|
|
کدخبر: ۱۵۱۱۶۷

آیا کسی به طور ذاتی خوش اقبال متولد می شود؟ معنای واقعی و حقیقی خوشبختی افراد آیا شانس و اقبال آنهاست؟ اینها پرسش ها و نکاتی هستند بسیار مهم که به تک تک آنها پاسخ می دهیم.

به گزارشافکارنیوز، بله، بهاران از راه می رسد، عشق، دوستی و مهربانی را زیر پنجره های طلایی خورشید خانم برایمان به ارمغان می آورد. راستی شما مثل من به خوش شانسی یا بدشانسی فکر کرده اید. آیا این جملات را شنیده اید: «پیشونی، می شونی»، «خر ما از کرگی دم نداشت» یا «طرف دست به دریا می زنه خشک می شه» و «عجب آدم خوش شانسی» …

معنی این جملات و ضرب المثل ها در فرهنگ لغات ما چیست؟ اگر بخواهیم واژه شانس را معنا کنیم باید بگوییم که این کلمه از ریشه فرانسوی گرفته شده و به معنای بخت و اقبال زبان خودمان است اما آیا ذاتاً کسی بدشانس به دنیا می آید؟ آیا کسی به طور ذاتی خوش اقبال متولد می شود؟ معنای واقعی و حقیقی خوشبختی افراد آیا شانس و اقبال آنهاست؟ اینها پرسش ها و نکاتی هستند بسیار مهم که به تک تک آنها پاسخ می دهیم.

نگرش های ذهنی

با توجه به آنچه در بالا مطرح شد خوش شانسی یا بدشانسی از ذهنیات افراد و نوع نگرش آنها نشات می گیرد. خوش شانسی یا بدشانسی به تربیت درست والدین برای کودکان و تشویق به موقع برای برنامه ریزی و آینده سازی درست می تواند تعبیر شود.

انسان ها با توجه به قوه عقلانی که نعمتی است از سوی باریتعالی می توانند با آموختن روش های درست زندگی، مهارت های ارتباطی صحیح، کارآموزی و آموزش حرفه ای برای زندگی می توانند طعم خوشبختی را احساس کنند و این خوشبختی احساسی است درونی که مختص فرد می باشد. یعنی افراد خودشان این احساس را دارند که با داشته هایشان خوشبختند یا خیر. چه بسا انسان هایی که با امکاناتی کم، بسیار خوشحال و خوشبخت، سرشار از انرژی و راضی از زندگی شان هستند اما هستند افرادی که در نعمت فراوان به سر می برند این احساس درونی را ندارند.

بیاییم در سال جدید، طرز فکر جدید داشته باشیم و لا تلاش و همت خود، زندگی را زیبا، دوست داشتنی، با آرامش و موفقیت و بهتر از پیش کنیم.

معنای خوشبختی

اما حالا اگر از تمام این صحبت ها بگذریم معنای واقعی خوشبختی چیست؟ باید بگوییم، انسان ها از بدو تولد در محیط ها و فرهنگ های متنوع به دنیا می آیند. زمانی که کودک محیط اطراف را درک می کند و می تواند تقریباً با داستان ها و کتاب هایی که برایش خوانده می شود تعامل برقرار کند سنش ۴۵ سال می باشد. در این سنین اگر داستان های گوناگون کودکان در فرهنگ های مختلف بازشناسی شود می توان متوجه شد که مردم کشورهایی که موفقیت خود را به شانس، بیشتر مربوط می دانند معمولاً از طرف پدران، مادران و نیاکان خود داستان های حیرت انگیز و داستان هایی که در آنها امید به زندگی سوژه اصلی است بیشتر می شنوند. از سوی دیگر شاهد زمینه های موفقیت این افراد در بزرگسالی می باشیم. پس خوش شانسی یا بدشانسی مادرزادی نیست.

نقش شانس

زندگی افراد اغلب دستمایه اهداف و عشق ورزیدن به تک تک لحظه هاست اما اگر افراد ناتوانی های خود را به گردن روزگار بیندازند و از سیستم دفاعی استفاده کنند. این ناکامی ها و ناتوانی ها را به عوامل بیرونی نسبت داده تا خود از کنش های ناکامی برهانند. مثلاً می گویند: «من شانس ندارم. هر جا پا می گذارم از زمین و زمان برام می باره.» یا «دریا رو دیدی، منو ببرن کنارش کویر لوت می شه.»

خیلی وقت ها این اشتباه و طرز فکر ماست که ما آن را اشتباهاً به شانس تعبیر می کنیم. این موقعیت ها می تواند به صورت مثبت نیز رقم بخورد.
شخصی موفقیت نسبی به دست آورده در حالی که محیط، اطرافیان و دوستان، همه و همه در این موفقیت سهم داشته اند اما او این گونه معنا می کند که «این من بودم که شانس خوبی داشته ام و در کارم موفقیت به دست آورده ام.»

آرامش / شماره ۲۲ / فروردین ماه ۹۲ / دکتر لیلا معینی / صفحه ۷۰

ارسال نظر