|
|
کدخبر: ۱۶۴۵۰۶

کمبود آهن و مشکلات هورمونی دو علت شایع ریزش مو در زنان است و با رفع این مشکل، موها روند طبیعی رشد را دارند. این متخصص پوست و مو یادآور شد: کمبود ویتامین D، نیز از علل ریزش مو در زنانی است که مشکلات هورمونی و کمبود آهن ندارند. ۸۰ درصد ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق دریافت مستقیم نور خورشید است.

به گزارشافکارنیوز، یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه رشد موها بلافاصله پس از مصرف داروهای ضدریزش شروع نمی شود، گفت: موها دو ماه پس از مصرف داروی ضد ریزش، رویش مجدد را آغاز می کنند. دکتر ریحانه مهرگان، با اشاره به اینکه اختلال قاعدگی از شایع ترین علل ریزش مو در زنان است، گفت: در صورت وجود این مشکل باید با انجام آزمایش، مشکلات هورمونی بررسی شود. وی افراط در مصرف مکمل های ویتامینی را علل شایع دیگر ریزش مو دانست و گفت: در صورت تمایل به مصرف ویتامین باید با پزشک مشورت شود.

مهرگان گفت: کمبود آهن و مشکلات هورمونی دو علت شایع ریزش مو در زنان است و با رفع این مشکل، موها روند طبیعی رشد را دارند. این متخصص پوست و مو یادآور شد: کمبود ویتامین D، نیز از علل ریزش مو در زنانی است که مشکلات هورمونی و کمبود آهن ندارند. ۸۰ درصد ویتامین D مورد نیاز بدن از طریق دریافت مستقیم نور خورشید است.


وی افزود: در صورتی که امکان استفاده از نور خوشید به میزان ۱۰ دقیقه در روز(قرار گرفتن دست و پا بدون پوشش) وجود نداشته باشند، می توان از طریق دریافت مکمل های ویتامین D، ریزش مو را درمان کرد.

مهرگان با اشاره به اینکه قرص های ویتامین D تولید داخل تفاوتی با قرص های وارداتی ندارد، گفت: میزان مصرف قرص ۵۰ هزار واحدی ویتامین D، در بزرگسالان بک نوبت در هفته و کودکان هر دو هفته یک قرص است. مصرف مداوم این قرص ها مشکلی ایجاد نمی کند ولی بهتر است هر ۶ ماه یکبار مدت کوتاهی مصرف قرص قطع شود. وی با بیان اینکه رویش مجدد موها دو ماه پس از مصرف داروی ضد ریزش است، گفت: داروی ضد ریزش مو سیکل رشد مو را فعال می کند، یک تا دو ماه پس از مصرف دارو طول می کشد تا دوباره موها وارد فاز رویش شوند.


این متخصص پوست و مو خاطرنشان کرد: ریزش مو در مردان با مصرف داروهای هورمونی در بدن سازی تشدید می شود و گاه مصرف این هورمون عامل اولیه ریزش مو است. مهرگان یادآور شد: استفاده از سیگار و قلیان نیز ریزش مو را تشدید می کند.
ریزش مو در بهار نیازی به درمان ندارد.

مهرگان با تاکید بر اینکه ریزش مو در فصل بهار و پاییز بیشتر است، گفت: در صورتی که علتی برای ریزش مو وجود نداشته باشد و موها در یکی از این دو فصل شروع به ریزش کنند، درمان دارویی خاصی نیاز نیست و به طور طبیعی روند رویش تکرار می شود. وی افزود: درمان های ریزش مو بلافاصله پس از ایجاد مشکل اثربخش است، در صورتی که بیماران پس از گذشت مدت زیادی پس از ریزش به پزشک متخصص مراجعه کنند، ریشه مو از بین می رود و بیماران نباید انتظار زیادی از درمان های دارویی داشته باشند.


این متخصص پوست و مو با اشاره به اینکه افرادی که موی سر چربی دارند بیش از افراد با موی طبیعی یا خشک، دچار ریزش مو می شوند، یادآور شد: با مراجعه به هنگام به پزشک و تجویز دارو و شامپوی مناسب این عارضه به سادگی برطرف می شود. مهرگان با بیان اینکه خواب منظم ارتباطی مستقیم با رشد طبیعی موها دارد، گفت: ریزش مو و ابرو اغلب یه دنبال اختلالات خواب ایجاد می شود. «ماینوکسیدیل» ۲ درصد، دارویی مناسب جهت توقف ریزش ابرو است ولی به ۲ تا ۳ ماه زمان نیاز است تا ابروها دوباره رویش طبیعی داشته باشند.

وی گفت: استفاده از داروهای گیاهی نیز موجب بهبود نسبی ریزش مو و ابروها می شود. استفاده مداوم از این داروها به مدت ۲ تا ۳ ماه نتیجه بخش است. مهرگان گفت: در افرادی که با مصرف داروهای گیاهی دچار حساسیت موضعی می شوند، مصرف لوسیون بتامتازون موجب بهبود علایم حساسیتی می شود.

ارسال نظر