|
|
کدخبر: ۱۷۵۴۰۰

کاهش کربوهیدرات و ارتباط آن با کاهش التهاب در بیماران دیابتی و مصرف اسنک و ارتباط آن با کبد چرب، عناوین مهمترین اخبار پزشکی هستند.

خبرگزاری ایرنا: تحقیقات اخیر محققان دانشگاه لینشوپینگ سوئد نشان می دهد که کاهش کربوهیدرات در رژیم غذایی باعثکاهش التهاب در بدن بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ می شود.

میزان التهاب در بدن بیماران مبتلا به دیابت نسبت به افراد عادی بسیار بالاتر است و این عامل می تواند احتمال بروز بیماری های قلبی و عروقی را در این افراد افزایش دهد. یک آزمایش بالینی نشان می دهد که کاهش کربوهیدرات، مارکر های التهاب در خون را کاهش می دهد و علاوه بر آن باعثکاهش وزن بیماران می شود.

کاهش کربوهیدرات در کاهش چربی خون نیز موثر است.

نتایج کامل این تحقیقات در نشریه Diabetologia ۲۰۱۲ منتشر شده است.

• مصرف اسنک باعثبروز کبد چرب و چربی ناحیه شکم می شود

تحقیقات محققان دانشگاه هلند نشان می دهد که اسنک باعثبروز کبد چرب و چربی ناحیه شکمی می شود. منظور از اسنک، غذاهای آماده ای است که اغلب نوجوانان علاوه بر وعده های غذایی، به عنوان میان وعده مصرف می کنند. این غذاهای آماده حاوی مقادیر زیادی چربی و قند هستند و باعثافزایش تری گلیسیرید می شوند.

نمک موجود در این غذاها علاوه بر افزایش فشار خون، از جذب کلسیم در بدن جلوگیری می کنند و باعثمرگ زودرس می شود.

چاقی مهمترین چالش بهداشت جهانی است؛ طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۰۸، بیش از ۲۰۰ میلیون مرد و نزدیک به ۳۰۰ میلیون زن چاق در سراسر دنیا وجود داشتند.

ارسال نظر