|
|
کدخبر: ۹۳۱۲۸

خودروهای کوچک در صدر پرفروش‌ترین‌های دنیا در سال ۲۰۱۳ ایستاده‌اند.

به گزارشامیدبه نقل از دنیای اقتصاد، این چهارمین سال متوالی است که فروش خودرو در جهان به حدنصاب تازه‌ای می‌رسد. موسسه تحقیقاتی LMC پیش‌بینی کرده فروش سالانه خودرو تا سال ۲۰۲۰ به رقم باورنکردنی ۱۱۷ میلیون دستگاه برسد، یعنی ۴۰ درصد بیش از پیش‌بینی سال ۲۰۱۳.

در سال ۲۰۱۳ آمریکا همچنان بزرگ‌ترین بازار خودرو دنیا بود. آمارها، اما نشان می‌دهند که عادات و سلایق خریداران خودرو در آمریکا با اغلب نقاط دنیا تفاوت‌های بسیاری دارد و به عبارت دیگر محبوب‌های دنیا آنقدرها هم نزد آمریکایی‌ها پرطرفدار نیستند. به دلیل کاهش قیمت‌های سوخت و اقتصاد رو به رشد، در سال ۲۰۱۳ شاسی‌بلندها و پیکاپ‌ها بار دیگر بین آمریکایی‌ها محبوب شدند، درحالی‌که خریداران در دیگر نقاط دنیا خودروهای کوچک و کم‌مصرفی چون فورد فوکوس را ترجیح دادند.

تقاضای بالا برای این خودرو در چین و دیگر بازارهای آسیایی، موجب شد فورد فوکوس برای دومین سال متوالی محبوب‌ترین و پرفروش‌ترین خودرو سال ۲۰۱۳ لقب بگیرد. اما فوکوس با صدر جدول خودروهای محبوب آمریکایی فاصله زیادی دارد و در پایان ماه نوامبر در رده پنجم ایستاد. برعکس، هوندا سیویک که پرفروش‌ترین خودرو سواری در آمریکا در این ماه بود، حتی در میان ۱۰ خودروی محبوب دنیا هم دیده نمی‌شود. آمار گویاست: ۸۰ درصد فوکوس‌های تولید فورد در خارج از آمریکا و نیمی از سیویک‌های تولید هوندا در آمریکا فروخته شده‌اند.

استراتژی فورد، مانند بسیاری خودروسازان دیگر، فروش گسترده در سراسر دنیاست. در اغلب روزهای سال ۲۰۱۳ فوکوس و تویوتا کورولا درگیر رقابتی نفس‌گیر در بازارهای دنیا بوده‌اند، اما LMC می‌گوید خودرو انگلیسی احتمالا با فروش ۸۵ هزار دستگاه بیشتر رقیب ژاپنی را پشت سر خواهد گذاشت.

خودروهای کوچک در صدر پرفروش‌ترین‌های دنیا در سال ۲۰۱۳ ایستاده‌اند: فولکس واگن جتا(Jetta) در رده سوم، هیوندای الانترا(Elantra) در رده چهارم و شورولت کروز(Cruz) در رده پنجم. تویوتا کمری، پرفروش‌ترین خودرو سواری در آمریکا، تنها سواری متوسطی است که نامش در میان ۱۰ خودروی پرفروش دنیا دیده می‌شود. کمری با فروش ۷۲۸ هزار و ۲۳۰ دستگاه(که نیمی از آنها در آمریکا بوده‌اند) در رده ششم ایستاده است. و تنها یک شاسی‌بلند در میان این ۱۰ خودروست: هوندا CR - V، با فروش ۶۹۷ هزار و ۹۵۵ دستگاه در رده نهم. فولکس واگن پولو(Polo)، پرفروش‌ترین خودروی کوچک(Minicar) دنیا در این فهرست و در عین حال یکی از دو خودروی محبوبی است که به رغم آنکه در بازار آمریکا عرضه نمی‌شود، در سالی که گذشت بسیار پرفروش بوده است. از ۱۰ خودروی پرفروش دنیا، ۶ خودرو را فورد، تویوتا و فولکس واگن تولید کرده‌اند.

۱۰ خودروی پرفروش دنیا در سال ۲۰۱۳

۱. فورد فوکوس

تعداد فروخته‌شده: یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه

فوکوس برای دومین سال متوالی محبوب‌ترین خودروی دنیا لقب گرفته است.

۲. تویوتا کورولا

تعداد فروخته‌شده: یک میلیون و هزار و ۱۴۱ دستگاه

کورولا در سال ۲۰۱۲ عنوان پرفروش‌ترین خودروی دنیا را به فورد فوکوس واگذار کرد.

۳. فولکس واگن جتا

تعداد فروخته‌شده: ۹۰۵ هزار و ۸۶۹ دستگاه

این خودرو را با نام‌های ونتو(Vento) یا بورا(Bora) هم در نقاط مختلف دنیا عرضه شده است.

۴. هیوندای الانترا

تعداد فروخته‌شده: هشتصد و ۶۶ هزار دستگاه

این خودرو با نام آوانته(Avante) هم در ژاپن و برخی نقاط دیگر دنیا عرضه شده است.

۵. شورولت کروز

تعداد فروخته‌شده: هفتصد و ۲۹ هزار دستگاه

این خودرو اولین محصول جهانی شورولت و یکی از عوامل موفقیت و گسترش فروش این برند در سراسر دنیا است.

۶. تویوتا کمری

تعداد فروخته‌شده: هفتصد و ۲۸ هزار و ۲۳۰ دستگاه

همچنان محبوب‌ترین سواری متوسط دنیاست که به لطف فروش بالا در آمریکا به این فهرست راه یافته است.

۷. فولکس واگن گلف

تعداد فروخته‌شده: هفتصد و ۲۰ هزار و ۴۴۰ دستگاه

نسل هفتم گلف در حالی به این رتبه دست یافته که هنوز در بازار آمریکا و چین عرضه نشده است.

۸. فورد فیستا(Fiesta)

تعداد فروخته‌شده: ۷۰۵ هزار و ۲۸۷ دستگاه

دومین نماینده فورد در فهرست محبوب‌ترین‌ها که طرفداران بسیاری در اروپا و بازارهای نوظهور دارد.

۹. هوندا CR - V

تعداد فروخته‌شده: وششصد و ۹۷ هزار و ۹۵۵ دستگاه

تنها شاسی‌بلندی که به این فهرست راه یافته است. با رشد تقاضا برای این خودروها در ماه‌های اخیر ممکن است در سال آینده شاسی‌بلندها نمایندگان بیشتری در این فهرست داشته باشند.

۱۰. فولکس واگن پولو

تعداد فروخته‌شده: ۶۸۶ هزار دستگاه

این خودرو در بازار آمریکا عرضه نمی‌شود و در عوض فروش خوبی در اروپا، آمریکای جنوبی و آسیا داشته است.

ارسال نظر