|
|
کدخبر: ۱۵۰۹۱۰

معاون پژوهشی اداره کل میراثفرهنگی مازندران گفت: طولانی ترین جاده جنگلی ایران با بیش از ۹۰ کیلومتر بخش اعظمی از این محور چهار دانگه را تشکیل داده و چهاردانگه به عنوان رویشگاه طبیعی لاله های وحشی ویژگی های منحصر به فردی را در منطقه شمال ایران بوجود آورده است.

به گزارشافکارنیوز، علی ماهفروزی در ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران در جمع خبرنگاران اظهار کرد: محور چهاردانگه با قرار گرفتن در ۶۰ کیلومتری جنوب شهرستان ساری و با مرکزیت کیاسر و وجود پارک ملی ژئو سایت چشمه سورت و جذابیت های تاریخی و میراثمعنوی در روستاهای قلعه سر، اروست، مالخواست و بَرد سالانه شاهد حضور گردشگران زیادی در این محور است.

وی ادامه داد: دریاچه الندان و چورت در جنگل های انبوه این محور قرار گرفته که هر ساله مورد توجه گردشگران خاص طبیعت گردی است. همچنین پارک ملی کیاسر به عنوان یکی از پارک های بزرگ کشور است که دارای گونه های مختلف جانوری و گیاهی بوده و در حد فاصل استان مازندران و سمنان قرار دارد.

ماهفروزی خاطرنشان کرد: چشمه سورت در این منطقه در طول هزاران سال سبب شکل گیری نهشته های پلکانی به رنگ های زرد و شیری شده که سبب جذابیت خاص این منطقه شده و به عنوان مقاصد خاص زمین شناسی بین المللی محسوب می شود.

وی اظهار کرد: روستای اروست، مالخواست و قلعه سر با ویژگی های معماری خاص خود در مناطق کوهستانی به عنوان مقاصد برتر گردشگری روستایی در این منطقه محسوب می شوند. شیوه و نوع زندگی مردمان در این منطقه بر پایه رمه داری و کشاورزی محدود و تولید صنایع دستی است.

ماهفروزی یادآور شد: قرار گیری یخچال طبیعی دائمی در ارتفاعات ۳۰۰۰ متری قله شادشت که به بام شهرستان ساری معروف است از محورهای جذاب کوهپیمایی در این منطقه است.

ارسال نظر

پربیننده ترین