|
|
کدخبر: ۴۳۱۲۹

با ادامه روند مصرف آب در پایتخت و افت شدید ذخیره آب پشت سدها، اعمال افت فشار آب در مناطق شرقی تهران آغاز شده و ساکنان این بخش از تهران از ساعت ۲۳ تا ۴ صبح افت فشار پاییزی آب را تجربه می‌کنند که در صورت عدم تغییر این روند، افت فشار در تمامی مناطق تهران برنامه ریزی خواهد شد و در گام بعدی نیز جیره بندی آب در تهران دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارشامیدبه نقل ازمهر، به تازگی اطلاعیه هایی به همراه قبوض آب برای بخشی از شهروندان تهرانی ارسال شده و در آن خواسته شده تا مصرف آب خود را پایین بیاورند و در غیر اینصورت امکان ادامه آبرسانی با روند مصرفی آنها وجود نخواهد داشت.

در تابستان امسال مناطقی از تهران به ویژه در شرق دچار قطعی و افت فشار آب شدند و کم و بیش ساکنان بخش شرقی شهر بی آبی را برای چند ساعت تجربه کردند. با این حال، مقامات آب و فاضلاب استان تهران می گویند در تابستان امسال با وجود بحرانی شدن وضعیت ذخایر آبی و همچنین گرمای کم سابقه، اما برخی از شهروندان چندان توجهی به هشدارها و درخواست ها برای کاهش مصرف آب خود نکردند.

استفاده های غیرضروری و اصرار برخی شهروندان

مقامات آب و فاضلاب می گویند استفاده های غیرضروری از آب شرب تصفیه شده برای اموری مانند شستشوی بی مورد خیابان و کوچه، خودرو، آبیاری بیش از اندازه درختان و باغچه ها و اموری از این دست به وفور در گوشه و کنار شهر به چشم می خورد و اغلب افرادی که از آب شرب شهری چنین استفاده هایی را می کنند، باعثافزایش فشار به شبکه آبرسانی و اختلال در تامین آب مورد نیاز شهر می شوند.

هرچند به تازگی سخن از برخی اقدامات برای انجام برخوردهای قانونی با مشترکان پرمصرف و استفاده کنندگان غیرضروری آب شرب می شود، اما تاکنون به دلیل خلاء قانون در این بخش و شاید بی توجهی مسئولان آب و فاضلاب هرگونه استفاده از آب شرب از سوی شهروندان مجاز دانسته شده و کماکان رفتارهای مصرفی نادرستی نیز از سوی برخی صورت می گیرد.

ادامه روند خشکسالی و توقف چندماهه بارش باران در تهران، افت شدید ذخیره آبی پشت سدهای ۵ گانه تهران(لار، لتیان، طالقان، کرج و ماملو)، عدم رعایت الگوی مصرف و همچنین استفاده های غیرضروری از آب شرب تصفیه شده؛ مجموعه دلایلی است که مقامات وزارت نیرو از آنها به عنوان پدید آورنده بحران آبی در پایتخت یاد می کنند.

اعمال افت فشار از ۲۳ تا ۴ صبح

علیرضا نوذری پور در گفتگو با مهر با اعلام اینکه وضعیت منابع آب در تهران هنوز در حالت نامناسب قرار دارد گفت: از ساعت ۲۳ شب تا ۴ صبح، افت فشار آب در شرق تهران اعمال می شود. اعمال افت فشار در چند روز گذشته در کاهش مصرف آب چندان بی تاثیر هم نبوده و به صورت کلی برداشت های کمتری صورت گرفته است.

معاون بهره برداری آبفای استان تهران با تاکید بر اینکه هم اکنون اطلاع رسانی به شهروندان به ویژه گروه های پرمصرف انجام می شود افزود: در تلاش هستیم تا از منابع آبی در اختیار، حداکثر استفاده صورت گیرد.

این مقام مسئول در آب و فاضلاب استان تهران افزود: در یکی دو روز گذشته میزان مصرف آب تهران ۲ میلیون و ۶۱۷ هزارمترمکعب بوده است که اگر به جمعیت ۸ میلیون و ۳۵۰ هزارنفری تهران تقسیم شود میان تولید آب برای هر شهروند به میزان ۳۴۰ لیتر خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: تهرانی ها باید میزان مصرف خود را در هر روز به میزان ۵۰ لیتر کاهش دهند و مانند شهرهای دیگر کشور حداکثر مصرف روزانه خود را به ۱۹۰ لیتر برسانند. بنابراین اگر مردم کمک کنند و مصرف روزانه هر شهروند ۲۰ درصد کاهش یابد، هیچگونه مشکلی در تامین آب مورد نیاز تهران نخواهیم داشت.

برنامه آبرسانی در ایام عزاداری اباعبدالله الحسین(ع)

نوذری پور درباره برنامه های آب و فاضلاب برای آبرسانی در ایام محرم و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با توجه به احتمال افزایش مصرف آب توسط هیئت های عزاداری تاکید کرد: اگر مردم کمک کنند در ایام محرم هیچگونه مشکلی در تامین آب نخواهیم داشت و در این زمینه برنامه ریزی شده است.

معاون آبفای استان تهران تصریح کرد: از مصادیق کاهش ۲۰ درصدی مصرف آب تهرانی ها می توان ب رعایت مصرف آب در آشپزخانه ها، حمام و مصارفی از این دست اشاره کرد. متاسفانه در شرایط فعلی بی آبی شستشوی خیابان ها و پیاده رو از سوی برخی شهروندان صورت می گیرد که اگر اینگونه رفتارها متوقف شود و از آب شرب برای آبیاری باغچه ها استفاده نشود می توان امیدوار بود مصرف آب شرب کاهش یابد و ما بتوانیم از این بحران نیز عبور کنیم.

این مقام مسئول در آب و فاضلاب استان تهران به شهروندان تهرانی پیشنهاد کرد که برای کاهش مصرف آب در منازل از دستگاه های کاهنده که امکان افت مصرف تا ۴۰ درصد را فراهم می کنند استفاده کنند.

پیشنهاد نصب دستگاه های کاهنده مصرف آب

وی در اینباره که آیا امکان برنامه ریزی برای توزیع دستگاه های کاهنده مصرف آب توسط آبفا مانند آنچه که در گذشته برای توزیع لامپ های کم مصرف اتفاق افتاد وجود دارد؟ گفت: این موضوع نیاز به مجوز مجلس دارد و همچنین باید اعتبارات لازم آن نیز فراهم شود.

نوذری پور با تاکید بر اینکه با وجود بارش اندک روزهای گذشته هنوز هم ۵۰ میلیون مترمکعب کسری آب در تهران وجود دارد اظهار داشت: این میزان بارش ها در پیش بینی ها لحاظ شده بود اما آنچنان که باید میزان مصرف آب در تهران هنوز کاهش نیافته است.

ارسال نظر