|
|
کدخبر: ۳۰۶۰۲

دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک و آزاده جلالوند، کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی در این دو صفحه مهمترین روش های لاغری شکم را همراه با هزینه های هر یک از شیوه ها به شما معرفی می کنند تا شما هم به میزان وسع تان از یکی از روش های زیر استفاده کنید.

به گزارشامید، قدیم ها چاقی و شکم بزرگ داشتن نشانه اعیانی و اشراف زادگی بود. اما حالا اوضاع فرق کرده و کسی دوست ندارد شکمی بزرگ و پر از چربی داشته باشد. اما آب کردن چنین شکمی کار ساده ای نیست و خیلی ها و به خصوص خانم ها برای خلاص شدن از آن دست به هر کاری می زنند. اگر می خواهید شکم تان را کوچک کنید یا مدت هاست از انواع و اقسام روش ها استفاده می کنید، اما شکم تان همچنان بزرگ است. دکتر همایون زهتاب، فوق تخصص جراحی پلاستیک و آزاده جلالوند، کارشناس تربیت بدنی و علوم ورزشی در این دو صفحه مهمترین روش های لاغری شکم را همراه با هزینه های هر یک از شیوه ها به شما معرفی می کنند تا شما هم به میزان وسع تان از یکی از روش های زیر استفاده کنید.

آبدومینوپلاستی


آبدومینوپلاستی یعنی برداشتن پوست و چربی اضافه از شکم. بهترین کاندیدا برای آبدومینوپلاستی کسانی هستند که شکم هایی بزرگ و پر از چربی با پوستی آویزان دارند و با استفاده از رژیم غذایی یا برنامه منظم ورزشی لاغری نتوانسته اند خودشان را لاغر کنند، اما بقیه قسمت های بدنشان متناسب است. برای جراحی در سه دسته از افراد، یعنی خانم هایی که حاملگی های متعدد داشته اند و پوست شکم شان دچار کشش شده و عضلاتش موقعیت طبیعی خود را از دست داده، خانم ها و آقایانی که چاق بوده و سپس لاغر شده اند و در نهایت افراد پیری که خاصیت ارتجاعی پوست شان را از دست داده اند و دچار چاقی و لاغری های مکرر شده اند، کارایی دارد.

تکنیک عمل:


در این عمل ابتدا یک برش در پایین شکم و در محل سزارین می دهیم تا پوست آزاد شود. بعد از آزاد شدن پوست، چربی و پوست های اضافه را برداشته و با این کار جدار عضلات هم سفت می شود. سپس دو طرف را به هم بخیه می زنیم و در انتها یک محل جدید برای سوراخ ناف تعیین و یک لوله پلاستیکی کوچک که فضای زیر پوست را به بیرون ارتباط می دهد هم کار می گذاریم تا ترشحاتی مثل خونابه را از بدن خارج کند. در این عمل بین سه تا چهار کیلو پوست و چربی، از بیمار برداشته می شود.

طول دوره نقاهت:


طول دوره نقاهت در افراد مختلف، متفاوت است. اما بین سه تا پنج روز طول می کشد تا بیمار به زندگی عادی خود بازگردد.

هزینه:


بین ۳ تا ۶ میلیون تومان باید برای آبدومینوپلاستی هزینه کنید. البته چربی هایی که در این نوع جراحی جایگزین می شوند، چربی های قوی هستند که به راحتی جایگزین نمی شوند. کسانی که آبدومینوپلاستیک انجام می دهند، بهتر است یکسری مراقبت غذایی مختصری هم داشته باشند. چربی و شیرینی زیاد مصرف نکنند، تحرک فراوان، پیاده روی و استفاده از تردمیل هم در برنامه روزانه ورزشی شان باشد. اما اگر به هوای اینکه این عمل جراحی را انجام داده اند، دوباره پرخوری بکنید، باز هم با مشکلی به نام شکم بزرگ و پر از چربی روبرو خواهید شد.

دوچرخه متحرک


کارکرد دوچرخه ثابت هم مثل دوچرخه متحرک است و با استفاده از این وسیله، چربی سوزی در کل قسمت های بدن تان اتفاق می افتد. اما دوچرخه متحرک یک تفاوت بسیار اساسی با نوع ثابت آن دارد. تفاوتش هم در این است که در دوچرخه ثابت مجبورید درجا رکاب بزنید و چون ثابت هستید و حرکتی ندارید، ذهن تان خسته می شود. اما با دوچرخه متحرک علاوه بر اینکه تمام بدن تان به چربی سوزی می افتد، از دیدن مناظر اطراف لذت می برید و همین مسئله باعثمی شود تا کمتر احساس خستگی ذهنی بکنید. در ضمن انگیزه تان برای دوچرخه سواری بیشتر و بیشتر می شود.

هزینه:


چیزی بین ۷۰۰ هزار تا ۴ میلیون تومان باید کنار بگذارید.

لایپولیزر


لایپولیزر مناسب کسانی است که با مشکل چربی زیر پوست شان دست و پنجه نرم می کنند، اما در صورتی می توانند از این عمل برای کوچک کردن شکم شان استفاده کنند که اولاً پوست شان حالت افتاده نداشته و شکم شان هم بزرگ نباشد. اما کسانی که درگیر چاقی منتشر هستند بهتر است ابتدا وزن شان را با ورزش کردن و رژیم گرفتن کم کنند و سپس اقدام به انجام این عمل کنند.

طول دوره نقاهت:


بیمار حتی پس از دو، سه ساعت هم می تواند از بیمارستان مرخص شود. اما پس از دو تا سه روز بهبود پیدا می کنند.

هزینه:


بسته به اینکه از چه مناطقی از بدن چربی برداشته می شود، میزان هزینه ها هم متفاوت است. مثلاً اگر چربی موضعی پهلوها برداشته شود، یک میلیون تومان و اگر این چربی هم از شکم و هم از پهلوها خارج شود، بین دو تا سه میلیون برای بیمار هزینه در پی خواهد داشت.

تردمیل


تردمیل یکی از بهترین ها در زمینه کوچک کردن شکم است و بیشتر مناسب کسانی است که جای مناسبی برای پیاده روی ندارند یا جایی زندگی می کنند که آلودگی هوا زیاد است. استفاده از تردمیل در صورتی که همراه با برنامه ریزی دقیق تمرینی و انتخاب سرعت مناسب تسمه نقاله باشد، در انجام تمرینات استقامتی، قدرتی و سرعتی به طور روزانه مناسب است. اگر از این وسیله با سرعت پایین ۳۰ درصد و مدت زمان بالای ۱۵ تا ۳۰ دقیقه استفاده کنید، به چربی سوزی تمام نقاط بدن از جمله شکم، پاها و ران ها کمک می کند. البته یادتان باشد از تردمیل حتماً زیر نظر مربی استفاده کنید، چون نحوه کار با برنامه های آن بستگی به سن، جنس و وزن شما دارد.

هزینه:


از یک میلیون تا دو میلیون و ۸۳۵ تومان به بالا

دوچرخه ثابت


یکی از ابزارهای کوچک کننده شکم دوچرخه های ثابت هستند که اگر از آن همراه با برنامه ورزشی تنظیم شده استفاده کنید و مدت زمان و شدت فعالیت تان را هم بالا ببرید، به چربی سوزی تمام قسمت های بدن از جمله شکم و ران هایتان کمک می کند. این زمان می تواند یک ربع، ۳۰ دقیقه تا یک ساعت باشد.

هزینه:


از ۳۰۸ هزار تومان شروع می شود تا ۲ میلیون و ۱۴۵ هزار تومان.

کمربند لاغری


ویبره ایجاد شده توسط کمربندهای لاغری سبب اصطکاک شده و گرمای تولید شده، آب آن منطقه از بدن را کم و چربی ها را پخش می کند. با کم شدن آب بدن و پخش شدن چربی ها، فرد حس می کند شکمش یک تا دو سایر کوچکتر شده است. در حالی که این طور نیست و نه تنها چربی ها از بین نمی روند، بلکه با خوردن آب، چاقی دوباره به همان ناحیه بر می گردد. درست مثل کاری که برخی کشتی گیران و رزمی کاران انجام می دهند. آنها برای اینکه وزن شان را در همان روز وزن کشتی پایین بیاورند، نایلونی دور شکم شان می بندند یا لباس گرم می پوشند و می دوند تا آب بدن شان تبخیر شده و وزن شان پایین بیاید.

هزینه:


بهای این کمربندها که روی آن مانور زیادی هم داده می شود، ۸۰ هزار تومان است.

حلقه ورزشی


نام دیگر حلقه ورزشی هولاهوپ است که احتمالاً این نام کمتر به گوش تان خورده است. این وسیله چرخنده، چربی های موجود در شکم را پخش می کند اما هیچ تاثیری در چربی سوزی ندارد و تنها به تقویت عضلات شکم کمک می کند. این حلقه زمانی می تواند به چربی سوزی کمک کند که حرکات انجام شده با این وسیله با نرمش هایی که به دست و پا و کمر داده می شود، ترکیب شود. علاوه بر این مدت زمان انجام حرکات ورزشی بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه باشد که اگر به یک ساعت هم برسد ایده آل است.

هزینه:


از ۷ هزار و ۹۰۰ تومان هست تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان.

درازونشست


این ورزش کمکی به چربی سوزی نمی کند و اگر با تعداد کم و صرفاً از این ورزش استفاده شود، تنها عضلات شکم را تقویت می کند. حتی اگر درازونشست را با مدت زمان بیشتری انجام بدهید، تا حدودی از میزان چربی های شکمی کاسته می شود. در صورتی که اگر این ورزش به همراه بقیه فعالیت های ورزشی مثل زانوبلند، دویدن، دوچرخه سواری و حرکت های چرخشی کمر انجام شود، چون سایر عضلات بدن هم درگیر می شود، هم عضلات شکمی تقویت می شوند و هم چربی سوزی در کل نقاط بدن اتفاق می افتد. این ورزش هیچ هزینه ای ندارد و حتی بدون استفاده از دستگاه های مختلف فنردار هم می توانید درازونشست را انجام بدهید. اما اگر بدون هیچ برنامه ای یکدفعه درازونشست را انجام بدهید، دچار گرفتگی شدید عضلانی در نواحی کمر و شکم می شوید.

پیاده روی


اگر پیاده روی کمی تند باشد تا حدی که ضربان قلب کمتر از ۱۲۰ و مدتش هم کمتر از ۲۰ دقیقه نباشد، بهترین و ارزان ترین روش برای چربی سوزی و کوچک کردن شکم است.

دستگاه های ورزشی عمومی


دستگاه های ورزشی رایگان موجود در پارک ها هم در چربی سوزی موثر هستند. آن هم در صورتی که نه با یک وسیله که با تمام ابزارهای موجود به طور مداوم و روزانه بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت تمرین کنید و هیچ یک از اعضای بدن تان هم آسیب ندیده باشد.

این دستگاه ها شبیه سازی از دستگاه های دوچرخه ثابت، تردمیل و اسکی فضایی هستند و اگر به طور مداوم با این ابزار کار کنید، علاوه بر تقویت شدن عضلات تان، عمل چربی سوزی در کل بدن تان اتفاق می افتد.

دستگاه های درازونشست فنردار هیچ خاصیتی ندارند!

اکبر خزایی / مربی و داور بین المللی بدنسازی


نکته مهمی که در چربی سوزی نه تنها شکم که در تمام بدن باید مورد توجه قرار بگیرد، انجام تمرین های هوازی است که شامل پیاده روی تند، دویدن، دوچرخه سواری و تمام تمریناتی که زمان شان بیش از ۳ دقیقه باشد می شود. این نوع تمرینات، سوخت و ساز بدن را تند کرده و باعثمی شود تا بافت های بدن تبدیل به عضله شده و چربی ها را ببلعند. برای اینکه چربی سوزی اتفاق بیفتد، دست کم بین ۳۰ تا ۶۰ دقیقه باید فعالیت داشته باشید اما دستگاه های فنردار موجود همچون تن تاک که با ادعای چربی و کوچک کردن شکم از رسانه ملی هم تبلیغ می شود، بیش از آنکه عضلات شکم را تحت تاثیر قرار بدهند، در تقویت عضلات کمر موثر هستند. شکل این حرکت مثل درازونشست است ولی نقطه ثقل فشار برعکس درازونشست است و فشار بیشتر متوجه عضلات فیله و کمر است. حتی انجام حرکات تخصصی شکم فقط جهت تقویت عضلات شکم است و برای از بین بردن چربی های ذخیره شده باید از تمرینات هوازی و تغذیه مناسب و در کار این دو برای فرم دادن و تناسب کل عضلات بدن از تمرینات تخصصی بدنسازی استفاده کرد.

تندرستی / شماره ۱۲۵ / مهر ماه ۹۲ / لیلا حسین زاده / صفحه ۱۲

ارسال نظر