|
|
کدخبر: ۹۱۳

وزیر بهداشت:

وزیر بهداشت گفت: در تصمیم جدیدی اضافه پرداخت پول افزایش هزینه‌های داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج به آنان از طریق سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برگردانده می‌شود.

به گزارشامیدنیوزبه نقل از تسنیم، حسن طریقت منفرد در حاشیه هفتاد و هشتمین نشست شورای آموزشی پزشکی و تخصصی در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی بر مشکلات دارویی کشور اظهار داشت: خوشبختانه در پی جلسه شب گذشته که بیستمین جلسه دارویی برگزار شد، تصمیم بر این شد تا کسانی که از تاریخ ۲۵ اردیبهشت به دلیل افزایش قیمت دارو پول اضافه پرداخت کرده‌اند این پول به آنان بازگردانده شود.

وی افزود: در این زمینه بیماران خاص و صعب‌العلاج که از این تاریخ به دلیل افزایش هزینه دارو پول بیشتری پرداخت کرده بودند این مبالغ به آنها بازگردانده می‌شود و در این زمینه بیمه‌ها لیست این بیماران را در اختیار ما قرار می‌‌دهند و اگر این بیماران نیز پول اضافی برای دارو پرداخت کرده باشند می‌توانند این مسئله را به شماره ۱۴۹۰ اطلاع دهند.

وزیر بهداشت ادامه داد: این مقوله به صورتی بود که بیمه‌ها اگر در گذشته مثلا یک دارویی که ۱۰۰ تومان قیمت داشت را ۷۰ تومان پرداخت می‌کردند پس از افزایش قیمت دارو نیز همان ۷۰ تومان را پرداخت کردند و ما در نظر داریم که این مابه‌التفاوت را از طریق سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت به مردم بازگردانیم.

طریقت منفرد تصریح کرد: از این به بعد نیز یارانه‌های دارویی بیماران به حساب بیمه‌ها واریز می‌شود تا فشار کمتری به مردم در این زمینه وارد شود و بیماران صعب‌العلاج و خاص که از تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ هزینه‌های اضافی برای دارو پرداخت کرده‌‌اند می‌توانند با سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و سامانه ۱۴۹۰ تماس بگیرند.

وی در تشریح تعداد کمبودهای دارویی در کشور گفت: براساس اطلاعات سازمان غذا ودارو ما ۳۰ تا ۴۰ دارو بیشتر در کشور کمبود نداریم و اگر تعداد بیشتری به عنوان کمبود دارویی عنوان می‌شود داروهایی هستند که مشابه آن در کشور تولید می‌شود و ما دیگر اجازه ترخیص داروی خارجی آن را نمی‌توانیم بدهیم.

وزیر بهداشت در پاسخ به این پرسش که برخی داروهای بیماران مانند داروی بتافرون بیماریان ام‌اس دچار کمبود است، بیان داشت: در زمینه واردات داروهای خارجی که مشابه آن در داخل کشور ساخته می‌شود نه به ما اجازه می‌دهند که آن را ترخیص کنیم و دیگر ما نیز این اجازه را نمی‌دهیم و اگر دارویی در گمرک مانده است بدون اجازه ما وارد کرده‌اند و نمی‌توانیم اجازه ترخیص آن را بدهیم چون مشابه این داروها در داخل کشور ساخته می‌شود.

وی در پاسخ به چگونگی اجرای طرح پزشک خانواده در کشور اظهار داشت: خوشبختانه فرآیند برای اجرای طرح پزشک خانواده در کشور فراهم شده است. این در حالی است که ساختار قبلی برای اجرای طرح پزشک خانواده امکان نداشت بطوری که با وجود تفاهمنامه‌ وزارت بهداشت و بیمه‌ها در زمان وزرای سابق هنوز پس از ۴ ماه که از سال جدید گذشته بود این طرح به صورت کامل در ۷ استان مربوطه به اجرا درنیامد ولی در حال حاضر توانسته‌ایم با دستیابی به سامانه پرداخت یارانه‌ها بتوانیم ظرف چند ساعت با کمترین خطا ثبت نام از پزشکان و مردم را در طرح پزشک خانواده انجام دهیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: ثبت‌نام از پزشکان برای مشارکت در پزشک خانواده چند وقتی است که شروع شده است که این ثبت‌نام‌ها برای مردم نیز همزمان با تشکیل پرونده الکترونیکی و ویزیت پایه صورت می‌پذیرد. به هر حال ۴ الزام مهم طرح پزشک خانواده مبنی بر بیمارمحوری(انتخاب پزشک توسط بیمار)، پرداخت پزشکان مبتنی بر سرانه خدمت، تهیه راهنماهای بالینی و تامین منابع مالی صورت پذیرفته است و بهتر است تا پایان عمر دولت حتی اگر شده است بتوانیم چند گام این طرح ملی سلامت را به جلو پیش ببریم.

طریقت منفرد تصریح کرد: البته انتظار معجزه نداریم ولی سعی می‌کنیم کار را برای دولت جدید در زمینه اجرای طرح پزشک خانواده تسهیل کنیم.

وزیر بهداشت در تشریح جلسه هفتاد و هشتمین نشست شورای آموزشی، پزشکی و تخصصی اظهار داشت: خوشبختانه در این جلسه با تصمیم‌هایی که گرفته شد طب عمومی که همان شاکله اصلی حوزه سلامت به حساب می‌آید احیاء شد مبنی بر اینکه از این به بعد پزشکان عمومی در حین آموزش در حین گذراندن تحصیلات خود دوره‌های مخصوص پزشک خانواده را نیز به صورت آموزش‌های مجازی و حضوری فرا می‌گیرند.

وی در پاسخ به مشکل پرداختی‌های پزشک خانواده بخصوص در روستاها خاطرنشان کرد: در گذشته پرداختی‌های پزشکان خانواده روستایی با شهری تفاوت داشت و واقعا به پزشکان روستایی ظلم می‌شد و حتی تصمیماتی گرفته تا مبلغ ۲ میلیون تومان نیز به آنان اضافه پرداخت شود ولی زمانی که طرح پزشک خانواده به صورت سراسری در کشور به اجرا درآید دیگر فرقی بین پزشک خانواده روستایی و شهری وجود نخواهد داشت.

وزیر بهداشت در تشریح تفاهمنامه وزارت بهداشت با دادگستری نیز گفت: این تفاهمنامه بسیار خوبی بود تا ما بتوانیم با امکانات دادگستری در حوزه سلامت از حقوق مردم در راستای برخورد با متخلفان بهتر عمل کنیم زیرا در گذشته نیز اجرای برخی قوانین با وزارت بهداشت نبود و این تفاهمنامه این روند را تسهیل می‌کند.

ارسال نظر