|
|
کدخبر: ۸۵۳۵۴

دولت چین قصد دارد علی‌رغم تداوم بخش عمده‌ای از تحریم‌ها علیه ایران با امضای یک قرارداد جدید واردات نفتی خود از کشورمان را افزایش دهد.

به گزارشامید، تسنیم به نقل از رویترز نوشت: منابع نزدیک به صنایع چین می‌گویند که شرکت دولتی ژوهای ژنرونگ، که در اوایل سال ۲۰۱۲ به دلیل صادراتبنزینتوسط دولت آمریکا تحریم شد، در حال مذاکره با شرکت ملی نفت ایران برای عقد یک قرارداد جدید نفتی است.

هنوز میزان این نفت خام و سبک مشخص نشده است.

ژنرونگ، که در دهه ۱۹۹۰ به مقامات دفاعی چین وابسته بود، عمدتا به عنوان یک عامل وارداتی برای شرکت نفت و شیمی چین(Sinopec) که پالایشگاه‌های آن نفت خام ایران را فرآوری می‌کنند فعالیت می‌کند.

قرارداد جدید میعانات از طریق یکی از شرکت‌های تابعه به نام، شرکت تیانژین گنرونگ اینترنشنال انرژی، انجام شده و محصولات خریداری شده به تأسیسات پتروشیمی دراگون آروماتیکس در استان فوجیان در جنوب شرقی چین منتقل خواهند شد.

دراگون آروماتیکس از ماه آگوست میلادی در حال خرید روزانه ۶۶ هزار بشکه میعانات پروژه پارس جنوبی از طریق شرکت ژنرونگ است.

یکی از سخنگویان ژنرونگ از اظهارنظر در باره هر گونه مذاکره یا اینکه آیا حاضرند ریسک تحت فشار گرفتن از جانب آمریکا را به جان بخرند، پرهیز کرد.

علاوه بر این قرارداد جدید، چین، بزرگترین مشتری نفت ایران، قصد دارد تا حجم واردات کنونی خود که در حدود ۵۰۵ هزار بشکه در روز است را حفظ کند.

ارقام سازمانگمرکچین نشان می‌دهند که رقم واقعی واردات نفت چین در ۱۱ ماه اخیر کمتر و ۴۲۱۵۲۰ بشکه بوده است. مجموع واردات چین از ایران در سال قبل از تحریم‌ها به صورت میانگین ۵۳۰۵۰۰ بشکه بوده است.

ارسال نظر