|
|
کدخبر: ۱۵۹۷۷۷

یک پزشک سلامت روان گفت: تمرکز حواس، افزایش هوش، تقویت ناحیه زبان آموزی و کنترل استرس و درمان افسردگی از فواید گوش دادن به موسیقی است.

خبرگزاری ایسنا: حورا چیت ساز با بیان اینکه گوش دادن به موسیقی از دوران باستان وجود داشته است، اظهار کرد: دیوار نگاره های باستانی نشان می دهد انسان ها پیش از کسب توانایی در صحبت کردن در قالب موسیقی به دیگران ابراز وجود می کردند و هنر خود را به نمایش می گذاشتند.

وی با بیان اینکه موسیقی در پرورش استعدادهای نوزادان نقش بسزایی دارد، افزود: یکی از انتزاعی ترین موسیقی های که انسان در آغاز زندگی با آن آشنا می شود صدای ضربان قلب مادر است و جنین برای نخستین بار از طریق صدای قلب مادر با موسیقی آشنا می شود.

این پزشک سلامت روان اضافه کرد: مطالعات نشان می دهد جنین با شنیدن موسیقی های خشن و با صدای بلند با جمع شدن در شکم مادر و یا جابه جا یی های سریع تر عکس العمل نشان می دهد و به همین نسبت در مقابل موسیقی های آرام واکنش نشان می دهد.

چیت ساز با بیان اینکه واکنش نوزاد نسبت به فرکانس های بالا بیشتر است، اضافه کرد: به طور کلی نوزادان با شنیدن صداهای ناگهانی دچار نگرانی و دلهره می شود.

وی با اشاره به اینکه لالایی مادر از دیگر موسیقی هایی است که موجب آرامش کودک می شود و البته لالایی ماداران دارای موسیقی خاصی نیست، خاطرنشان کرد: در واقع لالایی ها در هر فرهنگی ریتم خاص خود را دارند و کودکان با شنیدن مادر یک واکنش سطحی به آن نشان می دهند.

این پزشک سلامت روان با بیان اینکه نوزادانی که بیشتر موسیقی می شنوند در سنین قبل از دبستان به سمت بازی های ریتمیک و صدادار جذب می شوند، ادامه داد: این دسته کودکان بیشتر به انجام بازی های علاقه نشان می دهند که صدادار هستند.

چیت ساز با بیان اینکه کودکان از صدای ایجاد شده هنگام لمس اشیا مختلف شاد می شوند، اضافه کرد: بیشتر افرادی که در کودکی موسیقی گوش داده اند در دوران تحصیل در مدرسه با موفقیت بیشتری روبرو هستند و گوش دادن به موسیقی یا فرا گرفتن آن تاثیرات مثبتی مانند تمرکز حواس بر مغز کودکان دارد.

وی با اشاره به اینکه ناحیه ای از مغز انسان که مربوط به زبان آموزی است در صورت گوش دادن به موسیقی تقویت می شود، افزود: کودکانی که با موسیقی آشنایی بیشتری دارند و یا نواختن یکی از آلات موسیقی را فرا گرفته اند بسیار راحت تر از هم سن و سالان خود زبان دوم را فرا می گیرند.

این پزشک سلامت روان با تاکید بر اینکه گوش دادن به موسیقی بر قسمت های محاسباتی و شنیداری مغز تاثیر دارد، ادامه داد: هر چه میزان ساعات گوش دادن و فراگیری موسیقی در هفته بیشتر باشد و کودک بیشتر با موسیقی در ارتباط باشد تاثیرات مثبت آن بر عملکرد مغز بیشتر است.

چیت ساز ادامه داد: توصیه می شود کودکان به صورت گروهی موسیقی را یاد بگیرند تا احساس همکاری، رعایت نظم و بردباری از این طریق در آن ها افزایش یابد و در تعامل بیشتری با هم سن و سالان خود قرار گیرند.

وی با تاکید بر اینکه کاربردهای درمانی موسیقی در طب نیز به اثبات رسیده است، ادامه داد: آموزش موسیقی به کودکان بیش فعال موجب می شود تا تمرکز آن ها بیشتر شود.

این پزشک سلامت روان با اشاره به اینکه کاربرد موسیقی در کاهش افسردگی و کنترل اضطراب نیز به اثبات رسیده است، افزود: البته تاثیرگذاری موسیقی با توجه به نوع موسیقی و ریتم انتخاب شده آن متفاوت است.

چیت ساز به تاثیرات گوش دادن به موسیقی در بزرگسالان اشاره کرد و گفت: معمولا به منظور درمان افسردگی پس از زایمان، انواع اضطراب و اختلالات خواب از موسیقی آرام استفاده می شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از فواید گوش دادن به موسیقی به دوران سالمندی بر می گردد و گوش دادن به موسیقی از پیشرفت آلزایمر در این افراد جلوگیری می کنند.

این پزشک سلامت روان در خصوص اینکه آیا گوش دادن به موسیقی در کنترل استرس دوران نوجوانی تاثیرگذار است، گفت: مطالعات نشان می دهد گوش دادن به موسیقی های آرام بخش بر کنترل استرس به ویژه اگر با یک اختلال خلقی مانند افسردگی همراه باشد تاثیر مثبتی دارد.

ارسال نظر

پربیننده ترین