|
|
کدخبر: ۱۷۸۳۹۴

به گزارش گروه سلامت و پزشکی امیدنیوز، کلسترول ترکیبی است که از طریق کبد تولید می شود و برای بدن لازم است. برخلاف باور اکثر مردم که تصور می کنند کلسترول الزاماً خطرناک و آسیب رسان است باید بدانید که میزان مناسب آن در بدن به معنای سلامت درونی است. مشکل زمانی بروز می کند که میزان کلسترول به شیوه نادرستی بالا می رود.

افزایش چربی های خون یکی از مشکلات شایع ناشی از زندگی شهرنشینی است که نه تنها سالمندان بلکه کودکان و نوجوانان هم این بیماری را تجربه می کنند. این بیماری هیچ علامت خاصی ندارد؛ اما می تواند عوارض بلند مدت قلبی و عروقی به همراه داشته باشد. بنا بر این پیشگیری و کنترل این بیماری در مراحل اولیه می تواند از عوارض جبران ناپذیر آن جلوگیری کند.

در این جا ما چند توصیه برای کنترل و کاهش چربی خون می آوریم:

۱. ورزش کنید

ورزش منظم کمک به بهبود سطوح کلسترول خون می کند. با صلاح دید پزشک خود روزانه ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید. پیاده روی تند داشته باشید، دوچرخه سواری کنید، شنا کنید و برای اینکه بتوانید انگیزه خود را حفظ کنید به یک گروه ورزشی بپیوندید تا از ورزش کردن لذت ببرید.

۲. اگر اضافه وزن دارید، از وزن خود بکاهید

دقت کنید که افراد لاغر هم دچار افزایش چربی خون می شوند و نباید از اندازه گیری چربی خون غافل شوند. اما در افراد چاق کاهش ۵/۲ تا ۵ کیلوگرم اضافه وزن می تواند کمک به کاهش سطح کلسترول خون کند.

۳. سیگار را ترک کیند

ترک سیگار کمک به افزایش سطح HDL می کند. مزایای ترک سیگار تنها به این مورد ختم نمی شود. تنها ۲۰ دقیقه بعد از ترک، فشار خون شما کاهش می یابد. بعد از ۲۴ ساعت ریسک حمله قلبی کاهش می یابد. بعد از یک سال ریسک بیماری قلبی به نصف زمانی می رسد که سیگاری بودید و بعد از ۱۵ سال ریسک بیماری قلبی در شما با فردی که هیچگاه سیگاری نبوده است برابری می کند.

۴. مصرف قهوه را کم کنید

مطالعات نشان مى ‏دهد که بین مصرف قهوه و افزایش کلسترول ارتباط وجود دارد. به نظر اکثر محققین کافئین موجود در قهوه مقصر نیست، اما به صورت کلی افزایش بیش از حد قهوه توصیه نمی شود.

۵. چاى بنوشید

تانن موجود در چای مى‏ تواند در کنترل کلسترول مفید باشد. در یک مطالعه در افرادى که به طور عادى روى رژیم پرکلسترول، چاى مى‏ خورده اند سطح کلسترول، نرمال بوده است.

۶. آب پرتقال خانگی بنوشید

برای درک چگونگی تأثیر آب پرتقال در کنترل چربی خون بهتر است قبل از هر چیز در خصوص استرول صحبت کنیم. استرول ها ساختار مشابهی با کلسترول دارند. این ترکیبات به طور طبیعی در برخی میوه ها مانند پرتقال و برخی سبزیجات، میوه های خشک، دانه ها و روغن های گیاهی وجود دارد. استرول ها باعثکاهش کلسترول توتال و کلسترول بد خون می شوند. با وجود اینکه آب پرتقال میزان کمی استرول وارد بدن می کند اما در عین حال می تواند میزان کلسترول خوب را افزایش دهد. بنابراین اگر عادت داشته باشید که هر روز آب پرتقال طبیعی مصرف کنید می توانید به نتیجه کاهش کلسترول در جواب آزمایشتان امیدوار باشید.

۷. رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

بهترین راه برای کاهش یا رفع این مشکل، اصلاح رژیم غذایی است. یکی از مهم ترین توصیه های غذایی، کاهش مصرف گوشت قرمز و برنج و استفاده بیشتر از سبزیجاتی نظیر کلم، کرفس، هویج، کاهو، اسفناج، کدو و … در رژیم غذایی روزانه است. مرف بیشتر غذاهای دریایی و سایر ترکیبات حاوی روغن امگا ۳ نیز توصیه می شود.

ارسال نظر

پربیننده ترین