|
|
کدخبر: ۱۸۸۶

آیت‌الله مکارم‌شیرازی نسبت به برخی سخنان مبنی بر جایز بودن نوشیدن آب افراد روزه‌داری که بسیار تشنه می‌شوند، بدون این که روزه آن‌ها باطل شود، واکنش نشان دا.

به گزارشامیدنیوزنقل از ایسنا، این مرجع تقلید، ظهر امروز در ششمین روز سلسله مباحثتفسیر قرآن کریم در جمع زائران حرم کریمه اهل‌بیت(س) اظهار کرد: چند روزی است که در دهان برخی انداخته‌اند که اگر روزه‌دار زیاد تشنه شد، می‌تواند آب بخورد و روزه هم درست است.

مکارم شیرازی افزود: بر اساس این سخن، فرد روزه‌دار می‌تواند کوزه آبی کنار خود بگذارد و هر وقت خیلی تشنه شد، ‌از آن بنوشد و روزه او هم باطل نشود!

وی با بیان این که برای این ادعا به روایتی استناد می‌کنند، خطاب به این افراد، گفت: با دین مردم بازی نکنید، این روایت از نظر سند و دلالت زیر سؤال است.

این مرجع تقلید تصریح کرد: فرض کنیم این روایت وجود داشته باشد؛ احدی به این صورت فتوا نداده است و خلاف اجماع فقهای اسلام است و احتمال دارد خلاف ضرورت دین هم باشد. این که کسی روزه‌دار باشد و آب هم بخورد، ‌تعجب نمی‌کنید!، نمی‌گویید این چه روزه‌داری‌ای است.

مکارم شیرازی با اشاره به اجازه اسلام بر روزه نگرفتن در ماه مبارک رمضان برای کسانی که بیمار یا ناتوان هستند، افزود: اگر فرد بیمار است یا توان روزه گرفتن ندارد، ‌ اسلام به او اجازه داده تا در ماه رمضان روزه نگرفته و قضای آن را در ایام دیگر سال بگیرد، ولی این که چنین کاری شود، ‌ هر مسلمان که آن را را ببیند، انکار می‌کند.

این مرجع تقلید یادآور شد: این سخن حرف درستی نیست و کلیه مسلمانان آن را نادرست می‌دانند؛ امیدوارم این افراد مراقب حرف‌های خود باشند.

ارسال نظر