکنه را کاهش می‌دهد. 

 

بهبود التهاب پوستی 

زینک-اکساید

پماد زینک اکسید همچنین برای درمان ادرار سوختگی در کودکان (سوختگی پوست کودک در پوشک)، اگزما، بریدگی و سوختگی پوست مفید است. 

 

عوارض پماد زینک اکسید 

زینک-اکساید

برخی افراد حساس ممکن است به این پماد، حساسیت نشان دهند. بیشتر افراد هیچ مشکلی هنگام استفاده از پماد زینک اکسید ندارند، اما برخی افرادی که به این ماده حساسیت دارند ممکن است دچار عوارضی شوند. 

 
این عوارض عبارتند از: 

 • خارش پوست 

 • سوختگی 

 • سوزش 

 • تیرگی پوست 

 

اگر برای بهبود سوختگی پای کودک در پوشک از کرم‌های حاوی زینک اکسید استفاده کردید و کودکتان دچار حساسیت پوستی شد، ممکن است این حساسیت به علت ماده معطر موجود در این کرم‌ها باشد؛ بنابراین نوع بدون عطر را برای کودک خود امتحان کنید. 

 

تداخلات دارویی کرم زینک اکسید 

زینک-اکساید

پماد زینک اکسید هیچ نوع تداخلی با دارو‌ها نشان نداده است. 

موارد احتیاط برای استفاده از کرم زینک اکسید 

 • اگر می‌دانید که به هر یک از مواد موجود در پماد زینک اکسید حساسیت دارید، از آن استفاده نکنید. 

 

اینجا بخوانید:

درمان خانگی آفتاب سوختگی 

 

 

 •  اگر بعد از مصرف این پماد دچار عارضه‌ای شدید، دیگر از آن استفاده نکنید و به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید. 

 •  اگر از این پماد به عنوان یک ضد آفتاب استفاده می‌کنید، دور چشم‌ها نمالید. 

 •  این پماد فقط برای مصرف خارجی (روی پوست) است. 

 

پماد زینک اکساید برای سوختگی و جای زخم 

زینک-اکساید

پماد زینک اکساید دارای خواص ضدعفونی کننده و ضدباکتریایی است. هنگام پانسمان زخم، بریدگی یا خراشیدگی‌های سطحی، این پماد می‌تواند محل زخم را ضدعفونی کند و بهبودی سریع‌تر پوست را تضمین کند.

در موارد سوختگی‌های سطحی نیز پماد زینک ضدعفونی کننده است و باعث بهبود زودتر پوست می‌شود.

تحقیقات انجام شده روی این موضوع ثابت کرده‌اند که کمبود روی در بدن باعث کندتر شدن روند بهبود خواهد شد.

همچنین این تحقیقات نشان دادند که استفاده موضعی از زینک اکساید به صورت پماد می‌تواند باعث بهبودی زخم، ترمیم دوباره‌ی پوست، کاهش میزان عفونت و جلوگیری از وخیم‌تر شدن سوختگی و زخم شود. 

علاوه بر این، پماد ایپوزینک با خشک نگه داشتن پوست و کاهش احتمال نفوذ آلودگی‌ها به پوست، از عفونت باکتریایی جلوگیری می‌کند.

در تحقیقی که در سال ۲۰۰۳ منتشر شد، مشخص شد که اکسید روی با جلوگیری از چسبندگی و درونی سازی باکتری‌ها و ایجاد فضایی تنگ برای جلوگیری از وارد شدن آن‌ها، در کاهش عفونت هنگام سوختگی و زخم‌های پوست نقش اساسی دارد. 

 
پماد زینک اکساید برای زیربغل 

پماد ایپوزینک به عنوان ضد تعریق نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. پماد زینک اکساید باعث می‌شود پوست عرق سوز نشود و از التهاب و قرمزی پوست جلوگیری می‌کند. بنابراین به عنوان دئودورانت انتخاب مناسبی است. 

 
پماد زینک اکساید برای رفع تیرگی 

زینک-اکساید

برخی از سایت‌های زیبایی و سلامتی معتقدند پماد زینک اکساید باعث از بین رفتن تیرگی پوست و روشن‌تر شدن آن می‌شود. 

 

اینجا بخوانید:

درمان گرما زدگی خانگی 

 

 

صحت این ادعا هنوز به طور علمی اثبات نشده است. یعنی شواهد علمی دقیقی برای پشتیبانی از این ایده وجود ندارد. اما جای هیچ ناراحتی و نگرانی نیست. پماد زینک اکساید به قدری خواص مفید و متعددی دارد که مطمئن باشید از مصرف آن پشیمان نخواهید شد. 

 

عوارض پماد زینک اکساید 

زینک-اکساید

استفاده از پماد زینک اکساید عوارض جدی و خطرناکی به دنبال ندارد و تا به حال عوارض خاصی گزارش نشده است. 

ممکن است برخی افراد به زینک یا زینک اکساید حساسیت پوستی داشته باشند و واکنش نشان دهند. اگر بعد از مصرف پماد زینک اکساید شاهد علائم آلرژیک مثل کهیر، تنفس سخت، تورم صورت، لب‌ها، زبان یا گلو شدید باید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. 

برای جلوگیری از بروز واکنش آلرژیک، بهتر است قبل از مالیدن پماد زینک اکساید روی موضع، آن را روی ناحیه‌ی محدودی از پوست دست امتحان کنید. حدودا نیم‌ساعت صبر کنید تا اگر مشکلی پیش نیامد، پماد را بر روی موضع استفاده کنید. 

پماد زینک اکساید از ماده‌ معدنی مهمی به نام اکسید روی تشکیل شده است. خود روی یا زینک مزایای متعددی برای پوست دارد و از مواد معدنی مورد نیاز بدن است که باید از غذاها تامین شود.

اما تحقیقات نشان داده است در مواردی که پوست دچار زخم، بریدگی، خراش، سوختگی یا آفتاب سوختگی می‌شود، بهترین راه درمان و بهبودی استفاده از پماد زینک اکساید است. همچنین پماد زینک اکساید می‌تواند از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت کند که کمتر کرم آفتاب شیمیایی توان محافظت از این اشعه‌ها را دارد.

علاوه بر این، پماد زینک اکساید از پیری زودرس پوست جلوگیری خواهد کرد. پماد زینک اکساید داروی بدون نسخه‌ای است که می‌توانید در صورت نیاز از نزدیک‌ترین داروخانه به خود آن را تهیه کنید.

 پماد ایپوزینک عوارض خطرناکی ندارد و تنها باید قبل از مصرف، از نداشتن حساسیت یا آلرژی نسبت به زینک اکساید مطمئن شد. 

 

یک آنتی‌بیوتیک قوی 

زینک-اکساید

ارزیابی اثرات نانوذرات زینک اکساید بر عفونت‌های بسته پوستی مثبت بوده است. به این معنا که مصرف موضعی اکسید روی می‌تواند برای بازه محدودی از پیشرفت عفونت جلوگیری کند. البته بهتر است در کنار زینک اکساید از آنتی بیوتیک‌های موضعی نیز استفاده شود. 

 

 5برند شاخص در تولید این کرم :  

1- کرم بازسازی‌کننده پوست پرودرما 

کرم بازسازی کننده پوست پرودرما، دارای ویتامین‌های مورد نیاز پوست است که باعث تغذیه پوست می‌شود، به علاوه این محصول خاصیت ترمیم کنندگی و التیام بخشی پوست را دارد و از خشکی پوست جلوگیری می‌کند و باعث لایه برداری سلول‌های مرده پوست می‌شود. کرم بازسازی کننده پوست پرودرما، دارای مواد معدنی و گیاهی است که به ساختار سلولی و انعطاف پذیری پوست کمک می‌کند و دارای خاصیت نرم کننده و مرطوب کننده پوست است. 

 

 

اینجا بخوانید:

طرز تهیه ضد آفتاب طبیعی در خانه

 

 

 • دارای خاصیت لایه برداری و ترمیم کننده پوست 

 • مناسب برای ترمیم زخم و اگزما و خشکی 

 • حاوی ترکیبات معدنی و گیاهی 

 • بازسازی ساختار سلولی و تقویت سد دفاعی پوست 

 • حفظ خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری پوست 

 

2- کرم ترمیم کننده سیکازوم فیس دوکس 

کرم ترمیم کننده فیس دوکس یک فرآورده بسیار موثر در کاهش و رفع تحریکات ایجاد شده ناشی از درمان های درماتولوژیک می باشد. این کرم حاوی سیکاترول و بتاگلوکان بوده که ضمن تقویت سیستم ایمنی و افزایش سرعت بازسازی پوست، باعث ترمیم زخم ها و سوختگی ها می گردد. 

 • مناسب جهت قبل و بعد از اعمال درماتولوژیک 

 • ترمیم کننده زخم ها و سوختگی ها 

 • قابل استفاده بر روی زخم باز 

 • مناسب انواع پوست 

 • هیپوآلرژنیک و دارای PH سازگار با پوست 

 

زینک-اکساید

3- کرم ترمیم کننده زخم ام کیو MQ 

کرم mq ترمیم کننده نیز با استفاده از ترکیبات مغذی و ترمیم کننده‌، مناسب برای سوختگی های سطحی نیز می باشد. از کرم ترمیم کننده زخم ام کیو MQ می توان  پس از لیزر درمانی، پیلینگ، میکرودرم ابریژن، خال برداری و جراحی های سطحی استفاده نمود. کرم ترمیم کننده ام کیو بهترین کرم ترمیم کننده جای خال، بهترین کرم ترمیم کننده زخم و پماد برای خوب شدن سریع زخم است. 

 • ترمیم کننده قوی و التیام بخش پوست های آسیب دیده 

 • قابل استفاده در زخم ها ،بریدگی ها و سوختگی های سطحی 

 • با قابلیت جلوگیری از ایجاد کلوئید 

 • تسریع روند بهبودی زخم و بازسازی پوست های  صدمه دیده 

 • حاوی ترکیبات مرطوب کننده و آنتی اکسیدان 

 

 

اینجا بخوانید:

خواص شگفت انگیز گلاب برای پوست 

 

 

4- ژل ترمیم کننده پیلاری الکسیس 

ژل ترمیم کننده پیلاری الکسیس موجب ترمیم سریع و تسکین پوست می‌شود. این محصول مناسب برای پوست‌های حساس بزرگسالان و کودکان است. برای التهابات پوستی مناسب بوده و دارای ترکیبات مرطوب کننده و نرم کننده است. از این کرم جهت ترمیم انواع بریدگی، بخیه و زخم بدون ایجاد کلوئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 • مناسب برای پوست های حساس بزرگسالان و کودکان 

 • دارای SPF30 

 • مناسب برای التهاب پوستی 

 • دارای ترکیبات مرطوب کننده و نرم کننده 

 • جهت ترمیم انواع بریدگی، بخیه و زخم بدون ایجاد کلوئید 

 

 

5- کرم ترمیم کننده زخم اریکه 

کرم ترمیم کننده زخم اریکه اثر آنتی باکتریال و آنتی فونگال  داشته و خواص ترمیم کننده ، محرک تقسیم فبروبلاست ها و محرک ساخت کلاژن می باشد این کرم با توجه به دارا بودن خواص ضد التهاب، تسکین دهنده درد نیز بوده و با ایجاد پانسمان نامرئی بر روی زخم باعث ترمیم سریع جای زخم بدون ایجاد تغییر رنگ در محل استفاده می شود. کرم ترمیم کننده زخم اریکه مرطوب کننده و تغذیه کننده پوست بوده و دارای قدرت جذب بسیار سریع می باشد. 

 • دارای ترکیبات مرطوب کننده و نرم کننده جهت بهبود سریع تر زخم 

 • حاوی مواد تسکین دهنده جهت کاهش سوزش و درد زخم 

 • انتی باکتریال، ضد عفونی کننده و ضد التهاب 

 • ایجاد پانسمان نامرئی بر روی زخم 

 • التیام بخش و ضد قرمزی 

 
 

 

 

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار