|
|
کدخبر: ۱۵۰۴۳۴

رضا یزدانی:

آلبوم جدید او «ساعت ها خوابند» به زودی روانه بازار خواهد شد و به این بهانه گفتگویی با او انجام شده که می خوانید.

به گزارشافکارنیوز، رضا یزدانی، متولد سال ۱۳۵۲ تهران، متاهل و دارای فرزند دختری ۹ ساله است. از نوجوانی موسیقی را شروع کرد. تخصص او در نواختن گیتار الکترونیک و سبک خواندن او راک است. اما با شیوه جدید موسیقی راک را به صورتی کاملاً خاص، ایرانیزه و باب طبع ایرانی ها کرده است. آلبوم جدید او «ساعت ها خوابند» به زودی روانه بازار خواهد شد و به این بهانه گفتگویی با او انجام شده که می خوانید.

رضا یزدانی در یک نگاه

تئاتر: دادگاه جنجال برانگیز، آهنگسازی و خوانندگی، اگر باران بخواهد
سینما: طهران تهران(بازی و موسیقی فیلم)، اینجا تاریک نیست(بازی)

آلبوم ها

شهر دل ۱۳۸۰، پرنده بی پرنده ۱۳۸۲، هیس ۱۳۸۶، ساعت ۲۵ شب ۱۳۸۹، ساعت فراموشی ۱۳۹۰، خاطرات مبهم ۱۳۹۲
آهنگسازی، حضور و خوانندگی در فیلم های
حکم، رئیس، چهره به چهره
خوانندگی تیتراژ سریال
مرگ تدریجی یک رویا، قلب یخی و یادآوری
خوانندگی تیتراژ فیلم سینمایی
گام های معلق، کیفر

خانواده ام با خوانندگی من مخالف بودند

از زمان تحصیل در دبیرستان گیتار می نواختم و از صدای خوبی هم برخوردار بودم. استادم مرا به یک گروه هنری معرفی کرد و به عنوان خواننده، همکاری خودم را با آن گروه شروع کردم و بعد، وارد عرصه بازیگری شدم.

پدرم دکتر دندانپزشک بود و تمام اقوامم فرهنگی بودند. هیچ کدام علاقه ای به خوانندگی نداشتند به این جهت، نه تنها هیچ کس مرا به خوانندگی تشویق نمی کرد، بلکه زیاد هم مایل نبودند در این عرصه فعالیت کنم. من با اراده و پشتکار خودم و عشق و علاقه زیادی که به خوانندگی و موسیقی داشتم وارد این عرصه شدم و چون در سال های ۷۳ و ۷۲ انتشار آلبوم پاپ رایج نبود و کنسرت هم برگزار نمی شد، خانواده استدلال شان برای مخالفت با من این بود که خوانندگی سودی ندارد بهتر است درس بخوانم، اما من آن قدر به موسیقی و خوانندگی علاقمند بودم که با چنان حرف هایی دلسرد نشدم، تا بالاخره با خواندن در فیلم «حکم» و بعد، خواندن تیتراژ مجموعه «مرگ تدریجی یک رویا» که یک کار کاملاً متفاوت بود، توسط مردم شناخته شدم.

خواننده در کنسرت ها از مردم انرژی می گیرد

وقتی کار در حوزه موسیقی را شروع کردم دوست داشتم مردم مرا بشناسند و صدایم را بشنوند و وقتی معروف شدم طبعاً آرزوهای بزرگتری به سراغم آمد. از چند سال قبل آرزویم این است که بتوانم موسیقی ایرانی را جهانی و کاری کنم که فراتر از مرزهای این سرزمین هم مردم کارم را بشنوند به این جهت، شروع به برگزاری کنسرت هایی کردم و از جمله به تازگی کنسرتی در تهران و شیراز داشتم و به زودی نیز کنسرت های دیگری در اهواز، رشت و بندرعباس برگزار خواهم کرد و در جشنواره فیلم فجر تهران هم یک کنسرت خواهم داشت و بعد به ساری می رویم.

یکی از خوبی های کنسرت این است که هنرمند با مردم نفس به نفس می شود. بازیگران سینما هم به همین جهت است که دوست دارند تئاتر بازی کنند برای اینکه علاقمندند نفس به نفس مردم باشند. وقتی بازیگر جلوی دوربین می رود از مردم انرژی نمی گیرد، اما وقتی در تئاتر بازی می کنم، با مردم ارتباط مستقیم دارد. همان اتفاقی که برای خوانندگان هم در کنسرت ها می افتد و انرژی مثبتی که هواداران به خواننده می دهند موجب دلگرم شدن خواننده می شوند.

به خوانندگی بیش از بازیگری علاقه مندم

آلبوم جدیدی که آهنگسازی و خوانندگی اش با من است، با همکاری دوستان هنرمندم آماده پخش دارم که کاملاً متفاوت است با یک سری فضاهای جدید در ترانه ها، ملودی ها که هیچ شباهتی با آلبوم های قبلی من ندارد.

من با وجودی که در سینما هم فعالیت دارم، اما به خوانندگی بیشتر علاقمندم. در واقع بازیگری کمک به خوانندگی است. به خاطر اینکه کارهایم بیشتر دیده و شنیده می شود. خیلی ها وقتی مرا می بینند، نظرم را در مورد آلبوم خوانندگان جوان می پرسند، که همیشه در جواب گفته ام موسیقی رو به بهبود و پیشرفت و حوادثخوبی در حال اتفاق افتادن است؛ با وجود آنکه کارهایی ضعیف و متوسط هم به بازار عرضه می شود، اما در مجموع موسیقی رو به بهبود و پیشرفت است و این حادثه ای خوب و امیدوارکننده به حساب می آید.

هنرمند باید مراقب خیلی چیزها باشد

یکی از فرصت های خوبی که پیدا کرده ام این است که صدایم از صدا و سیما پخش می شود. رادیو و تلویزیون همیشه به شهرت خواننده کمک می کند، چون موجب می شود مردم با چهره و صدای خواننده بیشتر آشنا شوند.

عامل دیگر موفقیت یک خواننده آن است که به آنچه می خواند اعتقاد داشته باشد. خواننده اگر به چیزی که می خواند معتقد نباشد، کارش به دل نمی نشیند و من واقعاً به آنچه می خوانم اعتقاد دارم.

قانون طبیعت این است که آدم هر چیزی به دست می آورد در برابرش چیزی را از دست می دهد. خوانندگی و معروف شدن هم از این قاعده مستثنی نیست. یک سری محدودیت ها و مسئولیت های بی شمار برایش ایجاد می شود، چون مردم او را می شناسند، هر کاری را نمی تواند در جامعه انجام بدهد. به طور مثال از نظر نحوه رفتارهای اجتماعی و لباس پوشیدن و… زیر ذره بین است و در مجموع باید مراقب خیلی چیزها باشد.

موسیقی هنر برتر است

منشا خوب زندگی کردن و هنر، هر دو توانایی و دانایی است. یعنی اینکه انسان باید دانایی داشته و درست تربیت شده باشد تا بتواند درست زندگی کند. موسیقی خوب هم همین حکم را دارد و باید درست تربیت شده باشد و درست یاد گرفته شود تا اجرای آن به دل بنشیند. شاید به همین دلیل است که هنر موسیقی را در میان هنرهای هفت گانه با عنوان هنر برتر مورد اشاره قرار می دهند. موسیقی در زندگی مردم جریان دارد و می تواند همه جا از جمله در خانه، در خودرو، در محل کار و حتی هنگام حرکت در خیابان شنیده شود. موسیقی مثل یک فیلم سینمایی نیست که فقط یک بار به مدت دو ساعت در جایی دیده شود. موسیقی می تواند در همه جای زندگی، در هر فضا و هر مکان و هر موقعیت زمانی جریان داشته باشد.

آثارم، مثل بچه هایم هستند

نمی توانم به این سوال که کدام ترانه و آلبوم را بیشتر دوست دارم جواب بدهم زیرا هر کدام از کارهایم حال و هوایی خاص دارد و یک سری خاطره پشت سر دارد. یعنی وقتی شروع به جمع کردن یک آلبوم از انتخاب ترانه می شود، تا وقتی آلبوم به بازار بیاید، مراحل ساخت ملودی، تنظیم، ضبط، استودیو و اتفاقاتی که در طول آن مدت می افتد و کارهایی که انجام می شود، هر کدام برای خودش یک سری خاطره بد و خوب به همراه دارد. که اینها به هر کدام از آثار یک شکل و شمایل می دهد که با شکل و شمایل اثر دیگر فرق دارد. در نتیجه، هر کاری، مثل یکی از بچه های آدم می شود و هیچ کس نمی تواند بگوید از بین بچه هایش کدامیک را بیشتر دوست دارد.

بسیاری از غذاهای خوشمزه را نادیده می گیرم

ورزش و تغذیه، بر صدای هر آدمی تاثیر دارد. من به ورزش اهمیت زیادی می دهم و به طور مرتب با سام درخشانی و احسان خواجه امیری تنیس بازی می کنم. دروازه بان تیم پیشکسوتان استقلال و دروازه بان تیم هنرمندان هم هستم و معتقدم سلامتی بزرگترین نعمت است و اگر خدای ناکرده سلامتی مان را از دست بدهیم دیگر هیچ چیزی نمی تواند جای آن را بگیرد. انسان اگر معروف ترین شخصیت دنیا باشد، بدون سلامتی هیچ چیز ندارد. غذا هم در تناسب اندام و صدا تاثیرگذار است. همیشه از خوردن غذاهایی که بر صدا تاثیر دارد، پرهیز می کنم و بسیاری از مواد غذایی خوشمزه را نادیده می گیرم. بیشترین لطمه را غذاهای تند به حنجره می زند و من همیشه از مصرف آنها خودداری کرده ام.

همیشه با دوستدارانم در ارتباط هستم

من از طریق سایت شخصی خودم و ایمیل هایی که دوستانم برایم می فرستند با مردم در تماس هستم. مردم برایم ترانه می فرستند و یا حرف و پیشنهادی دارند که از طریق سایت مطرح می کنند و حتی عده ای از من انتقاد دارند که تمام آنها را با حوصله می خوانم.
من آدمی بسیار انتقادپذیر هستم و برای شنیدن انتقاد، همیشه در دسترس هستم. البته تا امروز هر انتقادی از من شده، بسیار ملایم بوده. مثل اینکه چرا این سبک را دیگر نخواندی، چرا از فلان نوع ترانه نمی خوانی و… من همیشه خودم را جای مخاطب می گذارم. به این معنی که وقتی می خواهم کاری بسازم قبل از اینکه کار تمام شود به بررسی این موضوع می پردازم که آیا حاضرم چنین کاری را بپذیرم یا نه؟

مجله خانواده / شماره ۵۰۳ / نیمه اول اسفند ماه ۹۲ / گفتگو: محمد تهرانی / صفحه ۴۴

ارسال نظر