|
|
کدخبر: ۹۶۱۶۱

آریل شارون نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی بعد از ۸ سال کما مرد. در همین اوقات مایکل شوماخر راننده افسانه ای فرمول یک نیز در کما به سرمی برد

به گزارشامیدبه نقل از خبرآنلاین، کما یک پدیده عجیب در بدن انسان است خطی میانمرگو زندگی بسیاری از این مرز دوباره به حیات عادی بر می گردند بی آنکه چیزی به خاطر آورند و برخی هم به نحو عجیبی بر می گردند

کما یا اغما یا کاهش هوشیاری معمولاً از علایم بیماری‌های شدید است. علل آن از بیماری‌های عفونی مانند مننژیت، سکته مغزی، افت شدید فشار خون، کمای دیابتی، کمای اورمیک، ضربه به مغز و… متفاوت است.


سطح هوشیاری با مقیاس کمای گلاسکو(GCS) از پانزده تا سه ارزیابی می‌شود و GCS پایین بیانگر کمای عمیق بیمار است.


در کمای عمیق به دلیل عدم تنفس ارادی، بیمار به دستگاه تنفس مصنوعی(رسپیراتور) متصل می‌شود. و معمولا هزینه های آن از توان خانواده ها خارج است. هزینه درمان آریل شارون ظرف هشت سالی که در کمای کامل در بیمارستان به سر برد از مرز چهار میلیون دلار گذشت.


بیشترین و عجیب ترین کماهای تاریخ

ادواردا اوبارا


ادواردا اوبارا که در سنین نوجوانی(۱۴ سالگی) در ۱۹۷۰ به کما رفته بود بعد از گذشت ۴۲ سال در سن ۵۶ سالگی در گذشت. خانواده وی تا لحظات آخر در کنار وی بودند.

ایلین اسپوزیتو


یکی دیگر از رکورد داران کما فردیست که ۳۷ سال در کما بود وی دختریک خانواده شیکاگویی بود که در سن ۶ سالگی در سال ۱۹۴۱ مورد عمل آپاندیس قرار گرفت اما هیچ وقت هوشیاریش را باز نیافت تا در ۱۹۷۸ در گذشت.
او سی و هفت سال در کما بود و در این مدت رشد محدود وزنی نیز کرد و حدودا به وزن ۴۰ کیلوگرم رسید خانواده و ی توانپرداخت هزینه های او را نداشتند و دولت عهده دار هزینه های وی بود.

گرزیسکی، لهستانی مبهوت


«جان گرزیسکی» لهستانی، از سال ۱۹۸۸ در کما به سر می برد، زمانی که او به هوش آمد، با دیدن دنیای جدید، نزدیک بود، دوباره از هوش برود، چرا که لهستان سرزمین مستقلی شده و مدل های جدید اتومبیل، باعثتعجب او شده بود. در مطبوعات خبرهایی منتشر می شود که انسان را شگفت زده کرده و به تفکر وامی دارد.


این حادثه نادر که جامعه پزشکی را به حیرت درآورد نشان داد که در زندگی بشر گاهی اوقات وقایع غیرقابل پیش بینی و برخلاف محاسبات و معادلات انسان ها اتفاق می افتد و انسان نباید هیچ گاه امید خود را از دست بدهد اما این مرد که ۱۹ سال در خواب بود، کیست؟

«جان گرزیسکی» یک کارمند راه آهن اهل «ریالدو» منطقه ای در شمال لهستان بود. او در تابستان ۱۹۸۸ پس از یک حادثه کاری به کما رفت و ۱۹ سال بعد به صورت غیرمنتظره و برخلاف پیش بینی های پزشکان به یکباره هوشیاری خود را به دست آورد.

«گرترودا» همسر این مرد می گوید: در همان سال های اولیه که «جان» به کما رفت پزشکان تقریبا از او قطع امید کردند و شانس هوشیاری او را خیلی کم می دانستند. اما من به حرف آنها توجه نکردم و او را از کلینیک «دسی ال دو» به خانه آوردم. من با کمال میل از او مراقبت می کردم با او حرف می زدم و درددل می کردم اما او هیچ واکنشی و عکس العملی نشان نمی داد.

او در ادامه می گوید: در اواسط سال ۲۰۰۵ برخی از نشانه های هوشیاری در «جان» دیده شد و من او را سریعا به کلینیک منتقل کردم و در آوریل ۲۰۰۷ به طور معجزه آسایی «جان» هوشیاری کامل خود را به دست آورد. من به خاطر این معجزه از خداوند سپاسگزارم.


مجله «kinneizD» لهستان طی گزارشی اعلام کرد، «جان گرزیسکی» ۶۵ ساله بعد از ۱۹ سال فرو رفتن در کما اکنون کاملا هوشیار است و با دنیایی کاملا متفاوت با دنیای ۱۹ سال پیش مواجه شده است. رو به رو شدن با همسرش که پیر و شکسته شده است برای او تعجب آور بود. موضوع جالب توجه این است که بسیاری از وسایل زندگی مدرن امروزی مانند کامپیوتر و موبایل برای او اشیایی عجیب و ناآشنا بود. صندلی چرخدار اتوماتیک اش در نظر او یک وسیله خارق العاده بود.

دختری که با لالایی مادر به حیات بگشت


یک دختر ۷ ساله‌ که بر اثر خونریزی مغزی بهکمارفته بود با آواز خواندن مادر در گوشش از کما خارج شد. شارلوت نو در خواب دچار خونریزی مغزی کشنده‌ای شده بود که در این سن بسیار نادر است. پس از دو عمل برای جلوگیری از خونریزی مغزی وی به کما رفت و پزشکان به مادر او گفته بودند که خود را برای هر چیز بدی آماده کند.

اما زمانی که خانم نو ۳۱ ساله برای آخرین دیدار با دخترش به بیمارستان رفت آوازی را که اغلب با یکدیگری می خواندند را در گوش او خواند تا لبخند شارلوت همه پزشکان را شوکه کند. به نوشته دیلی تلگراف پس از دو روز شارلوت توانست صحبت کرده و بر رنگها تمرکز کند و سپس از تخت برخیزد.

۲ ماه پس از آن واقعه او راه رفت و صحبت کرد و تا حدی بینایی خود را به دست آورده است.

آمریکایی خوابید سوئدی برخواست


یادگیری زبان های خارجه نیاز به استعداد، وقت و هزینه دارد و هر کسی نمی تواند خیلی سریع یک زبان خارجی که هیچ چیز از آن نمی داند را یاد بگیرد اما یک مشکل نادر می تواند همه این احتمالات را تغییر دهد.

" مایکل بوت رایت " یک مرد آمریکایی است که چندی پیش به علت یک مشکل نادر ناگهان به کما رفت ولی هنگامی که از کما خارج شد تبدیل به یک مرد سوئدی شده بود که هیچ چیز در مورد گذشته اش به خاطر نمی اورد.

پزشکان پس از معاینه این مرد متوجه شدند که دچار مشکل TGA که شوک مغزی نادر و بسیار خاصیست شده است. این شوک معمولا باعثبه کما رفتن افراد و به وجود آمدن فراموشی در خاطرات جدید می شود اما در مورد مایکل این موضوع کمی پیچیده تر است و باعثشد تا زبانش به طور کلی عوض شود.


این مرد ۶۱ ساله تنها به زبان سوئدی مسلط است و یک کلمه هم انگلیسی متوجه نمیشود همچنین او تمامی خاطراتش را از دست داده است. پزشکان احتمال می دهد قبل از وقوع شوک این مرد در حال تماشای یک برنامه با زبان سوئدی بوده است.


شوک TGA مشکلی بسیار نادر است که تنها برای افراد ۵۶ تا ۷۵ سال رخ می دهد و تا به حال این اولین بار است که منجر به تغییر زبان یک فرد شده است.

ارسال نظر