|
|
کدخبر: ۱۷۸۲۰۷

نشانه های افسردگی چیست؟ چه کسی افسرده است؟ چگونه از افسردگی پیش گیری کنیم؟

گروه روان شناسی امیدنیوز _ افسردگی در تفسیم بندی اختلال های روانی یکی از اختلال های خلقی است و با تصویری که در جامعه از افسردگی وجود دارد تفاوت هایی دارد. آن چه در سطح مردم جامعه به عنوان افسردگی مطرح است معمولا حالتی ناپایدار است که فرد در اثر شکست و ناکامی در زندگی روزمره به آن دچار می شود. این افراد با احساسات مختلفی چون اندوه، اضطراب و نا امیدی دست و پنجه نرم می کنند. اما آن چه در روان شناسی با عنوان اختلال افسردگی مد نظر چیز دیگری است. گروهی که دچار این نوع افسردگی هستند به صورت عام دارای ضعف در قدرت تصمیم گیری می باشند. همچنین اختلال افسردگی باعثرفتار های غیرعادی در فرد شده و زندگی روزمره او را مختل می کند.

از نشانه ها و علائم بارز این اختلال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. احساس مداوم اندوه و ناامیدی و نیز گریه‌ های مکرر

۲. از دست دادن علاقه نسبت به مواردی که قبل از دوره افسردگی برای فرد خوشایند بوده است(شامل مسائل جنسی)

۳. احساس گناه، درماندگی و یا بی ارزشی

۴. فکر کردن به مرگ و خودکشی

۵. خواب بیش از حد یا مشکل در به خواب رفتن

۶. از دست دادن اشتها و نیز کاهش یا افزایش وزن به طور ناخواسته و غیر معمول

۷. احساس خستگی زیاد به صورت مداوم

۸. اشکال در تمرکز و تصمیم گیری

۹. احساس دردهای مبهم یا حاد و بی اثری درمان‌ های معمول

۱۰. احساس بی‌قراری، عصبانیت و دلخوری زود هنگام

آن چه حائز اهمیت است این است که تشخیص با یک و یا حتی چند مورد از موارد مذکور امکان پذیر نبوده و در صورت مشاهده تعداد قابل توجهی از این علائم باید برای تشخیص قطعی به متخصص مراجعه کرد. باید توجه داشت که درمان هرچه سریع تر پیگیری شود، تحصیل نتیجه سریع تر خواهد بود.

اینجا توصیه هایی برای پیشگیری از افسردگی می آوریم:

۱. روابط اجتماعی پایدار داشته باشید: به دوستان و اقوامتان دسترسی داشته باشید. این مورد مخصوصاً در زمان های بحرانی، برای کمک به بهتر شدن حالتان مفید خواهد بود.

۲. ورزش کنید: ورزش با افزایش ترشح هورمون اندورفین در مغز ایجاد شادی می کند.

۳. مصرف نوشیدنی های کافئین دار را کنار بگذارید: بیشتر افراد برای سر حال کردن خود قهوه بیشتری مصرف می کنند اما به محض از بین رفتن تاثیر کافئین، جریان خون احتمال افسردگی را افزایش می دهد.

۴. قند را حذف کنید: همانند قهوه، قند می تواند انرژی آنی تولید کند. اگر چه خوردن هله هوله در ابتدا احساس خوبی در شما ایجاد می کند اما در نهایت باعثاضافه شدن دور شکم می شود وشما دچار افسردگی بیشتر می شوید.

۵. گل راعی و گل ساعت در کاهش اضطراب و افسردگی بسیار موثر است. با بو کردن این گل ها یا ماساژ بدن با روغن اسطوقودوس و بابونه می توان از افسردگی رهایی پیدا کرد.(قبل از مصرف این گیاهان با پزشک طب سنتی مشورت کنید.)

۶. قرار گرفتن در معرض نور خورشید بهترین راه مقابله با افسردگی فصلی است. در داخل منزل پرده ها را کنار بزنید و آینه های بزرگ در منزل نصب کنید. درخت های اطراف منزل را هرس کنید تا اشعه نور خورشید عبور کند. در صورت امکان میز کار را کنار پنجره قرار دهید.

منابع:همشهری آنلاین،خبرگزاری مهر،نمناک،خبرگزاری عصر ایران

ارسال نظر