|
|
کدخبر: ۲۷۹۵

زمزمه نام محمدجواد ظریف به عنوان یکی از نامزدهای تصدی وزارت خارجه، با استقبال خبرگزاری رویتر مواجه شد. رویتر می‌گوید ظریف روابط خوبی با وزیر دفاع و معاون رئیس‌جمهور آمریکا دارد!

به گزارشامیدنیوزبه نقل از کیهان، خبرگزاری رویتر در گزارش خود نوشت: محمدجواد ظریف در راس بسیاری از مذاکرات مخفی با واشنگتن برای پایان دادن به شکاف ۳۵ ساله میان ایران و آمریکا بوده است. معرفی او نشان دادن شاخه زیتون به آمریکاست[!] او با وجود تمام ناکامی‌های گذشته، در آمریکا کاملا شناخته شده است.

رویتر افزود: ظریف رابطه خوبی با معاون رئیس‌جمهور جو بایدن، وزیر دفاع چاک هیگل و عده‌ای از مقامات امنیتی آمریکا از هر دو حزب دارد و در دفتر تلفن وی شماره تلفن این مقامات نوشته شده است. او در فاصله سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ نماینده دائمی ایران در سازمان ملل بود و پس از آن به تهران بازگشت.
یک دیپلمات غربی که با ظریف تعاملاتی داشته گفت: «ظریف آمریکا را به خوبی‌ می‌شناسد به رغم تمام سرخوردگی‌های مربوط به گذشته، کسی است که هنوز فردی شناخته شده(مورد اعتماد) در واشنگتن است.»
همچنین دنیس راس، دیپلمات صهیونیست آمریکایی که در دولت اوباما نیز تا سال ۲۰۱۱ به عنوان مشاور امور خاورمیانه کار می‌کرد می‌گوید: ظریف پیش از این نشان داده است که مصمم به برقراری رابطه با غرب است. انتخاب او نشانه علاقه به برقراری رابطه با غرب است. هر چند که این انتخاب زمانی به صورت واقعی معنی‌دار می‌شود که ایران در رویکرد هسته‌ای تغییری ایجاد کند.

پایگاه اینترنتی رجانیوز نوشت: در حالی که روسای فراکسیون‌های اصولگرایان و رهروان مجلس توافق کردند اعضای این فراکسیون‌ها به وزرای حامی فتنه و حاشیه‌دار رای ندهند با این حال زمزمه‌هایی مبنی بر حضور برخی افراد مسئله‌دار شنیده می‌شود.

بر اساس این گزارش محمدجواد ظریف در دولت سازندگی به مدت ۱۰ سال معاون وزیر خارجه بود و سپس مجددا به نیویورک برگشت و سفیر ایران در سازمان ملل شد و از همان زمان حلقه نیویورکی‌ها مصطلح شد.
در این گزارش آمده است، برنامه‌ریزی سفر خاتمی به آمریکا یک سال پس از پایان ریاست‌جمهوری وی و همچنین حضور رئیس‌جمهور اسبق ایران در مهمانی جورج سوروس در جریان این سفر از دیگر اقداماتی بود که ظریف و دوستانش انجام داده‌اند. جنجالی‌ترین اتفاق در سفر خاتمی به نیویورک دیدار او با جرج سوروس بود. کیان تاجبخش از جمله افرادی است که در این دیدار حضور داشته است.

این گزارش می‌افزاید: برخی مقامات درباره آن دیدار گفته بودند که سوروس در همین هفته و در یک مراسم خصوصی صرف شام در بوستون، درباره معامله بزرگ(هسته‌ای) با محمد خاتمی رئیس‌جمهوری سابق ایران گفت‌وگو کرد. یک ایرانی که در آن مراسم شام حضور داشت، گفت: خاتمی به ما گفت که آمریکا باید مذاکره با ایران را آغاز کند. او افزود که ایران مسلما خواهان تعلیق غنی‌سازی اورانیوم، اما نه به عنوان یک پیش‌شرط برای مذاکرات است.

ارسال نظر