|
|
کدخبر: ۳۳۰

محققان دریافتند که مصرف داروهای مسکن مانند آسپرین به کاهش قندخون منتهی می‌شود که می‌تواند برای دیابتی‌ها مفید باشد.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از فارس، پایگاه خبری هلث‌‌دی‌نیوز آمریکا اظهار کرد: تحقیقات جدید نشان داده است که داروی آسپرین به کاهش قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع دوم منجر می‌شود.

بر پایه این گزارش‌، ‌ در این تحقیقات، محققان دریافتند که تجویز مسکن درد باعثکاهش التهاب همراه با دیابت نوع ۲ می‌شود.

اما این دارو عوارض جانبی ناخواسته‌ای‌ دارد که می‌تواند توانایی‌های بالقوه خود را در درمان دیابت ایجاد کند.

دکتر «استیون شوئلسون»، پروفسور پزشکی در دانشکده «هاروارد» در «بوستون» گفت: این آزمایش یک آزمایش احتمالاً مختص داروهای خیلی قدیمی است که به دلیل قدیمی بودنشان در غرب استفاده می‌شده است که هیچ کار آزمایی بالینی بر روی آن وجود نداشته است.

این آزمایش‌ها نشان داد که داروی مسکن درد برای کاهش قند خون موثر است.

در این تحقیقات که در ۲ ژوئیه منتشر شده است. ۲۸۶ نفر بین ۱۸ و ۷۵ ساله مبتلا به دیابت نوع دوم مورد بررسی قرار گرفتند.

دیابت یا بیماری قند وقتی ایجاد می‌شود که هورمون انسولین به عنوان تنظیم‌‌کننده قند خون یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌‌شود یا اینکه بافت‌های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند لذا سوخت و ساز قند در بدن مختل می‌‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود و در نهایت علائم شاخص دیابت به صورت پرخوری، پرنوشی و پر ادراری ظاهر می‌شود.

دیابت نوع دوم بسیار شایع‌‌تر از دیابت نوع اول است به طوری که ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران به نوع دوم دیابت مبتلا هستند.

دیابت نوع ۲ زمانی اتفاق می‌افتد که بدن دیگر نمی‌تواند به اندازه کافی برای تبدیل کربوهیدرات‌ها از موادغذایی به سوخت برای بدن هورمون انسولین تولید کند.

در شروع این تحقیقات سطح قندخون شرکت‌کنندگان بیش از چند ماه بین ۷ تا ۹.۵ درصد بود؛ انجمن دیابت آمریکا به طور کلی سطح زیر ۷ درصد را برای بزرگسالان توصیه می‌کند.

محققان اشاره کردند که داوطلبان به طور تصادفی ۴۸ هفته از داروهای مسکن با دوز ۳.۵ گرم در هر روز یا یک قرص دارو‌نما را تعیین کردند.

محققان خاطرنشان کردند که در طول ۶ ماه آزمایش تغییرات دیگری در دیابت رایج، فشار خون یا داروهای کلسترول ایجاد نشد.

بیش از ۴۸ هفته، افرادی که دارو مصرف کرده بودند سطح A۱C خون آنها در مقایسه با افرادی که از دارونما استفاده کرده بودند، ‌ کمتر شد.

شوئلسون گفت: اغلب افرادی که دچار سندرم متابولیک - گروهی از عوامل خطر(از جمله دیابت نوع ۲) برای بیماری‌های قلبی و عروقی – اغلب در برابر التهاب تعداد سلولهای سفید خون طبیعی بالاتری را نشان می‌دهند.

در این مطالعه، افرادی که داروی مسکن مصرف کرده بودند شاهد کاهش تعداد سلول‌های سفید خون بوده‌اند.

ارسال نظر