|
|
کدخبر: ۳۰۷۰

معاون سابق میراثفرهنگی به رئیس جدید این سازمان پیشنهاد داد قانون جامع میراثفرهنگی توسط متخصصان بررسی و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال شود.

به گزارشامیدبه نقل از مهر، سیدمسعود علویان صدر گفت: میراثفرهنگی به لحاظ محتویات کالبدی و میراثمعنوی صاحب سبک است و باید با الگوهای حفاظت و مرمت صاحب سبک باشیم و الگوی معماری - ایرانی و اسلامی را نهادینه کنیم. برای این منظور باید زیرساخت های اساسی فراهم شود.

وی به نظام فنی و اجرایی میراثفرهنگی اشاره کرد و چارچوب این نظام اصلاح شده است و در این نظام پیمانکارانی که بتوانند کارهای پیمانی را انجام دهند تربیت شده اند.

معاون سابق میراثفرهنگی ادامه داد: این فرآیند باید در تمامی سطوح طراحی، اجرا و نظارت ارایه شود و جامعه تخصصی مرمت و حفاظت از آثار در کشور شکل بگیرد و بتواند نظارت جامع در فرآیند تخصصی داشته باشد. با این فرآیند می توانیم دانشگاه های کشور را هم برای ورود آنها به حوزه عملیات میدانی بسیج کنیم اینها ظرفیت هایی هستند که می توانند ما را در رسیدن به جایگاه اصلی و صاحب سبک بودن هدایت کند.

وی افزود: قانون جامع میراثفرهنگی را تمام کرده ایم ولی نیاز است که متخصصان نکات مثبت و منفی آن را بسنجند تا برای تصویب به مجلس شورای اسلامی برود و به عنوان قانون نهایی میراثفرهنگی به تصویب برسد.

علویان صدر توضیح داد: موارد قانونی زیادی در حوزه میراثفرهنگی داشتیم اما برخی از آنها ناقص بوده و یا یکدیگر را نقض می کردند در حالی که نیاز به جامعیت برای اعمال داشتند. برای اینکه قانون جامع تری داشته باشیم باید روی آن کار کارشناسی مفصلی انجام شود.

وی گفت: اکنون به عنوان مشاور وزیر راه و شهرسازی در این وزارتخانه مشغول به کار هستم ولی همچنان در هر پست و مقامی که باشم میراثفرهنگی از ما دور نیست. شهرسازی نیز جامعیتی دارد که میراثفرهنگی جزوی از آن است و باید میراثفرهنگی را به صورت موضوع مهم پیگیری کنیم.

ارسال نظر