|
|
کدخبر: ۱۴۸۹۷۹

سلامت > عمومی - همشهری آنلاین: سازمان جهانی بهداشت قرارگیری در معرض آلودگی هوا را مسئول یک مرگ از هشت مرگ رخ داده در سراسر جهان می خواند.

No images found

به گزارش لایوساینس گزارش جدیدسازمان جهانی بهداشتدرباره میزان مرگ و میز ناشی از آلودگی هوا که روز ۲۵ مارس منتشر شد، با دوبرابر کردن تخمین های گذشته در این باره می گوید آلودگی هوا در سال ۲۰۱۲ باعثمرگ ۷ میلیون نفر شده و به این ترتیب عامل خطرآفرین شماره یک زیست محیطی برای سلامت انسان است.

مدت هاست که بیماری های تنفسی را با آلودگی هوا مربوط کرده اند، اما هوای آلوده اثرات زیانبار بیشتری بر سلامت هم دارد.

مقامات سازمان جهانی بهداشت می گوید رابطه محکم تری میان قرارگیری در معرض الودگی هوا درون خانه و بیرون از خانه و بیماری های قلبی - عروقی یافته اند؛سکته مغزیو بیماری ایسکمیک قلب(بیماری ناشی از اختلال خونرسانی قلب) در مجموع عامل ۸۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوای خارج از خانه را تشکیل می دهند.

آلودگی هوا فقط عاملی تهدیدکننده در شهرهای بزرگ مانند پکن که لایه ضخیم مه دود بر فراز آن گاهی از فضا هم دیده می شود، نیست.پخت و پز با اجاق های زغالسنگ، چوب و بیوماس سوز می تواند باعثآلودگی هوای درون خانه شود که بر اساس داده های سازمان جهانی بهداشت عامل ۴.۳ میلیون مرگ و میر در سال ۲۰۱۲ بوده است. این نوع آ لودگی هوا بیش از دیگران، زنان و کودکان فقیر را در معرض خطر قرار می دهد.

دکتر فلاویا بوسترئو، معاون دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در امور سلامت خانواده، زنان و کودکان در این باره گفت: «زنان و کودکان فقیر به علت آلودگی هوای درون خانه تاوان سنگینی را می پردازند، چرا که زمان بیشتری را در خانه به تنفس دود و دوده ناشی از اجاق های آشپزی چوب و زغالسنگ سوز می گذرانند.»

دکتر ماریا نیرا، رئیس بخش های بهداشت عمومی، زیست محیطی و اجتماعی سازمان جهانی بهداشت در این باره گفت: «خطرات ناشی از آلودگی هوا اکنون بسیار بزرگتر از حدی است که قبلا تصور می شد، به خصوص از لحاظ بیماری قلبی و سکته مغزی. عوامل خطرساز معدودی وجود دارند که تاثیرشان بر سلامت جهانی بیش از آلودگی هوا باشد.»

این گزارش بر اساس داده های مرگ و میر سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۲ و تخمین های جدید از میزان قرارگیری در معرض آلودگی هوا برمبنای داده های ماهواره ای و اندازه گیری های پایشی در سطح زمین است.

ارسال نظر