|
|
کدخبر: ۱۸۵۴۹۱

برای دریافت مالیات بر ارزش افزوده از مشتریان، اشخاص و شرکت ها باید گواهی ارزش افزوده تهیه کنند. این کار توسط سامانه استعلام ارزش افزوده انجام می شود که در این آموزش به صورت کامل به این موضوع و نحوه استعلام ارزش افزوده در این سایت خواهیم پرداخت. 

سامانه استعلام ارزش افزوده

تولیدکنندگان محصول و حتی توزیع کنندگان محصول (واسطه) باید مالیات بر ارزش افزوده بپردازند. البته این مبلغ در واقع از مشتری جمع آوری و سپس توسط تولیدکنندگان و توزیع کنندگان به دولت ارسال می شود. یعنی در نهایت مشتری یا خریدار (مصرف کننده کالا) بابت خرید کالا مالیات می پردازد. در این مقاله قصد نداریم در مورد مالیات بر ارزش افزوده صحبت کنیم، بلکه به نحوه بررسی اعتبار گواهی ارزش افزوده می پردازیم. سپس نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده را توضیح می دهیم، اعتبار استعلام ارزش افزوده را بررسی می کنیم.

سامانه استعلام ارزش افزوده

مدت اعتبار گواهی های ارزش افزوده مدت زمان محدودی است و مجوز یا گواهی ارزش افزوده فقط تا پایان تاریخ درج شده در آن معتبر است. با توجه به محدودیت زمانی اعتبار گواهی ارزش افزوده، مشتریانی که باید به تولیدکنندگان کالا و خدمات مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند، حق استعلام گواهی ارزش افزوده را دارند. همچنین این امکان وجود دارد که دارنده گواهی ارزش افزوده قصد استعلام گواهی ارزش افزوده را داشته باشد تا پس از اطلاع از مدت اعتبار گواهینامه، مدت اعتبار آن را تمدید و سپس اظهارنامه مالیاتی را ثبت کند.

با توجه به این موضوع، سازمان امور مالیاتی کشور سامانه استعلام گواهی ارزش افزوده را راه اندازی کرده است تا افراد واجد شرایط بتوانند به راحتی اعتبار گواهی ارزش افزوده خود را استعلام کنند. با مراجعه به سامانه ارزش افزوده، درخواست گواهی ارزش افزوده با شناسه ملی و کد اقتصادی، به صورت کاملا الکترونیکی قابل انجام است.

آموزش استعلام گواهی ارزش افزوده

باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که استعلام ارزش افزوده شرکتها و همچنین سایت اعتبارسنجی گواهی ارزش افزوده همانند سامانه ثبت اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده از طریق سایت سامانه عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده www.e -vat.ir قابل دسترسی است. متقاضیان در این سامانه قادر هستند تا استعلام ارزش افزوده با کد ملی و کد اقتصادی را انجام دهند. 

آموزش استعلام گواهی ارزش افزوده

وب سایت استعلام ارزش افزوده، از سال 94 فعالیت خود را آغاز کرده و از همین سال نیز با استفاده از وب سایت مورد نظر، قادر بودید تا استعلام ارزش افزوده اشخاص حقیقی، حقوقی و شرکت ها را از این سازمان دریافت کنید. روش کار استعلام گواهی ارزش افزوده در چند مرحله خلاصه می شود که در ادامه توضیح داده ایم:

 1. وارد لینک رو به رو از وب سایت (سامانه عملیات الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده) شوید. www.evat.ir/frmNewvalidationofregistration.aspx 
 2. برای استعلام، می توانید بعد از وارد شدن به لینک فوق، اطلاعات مورد نیاز را وارد کرده و سپس بر روی دکمه آغاز جستجو کلیک کنید. 
 3. برای جستجو در بین فهرست سیاه مالیات بر ارزش افزوده نیز می توانید از لینک رو به رو استفاده کنید: https://www.evat.ir/frmblacklisttaxpayer.aspx

بررسی اعتبار گواهینامه ارزش افزوده

گواهی ارزش افزوده با تشخیص حوزه مالیاتی برای متقاضیان با اعتبار 6 ماهه یا یک ساله صادر می شود. پیشنهاد میکنیم اعتبار گواهی ارزش افزوده را در برنامه خود بررسی کنید و در صورت اتمام اعتبار گواهی ارزش افزوده را تمدید کنید.

خریداران محصولات و خدمات نیز باید هنگام خرید کالا یا خدمات مورد نظر، گواهی ارزش افزوده را از فروشنده درخواست کنند و پس از تایید اعتبار گواهی ارزش افزوده، مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنند. برای بررسی ارزش افزوده سریال می توانید به مقاله اعتبار مالیات بر ارزش افزوده مراجعه کنید.

بررسی اعتبار گواهینامه ارزش افزوده

برای ثبت نام و دریافت ارزش افزوده نیاز به مدارکی دارید که در ادامه آنها را ذکر کرده ایم:

 • کد اقتصادی 
 • کپی مدارک اعضای شرکت (کپی‌های شناسنامه و کارت ملی) 
 • آگهی تاسیس شرکت 
 • وکالت‌ نامه 
 • آدرس کامل سکونت پیمانکار 
 • آخرین تغییرات شرکت 
 • تلفن ثابت و همراه پیمانکار و مدیرعامل 
 • کد پستی پیمانکاری – کد پستی دفتر و در صورت نبود آن، کد پستی محل فعالیت یا منزل 
 • گواهی صلاحیت یا نام شرکت در سایت

دریافت ارزش افزوده با کد اقتصادی

افرادی که کسب و کار های متفاوتی دارند توجه داشته باشند که برای هر کسب و کار به طور جداگانه گواهی ارزش افزوده دریافت کنند. کسانی که شغلشان شامل مالیات بر ارزش افزوده است باید اسناد و فاکتورهای خود را تا 10 سال مالی حفظ کنند.

اخذ گواهی مالیات بر ارزش افزوده کاری زمان بر است و نیاز به صبر دارد. زیرا ممکن است در مراحل ثبت نام و تایید مدارک ارسالی چندین بار با مشکل عدم تایید مدارک مواجه شوید. بنابراین استفاده از خدمات مشاوره ای در این زمینه خالی از لطف نیست.

آدرس ارسال درخواست ثبت نام برای دریافت گواهی ارزش افزوده با سامانه ارسال لیست مالیات حقوق متفاوت است. برای دریافت گواهی ارزش افزوده باید درخواست خود را در سامانه ir ثبت کنید. برای مشاهده جدول حقوق سال 1401 مصوب نمایندگان کارفرمایان، کارگران و دولت به ماده حقوق و دستمزد 1401 مراجعه کنید. برای انجام بسیاری از فعالیت های مالیاتی، نیاز است تا به سامان مودیان مراجعه کنید.

آموزش تمدید ارزش افزوده

سوالی که برای تعداد زیادی از حسابداران پیش می آید این است که اعتبار گواهی ارزش افزوده چقدر است؟ طبق قوانین جدید نیازی به تمدید گواهی ثبت ارزش افزوده نیست. همچنین در گواهی های ارزش افزوده قید شده است که گواهی ارزش افزوده تا زمانی تایید می شود که modi در آدرس ذکر شده در گواهی فعالیت می کند. این موضوع بر اساس بخشنامه 200/99/506 مورخ 21/2/99 (شرایط و نحوه ثبت نام در سامانه مالیات بر ارزش افزوده - حذف گواهی ثبت مالیات بر ارزش افزوده) تصویب می شود. همچنین می توانید تصویر این بخشنامه را در این قسمت مشاهده کنید:

ارزش افزوده به چه صورت محاسبه می شود؟

روش محاسبه ارزش افزوده در ایران به روش فاکتور یا تفریق غیرمستقیم می باشد. روش حسابداری به این صورت است که هر شرکت یا بنگاه اقتصادی در هنگام خرید محصول، علاوه بر پرداخت بهای ماده اولیه، باید مالیات بر ارزش افزوده آن را نیز به فروشنده بپردازد.

همچنین در زمان فروش کالا، علاوه بر قیمت کالای مشمول مالیات، باید مالیات بر ارزش افزوده را نیز از خریدار دریافت کند و مابه التفاوت مالیات پرداختی و مالیات وصول شده به عنوان مالیات بر ارزش افزوده کشور را به حساب خود بپردازد. سازمان مالیاتی

اگر میزان مالیات پرداختی بیشتر از مبلغی باشد که باید پرداخت شود، افراد می توانند مبلغ مازاد را به دوره مالیاتی بعدی حمل کنند یا پول خود را از سازمان مالیاتی پس بگیرند. به صورت کلی، برای محاسبه ارزش افزوده، از یک معادله حسابداری استفاده می شود که ممکن است با توجه به شرایط، تغییراتی در این معادله صورت بگیرد.

ارسال نظر

پربیننده ترین

آخرین اخبار