|
|
کدخبر: ۶۰۴

شکار پلنگ ایرانی در جنگلهای مازندران، کاهش ۴ درصدی بارندگی در کشور، اعتراض سازمان محیط زیست به تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر، سهم هر هکتار جنگل در سال فقط ۲ هزار تومان، هم اندیشی موافقان و مخالفان شکار در سازمان محیط زیست، بی اطلاعی معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست از آخرین وضعیت گوز ن های زد خوزستان و درگیری مسلحانه و تن به تن شکارچیان با محیط بانان در منطقه حفاظت شده دنا از مهمترین اخبار حوزه محیط زیست در این هفته بود.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از مهر، حوزه محیط زیست در هفته رو به پایان، شاهد اخبار و رویدادهای مختلفی بود که چکیده ای از مهمترین این خبرها را مرور می کنیم.

آغاز پروژه تکثیر جنسی و غیر جنسی مرجان های خلیج فارس

در اولین روز از هفته جاری معاون دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست از انجام پروژه تحقیقاتی تکثیر جنسی و غیر جنسی مرجان‌های خلیج فارس خبر داد و گفت: این پروژه با همکاری دانشگاه سیستان و بلوچستان و هرمزگان در حال انجام است.
عبدالرضا کرباسی با اشاره به آلودگی‌های ناشی از ورود فاضلاب‌های خانگی به خلیج فارس، اظهار کرد: جلوگیری از تخلیه فاضلاب های خانگی به خلیج فارس بر عهده وزارت نیرو قرار دارد و این وزارت خانه باید با توجه به میزان رشد جمعیت در بندرعباس تصفیه خانه ها را گسترش دهد ولی در عمل مشاهده می شود که وزارت نیرو به وظایف خود برای جلوگیری از تخلیه فاضلاب‌های خانگی و تصفیه آن به خلیج‌فارس اقدامی نکرده است.
وی با بیان اینکه در خلیج فارس آلودگی نفتی و فاضلاب‌های انسانی و صنعتی داریم، گفت: به دلیل حضور آبسنگ‌های مرجانی آلایندگی خلیج فارس در حد استاندارد است.
به گفته کرباسی مرجان‌ها قدرت خود پالایی عظیمی به خلیج فارس و دریای عمان بخشیده است.
معاون محیط زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه ۸ درصد از مرجان‌های دنیا در خلیج فارس وجود دارد، ‌گفت: ۲/۳ درصد از این مرجان‌ها روبه نابودی است.

اعتراض سازمان محیط زیست به تخریب باغ گیاه شناسی نوشهر

در این روز، مدیر کل دفتر موزه های تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه باغ گیاه شناسی و ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع نوشهر بطور قطع سازمان حفاظت محیط زیست موافق تخریب این باغ با قدمت ۸۰ سال و قطع درختان و گیاهان با ارزش ژنتیکی و در مواردی با طول ۲۰۰ سال عمر نیست، گفت: این سازمان در کنار وظایف حاکمیتی، پیگیر وضعیت باغ گیاه شناسی نوشهر بوده و مانع از تخریب آن می شود.
شهاب الدین منتظمی اظهار داشت: از طریق مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی مازندران زیر مجموعه سازمان تحقیقات و آموزش وزارت جهاد کشاورزی مدیریت می شود، قطع درختان، گیاهان و تخریب های صورت گرفته که برای ساخت راه و دسترسی بندر نوشهر به کمربندی بایستی توسط وزارت جهاد کشاورزی پیگیری شود.
وی با اشاره به اینکه کارشناسان معاونت محیط طبیعی و تنوع زیستی این سازمان در تاریخ ۲۵ خردادماه از نزدیک وضعیت این باغ را بررسی کردند، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست شدیداً مخالف هرگونه تغییر و دگرگونی در باغ گیاه شناسی نوشهر بوده و از طریق مراجع ذیربط پیگیر موضوع است.

شکار پلنگ ایرانی در جنگلهای مازندران

روز یکشنبه مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: شکارچیان غیرمجاز بار دیگر با کشتار یک قلاده پلنگ ایرانی کمیاب و در معرض انقراض فاجعه دیگری را برای محیط زیست کشور رقم زدند.
کیوان هوشمند با بیان این مطلب افزود: نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان قائمشهر در یک عملیات غافلگیرانه موفق شدند یک تخته پوست پلنگ شکار شده را کشف و ضبط کنند.
به گفته وی، به دنبال گزارش همیاران محیط زیست در مورد شکار یک قلاده پلنگ و تصمیم متخلفین به فروش پوست پلنگ شکار شده، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست به عنوان خریدار با متخلفین وارد مذاکره شده و پس از ۴۸ ساعت با جلب اعتماد و گذاشتن قرار ملاقات حضوری برای انجام معامله، در مواجه با متخلفین آنها را دستگیر کردند.
هوشمند اظهار داشت: قرار بود متخلفین پوست این پلنگ را به مبلغ دو میلیون تومان به فروش برسانند.
مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران تصریح کرد: متخلفین پس از دستگیری ضمن تنظیم صورتجلسه به مقامات قضایی معرفی شده و اکنون با حکم قاضی در بازداشت به سر می برند.
وی افزود: پلنگ مذکور یک پلنگ نر بالغ بوده که ۳ تا ۴ روز قبل از زمان کشف و به احتمال زیاد در مناطق جنگلی پارک ملی کیاسر شکار شده است.

ایستگاه سپر یونی هیچ تاثیری در کاهش ریزگردها ندارد / هواشناسی نمی‌تواند با محیط زیست ادغام شود

در این روز مشاور رئیس سازمان هواشناسی کشور با غیر علمی خواندن استفاده از سپر یونی برای کاهش ریزگردها، اظهار کرد: مطالعات سازمان هواشناسی نشان داده که این ایستگاهها نه تنها تاثیری در کاهش ریزگردها در منطقه نداشته، بلکه در مواقعی نیز باعثبه وجود آمدن اختلال در باورسازی ابرها در منطقه شده است.

حسین اردکانی افزود: سازمان هواشناسی قادر است همه پدیده‌های جوی را به شیوه علمی پیش‌بینی کند، اما برای احداثاین ایستگاه کوچک‌ترین نظری از سازمان هواشناسی گرفته نشد، اما سازمان هواشناسی برای سنجش صحت عملکرد این ایستگاه فعالیت‌هایی داشته است.

کاهش ۴ درصدی بارندگی در کشور / افزایش بارش در ۶ استان

روز یکشنبه همچنین معاون دفتر اطلاعات و ارتباطات سازمان هواشناسی کشور گفت: در سال آبی ۹۱-۹۲ مقایسه بارش‌ها نشان می‌دهد که در کل کشور چهار درصد کاهش بارش داشته‌ایم. در حالی که سال گذشته در همین زمان با کاهش ۱۴ درصدی بارش مواجه بودیم.
محبوبه خوشکام اظهار کرد: ۶ استان کشور در سال آبی ۹۱-۹۲ که از اول مهر سال گذشته تا هشت تیر امسال بررسی شده اند استانهای یزد، گلستان، کرمان، خوزستان، اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد، بارشی بیش از میانگین چندین ساله خود داشته‌اند.
وی ادامه داد: ‌ در ۲۰ استان نیز بارش‌ها نه کاهش یافته و نه اضافه شده است که در حد میانگین ارزیابی می‌شود.
خوشکام اظهار کرد: ۱۵ استان دیگر کشور نیز بارش‌های کمتر از میانگین داشته‌اند که در میان آنها خراسان شمالی با وجود آنکه بارشی کمتر از میانگین داشته ۸۹ درصد از بارش‌ها را دریافت کرده و استان همدان با کمترین بارش تنها ۶۷ درصد از بارش‌ میانگین خود را داشته است.

عراق هیچ اقدامی برای کاهش ریزگردها انجام نداده / بارش امسال خوزستان ربطی به بارورسازی ابرها نداشت

در این روز مدیر بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی سازمان هواشناسی گفت: دولت عراق هیچ اقدامی برای کاهش ریزگردها انجام نداده زیرا معضل آنها چیز دیگری غیر از گرد و غبار است.
علی عابدینی افزود: کشور عراق باید برای حل این معضل شرکت موثری داشته باشد و ایران قادر نیست که به تنهایی همه کارها را انجام دهد.
وی اضافه کرد: راه اصلی مقابله با ریزگردها جنگلکاری است و وظیفه سازمان هواشناسی تنها این است که پیش از تولید یا حرکت گرد و غبار شرایط جوی را پیش‌بینی یا برای نصب سنجنده‌های گرد و خاک و پایش آنها اقدام کند و مهار ریزگردها به هیچ وجه جزو وظایف آن نیست.
به گفته وی حل مشکل ریزگردها باید به صورت فراسازمانی انجام شده و سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت نیرو، سازمان جنگل‌ها و سازمان حفاظت محیط زیست و حتی وزارت امور خارجه با یکدیگر در این زمینه همکاری کنند.
مدیر بحران و مخاطرات جوی و اقلیمی سازمان هواشناسی اظهار کرد: آنچه که در سالهای ۸۶،۸۸ و ۸۹ در خصوص تاثیر بارور سازی ابرها در بارش‌ها گفته شد صحیح نبوده و یونیزاسیون هیچ تاثیری بر این روند نداشته است. زیرا سازمان هواشناسی پیش از آنکه بارورسازی ابرها آغاز شود بارش را پیش‌بینی کرده بود.
به گفته وی بارشهای خوزستان در اردیبهشت ماه امسال نیز که به عمل بارور سازی منتسب شد نیز هیچ ربطی به این مقوله نداشته است.

سهم هر هکتار جنگل در سال فقط ۲ هزار تومان

روز دوشنبه یک فعال محیط زیست با اشاره به تخصیص اعتبار ۱۰ میلیارد تومانی برای کل جنگل‌های زاگرس در سال جاری گفت: بر این اساس سهم هر هکتاراز این جنگلها معادل دو هزار ‌تومان می‌شود که نشان‌دهنده عدم توجه مسئولان به اهمیت اقتصادی و زیست محیطی جنگل‌های زاگرس است.
هومان خاکپور با بیان این مطلب افزود: افزایش آمار تخریب جنگل‌ها در کشور با وجود اهمیت بسیار آنها این روزها زیاد به گوش می‌رسد وشاید اصلی‌ترین دلیل آن عدم ارزش‌گذاری اقتصادی جنگل‌های کشور است که موجب بی‌لطفی مسئولان در بخش اعتبارات شده است.

وی با اشاره به آمارهای رسمی مبنی بر تولید ۱.۵۴ تن اکسیژن درهر هکتاردر سال ازجنگل‌‌های کشور اظهار داشت: در حقیقت جنگل های کشور با تولید ۲۲ میلیون تن اکسیژن در سال می توانند نیازسالانه ۹۰ میلیون نفر را نسبت به اکسیژن تامین کنند.
به گفته این کارشناس منابع طبیعی، طبق گزارش‌های رسمی‌سازمان جنگلها و مراتع سهم تولید اکسیژن درجنگل‌های کشور متفاوت بوده به ‌طوری که جنگل‌های بارانی با تولید ۲.۴ تن اکسیژن در هکتار در سال بالاترین رتبه و جنگل‌های خلیجی با تولید سالانه ۰.۴۸ تن در هکتار درآخرین رتبه قرار دارد.
خاکپور با اشاره به تولید ۱.۱ تن اکسیژن درهرهکتار در سال در جنگل‌های زاگرس تصریح کرد: بنابراین نابودی ۲۰ میلیون درخت بلوط در جنگل‌های زاگرس برابر مرگ ۱۰۰ میلیون انسان است.

مسئولان با وضع قوانین غیرقابل اجرا محیط‌بانان را به دردسر نیاندازند / تمام موجودات حق حیات دارند

سه شنبه هفته جاری، در نشست هم اندیشی حامیان و مخالفان شکار در سازمان محیط زیست ضمن ضروری خواندن اهمیت احترام به حقوق تمام موجودات زنده بر اجرایی بودن قوانین مصوب از سوی مسئولان تاکید شد.
محمدعلی اینانلو یکی از فعالان باسابقه محیط زیست نیز در این جلسه اظهار داشت: در حال حاضر آمارهایی که مدام در مورد وضعیت محیط بانان منتشر می شود حاکی از آن است که در چند سال گذشته ۱۱۳ محیط بان کشته شده، صدها محیط بان تیر خورده اند، چندین محیط بان به اعدام محکوم شده اند و صدها شکارچی که البته هرگز آمار رسمی از تعداد آنها اعلام نشده، جان خود را از دست داده‌اند.
اینانلو تصریح کرد: در حقیقت تمام این تلفات در مقوله شکار رخ داده است بنابراین به نظر می رسد شکار مقوله ای است که سازمان محیط زیست باید به آن بپردازد، اما در سال های گذشته همواره شاهد آن بودیم که مسئولان محیط زیست هرگز به صورت جدی به آن نپرداختند که یا خجالت کشیده اند و یا از مطبوعات ترسیده اند و این موضوع را به عنوان چرخ پنجم درشکه دیده اند و از آن گریزان بوده اند.
این فعال محیط زیست ادامه داد: شاید یکی از دلایلی که قوانین و مقررات نادرستی در مقوله شکار وضع می شود این است که همواره مسئولان در اتاق های گرم و در شرایط مناسب خود برای محیط بانانی که در شرایط سخت با اسلحه و احتمالا با افراد بی سواد مجبورند سروکله بزنند قوانین و مقرراتی که قابلیت اجرایی شدن ندارند، تصویب کرده اند.
وی با بیان اینکه مسئولان نباید قانونی که قابلیت اجرایی شدن ندارد، وضع کنند، تاکید کرد: ممنوع کردن شکار یعنی ممنوع کردن درآمد حاصل از پروانه شکار که درآمدی مشروع و قانونی است وگرنه نقشی در حفظ حیات وحش نخواهد داشت.

از سوی دیگر محمد درویش عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل و مرتع با انتقاد از اینکه اکثر افرادی که در این نشست هم اندیشی حضور دارند از موافقان مقوله شکار هستند، یادآور شد: این در حالی است که در حال حاضر افکار عمومی در جامعه بشدت با مقوله شکار و بویژه شکار غیرقانونی مشکل دارند و نمی توانند چنین اقدامی را برای خود توجیه کنند.
به گفته وی در حال حاضر اصلی به عنوان بیودموکراسی یا زیست سالاری زبان رایج علم محیط زیست است که در این اصل احترام به حقوق تمام موجودات زنده چه گیاهی و چه جانوری ضروری است و سازمان ملل و سازمان محیط زیست جهانی بر آن تاکید می کنند گذشته از آن که در فرهنگ ایرانی و آموزش های دینی ما نیز از هزاران سال پیش بر احترام به حقوق جانوران تاکید شده است و بزرگانی چون فردوسی و کوروش کبیر بارها در گفته ها و اشعار خود بر این موضوع تاکید کرده اند.

درویش با انتقاد از اینکه بسیاری از مدافعان شکار دلیل حمایت شان از این مقوله را رایج بودن شکار در کشورهای پیشرفته عنوان می کنند، افزود: در بسیاری از کشورها توریسم جنسی و توریسم از طریق اعتیاد نیز رایج است، آیا کشور ما با پیشینه و فرهنگ غنی که دارد باید از آنها الگو بگیرد؟ چرا برخی تصور می کنند ارزآوری از طریق کشتن حیوانات به عنوان درآمد غیرنفتی افتخار است؟
در این جلسه مدیرکل محیط زیست استان سمنان نیز با اشاره به اینکه حیات وحش کشور در حال حاضر پتانسیل آن را ندارد که در یکسال حتما بتوانیم پروانه شکار دهیم، بیان کرد: به جرأت می توان گفت که حیات وحش کشور ما در مجموع سیر نزولی طی می کند و اصلا وضعیت پایداری ندارد، بنابراین ابتدا باید وضعیت محیط طبیعی کشور به نقطه ای برسد که بتوان از پایداری آن مطمئن شد و آنگاه برای شکار برنامه ریزی کرد.

عدم پرداخت حق آبه تالاب هورالعظیم علت اصلی مرگ گوزن های زرد / از آخرین وضعیت گوزنها اطلاعی ندارم

در این روز همچنین معاون طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اظهار بی اطلاعی از آخرین وضعیت گوزنهای زرد خوزستان گفت: کم آب شدن تالاب هورالعظیم که به علت عدم پرداخت حق آبه آن است، موجب مرگ تعداد زیادی از گوزن های زرد در استان خوزستان شده است.
احمد علی کیخا افزود: آخرین آمارها نشان می دهد ۳۱ راس گوزن زرد براثر کم شدن آب تالاب و حمله مگس میاز تلف شدند.
کاهش جمعیت یوزهای ایران به دلیل نبود عرصه‌های گسترده
روز چهارشنبه مدیر انجمن یوزپلنگ ایرانی گفت: یوزها در مناطق گسترده تر عمر طولانی تر دارند و فقدان چنین مناطقی باعثکاهش جمعیت یوز پلنگ می شود.
مرتضی اسلامی افزود: نتایج بررسی های اخیر نشان دهنده آن ست که یوزها در مناطقی که وسعت بیشتری دارند، عمر طولانی تری دارند.

درگیری مسلحانه و تن به تن شکارچیان با محیط بانان در منطقه حفاظت شده دنا

در این روز فرمانده یگان حفاظت کهگیلویه و بویراحمد از درگیری مسلحانه یک گروه ۱۲ نفره از شکارچیان متخلف با محیط بانان منطقه حفاظت شده دنا خبر داد.
محسن عبدی پور با بیان اینکه گلوله های شلیک شده از اسلحه کلاشینکف شکارچیان غیرمجاز به محیط بانان آسیب جدی وارد نکرده و تنها یکی از گلوله ها به خودرو خود متخلفان اصابت کرده تصریح کرد: البته در جریان درگیری تن به تن محیط بان محمد فصیح مفرد از ناحیه پشت دست و پا به شدت مجروح شده و هم اکنون تحت مراقبت های پزشکی قرار دارد.
وی افزود: در حال حاضر متخلف دستگیر شده به همراه خودرو و ادوات توقیفی به مراجع قضایی معرفی و در جریان بازجویی تمام همدستان خود را معرفی کرد که با مشخص شدن هویت تمام متخلفان و با دستور اکید قاضی پرونده، تلاش گسترده نیروی انتظامی برای بازداشت سایر متهمان آغاز شده است.

ارسال نظر

پربیننده ترین