|
|
کدخبر: ۷۷۶۲۷

ایدز در راه است!

بسیاری از کارشناسان معتقدند موج چهارم انتقال HIV / ایدز که تلفیق همزمان موج دوم و سوم گسترش این ویروس که ناشی از انتقال همزمان از طریق سرنگ آلوده و روابط جنسی پرخطر خواهد بود، در راه است.

به گزارشامیدبه نقل از ایسنا، مجید رضازاده، رییس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی، در مورد احتمال ایجاد موج چهارم انتقال HIV / ایدز در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر موج سوم انتقال این ویروس که ناشی از برقراری روابط جنسی است، در کشور وجود دارد، اما برخی معتقدند به دلیل کم توجهی به برنامه‌های کاهش آسیب، امکان بازگشت موج دوم انتقال این ویروس که ناشی از اعتیاد تزریقی است، وجود دارد.

وی در مورد موج اول، دوم و سوم انتقال HIV / ایدز در کشور، گفت: موج اول مربوط به شایع‌ شدن ویروس HIV / ایدز از طریق فرآورده‌های خونی وارده شده برای بیماران هموفیلی بود.

رییس مرکز توسعه پیشگیری سازمانبهزیستیادامه داد: موج دوم نیز از طریق اعتیاد تزریقی به ویژه در زندان‌های کشور در دهه ۷۰ رخ داد، چرا که سرنگ و سوزن در دسترس نبود و داروخانه‌ها نیز اجازه نداشتند بدون نسخه پزشک، این وسایل را بفروشند.

رضازاده در مورد موج سوم انتقال HIV / ایدز در کشور که هم‌اکنون نیز وجود دارد، اظهار کرد: این موج که از چندین سال قبل پیش‌بینی شده بود، به دلیل انتقال این ویروس توسط معتادانی بود که با سایر افراد روابط جنسی پرخطر داشته‌اند.

وی افزود: این افراد که از طریق اعتیاد تزریقی ناقل ویروس شده بودند، این بیماری را به خانواده خود یا افرادی که با آنها روابط جنسی داشتند، منتقل می‌کنند، چنانچه هم‌اکنون در کشور شاهد عوارض این پدیده هستیم و در سال جاری علت حدود ۳۰ درصد از انتقال‌ها از طریق روابط جنسی بوده است.

رییس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی با بیان اینکه آنچه هم‌اکنون عامل نگرانی کارشناسان شده است، بازگشت موج دوم انتقال HIV / ایدز به دلیل اعتیاد تزریقی است، گفت: موج دوم انتقال HIV / ایدز با جدی‌ گرفتن برنامه‌های کاهش آسیب در کشور و نیز ارائه سرنگ و سوزن و فعالیت جدی مراکز DIC کنترل شد، اما هم‌اکنون به دلیل کمرنگ شدن این موضوع و روی گرداندن به درمان‌های اجباری، شاهد بازگشت این موج از انتقال ویروس هستیم.

رضازاده افزود: مراکز DIC در کشور خلوت شده، تزریق در بین معتادان افزایش یافته و مصرف هروئین به دلایل متعددی بازگشت یافته است؛ به همین دلیل امکان بازگشت موج دوم انتقال ویروس HIV / ایدز از طریق تزریق وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه هم‌اکنون در سطح کشور موج سوم انتقال HIV / ایدز ناشی از برقراری روابط جنسی وجود داشته و خواهد داشت، اذعان کرد: نتوانسته‌ایم در زمینه پیشگیری و مقابله با موج سوم انتقال این ویروس موفق باشیم، بنابراین در صورت بازگشت موج دوم انتقال ویروس، این موج در کنار موج سوم قرار گرفته و شاهد پدید آمدن موج چهارم انتقال HIV / ایدز در کشور خواهیم بود.

رییس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی ادامه داد: ما در کشور تجربه مقابله و کنترل موج دوم انتقال HIV / ایدز را داشته و از کارشناسان متعددی در این زمینه برخورداریم و یک بار توانسته‌ایم از شیوع این پدیده جلوگیری کنیم، بنابراین تنها کافی است که به برنامه‌های کاهش آسیب در این زمینه توجه و بودجه افزون‌تری برای مقابله با این پدیده در نظر گرفته شود.

ارسال نظر