|
|
کدخبر: ۶۱۳۷۸

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه افزایش ایدز در سال‌های گذشته بدتر از تورم مسکن بوده است، درباره رشد ۴۰ برابری ایدز در بین کودکان کار هشدار داد.

به گزارشامیدبه نقل از تسنیم، سید حسن هاشمی در همایش روز جهانی ایدز اظهار داشت: ۲۵ سال پیش نمایندگان ۱۴۰ کشور دنیا گرد هم آمدند تا درباره تبعات بیماری ایدز تصمیم‌سازی‌های جهانی کنند. بنابر این روز اول دسامبر مصادف با ۱۰ آذر به عنوان روز جهانی ایدز نامگذار شد.

وی افزود: براین اساس دولت‌ها، سازمانهای مردم نهاد و رسانه‌ها برای رفع رنج و آلام مبتلایان به بیماری ایدز و همچنین پیشگیری از شیوع این بیماری گام برمی‌داند.

هاشمی با اشاره به اینکه یک زمانی ما غرب را درباره شیوعبیماری ایدزدر کشورهایشان نکوهش می‌کردیم و سالها به اشتباه از اطلاع‌رسانی روشن درباره بیماری ایدز منع کرده بودیم و مردم را از این بیماری ترسانده بودیم و در ذهن مردم رسانه‌ها این بیماری را وحشتناک جلوه داده بودند.

وزیر بهداشت گفت: با دادن اطلاعات و مشورت‌های غلط این بیماری ایدز به یک تابو تبدیل شد و با پنهان‌کاری دسته‌جمعی در بین مبتلایان به این بیماری و افزایش رفتارهای پرخطر و تاثیر افکار عمومی باعثشد تا در طول ۱۱ سال اخیر بیماری ایدز ۹ برابر افزایش یابد. یعنی در طول این سال‌ها بیماری ایدز ۸۰ درصد افزایش یافت. افزایش این بیماری از افزایش تورم مسکن نیز بالاتر بود ولی همیشه در کشور درباره گرانی صحبت شد ولی در زمینه ایدز پنهان‌کاری صورت پذیرفت.

هاشمی افزود: ایدز در تمام دنیا یک بیماری سیاه است و در فاصله بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲، بالغ بر ۵۰ درصد تعداد مبتلایان به این بیماری افزایش یافت. براین اساس تا سال ۲۰۰۵ بیماری ایدز ۲۵ میلیون قربانی گرفته است و در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ بالغ بر ۲ میلیون نفر در بین سنین ۱۰ تا ۱۲ سال به ایدز مبتلا شده‌اند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه بیماری ایدز را همانند بیماری طاعون معرفی می‌کنند، بیان داشت: در راه‌های کشف بیماری ایدز در بین سالهای ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۵ کشف شد و برای پیشگیری از این بیماری تلاش‌های بسیاری صورت پذیرفت. کشور ما نیز با وجود تاخیر برای مقابله با این بیماری ورود پیدا کرد ولی هنوز امکانات ضروری برای مقابل با این بیماری را نداریم.

هاشمی به توسعه ابزار پیشگیری، شناخت گروه‌های پرخطر و همچنین استفاده از بسترهای اجتماعی برای کنترل ایدز که از آن غافل شده‌ایم اشاره کرد و افزود: ‌ با پنهان‌کاری درباره بیماری ایدز به نوعی صورت مسئله پاک می‌شود و مشکلات افزون‌تر خواهد شد. امروز ابتلاء به ایدز به دلیل رفتار جنسی پرخطر در نوجوانان و جوانان مشاهده می‌شود که به استفاده از مواد محرک نیز ربط دارد.

وی ادامه داد: در ایران چرخه ابتلا به عفونت ایدز از اعتیاد به مسائل جنسی تغییر کرده است. مبتلا به ایدز نیز در کمپ‌های ترک اعتیاد و کودکان کار است. به طوری که آمار ابتلاء به ایدز کودکان کار ۴۰ برابر افزایش یافته است.

وزیر بهداشت عنوان کرد: در دهه ۶۰ با ورود فرآورده‌های پلاسمای خونی که بیماران ما به بیماری ایدز مبتلا شدند ظلم بین‌المللی توسط کمپانی‌های خاص به ایران شد و در دهه دوم نیز ابتلاء به ایدز ادامه پیدا کرد و همچنان نیز آمار آن قابل توجه است.

هاشمی ادامه داد: ما نمی‌توانیم همه افراد جامعه را در زمینه بیماری ایدز چک کنیم ولی می‌توانیم گلوگاه‌ها را مورد توجه قرار دهیم. وزارت بهداشت متولی اصلی ایدز در کشور نیست بلکه پروسه دارو و درمان آن را برعهده دارد و بیشترین مقوله بیماری ایدز مربوط به رفتارهای اجتماعی است. براین اساس باید وسایل پیشگیری ارزان در اختیار افراد قرار گیردو مسلماً مسیرهایی که قبلاً رفته‌ایم جواب نداده است که امروز شاهد چنین آماری درباره بیماری ایدز در کشور هستیم.

وی اظهار داشت: رسانه‌ها نه تنها در یک روز بلکه در بیشتر مواقع به مقوله ایدز بپردازند و روحانیون و اساتید دانشگاه نیز این اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام دهند و باید در مجموعه فرهنگی کشور بدون نگاه سیاسی سعی کنیم برای کاهش بیماری ایدز تلاش کنیم. بنابر این باید به اینگونه بیماران احترام گذاشت و پنهان‌کاری باعثنمی‌شود تعداد مبتلایان به بیماری ایدز کاهش یابد.

به گزارش تسنیم، در پایان همایش روز جهانی ایدز وبگاه HIV / ایدز توسط وزیر بهداشت راه‌اندازی شد. این وبگاه این توانایی را دارد تا پایان سال برای ارائه آموزش و راهنمایی‌های لازم درباره بیماری ایدز به یک میلیون نفر ارائه خدمات دهد.

ارسال نظر