|
|
کدخبر: ۳۶۷۹۶

به رویاهای خود ایمان داشته باشید و مطمئن باشید روزی آنها با چاشنی تلاش و پشتکار، جامه حقیقت بر تن می کنند.

به گزارشامید، اطرافیان تو اعم از خانواده، دوستان، همکلاسی ها یا همکارانت، برای تو فضایی پر از فشار و انرژی منفی ایجاد کرده اند، تا حد ممکن برای بهبود شرایط سعی کن، اما در صورتی که احساس می کنی قابل تغییر نیستند، آنها را ترک کن و به دنبال افراد مفیدتر و مثبت تر بگرد!

۱. انجام کارها را به تعویق نینداز:


چند نفر را می شناسید که تخصص آنها برنامه ریزی کردن برای موفقیت، اما عمل نکردن به همان برنامه هاست؟ به زندگی شان نگاهی بیندازید و اگر ذره ای پیشرفت و کامیابی در آن دیدید، بدون قرعه کشی از خود من جایزه بگیرید! عقب انداختن کارها برای فرداهایی که هرگز از راه می رسند، باعثمی شود مهلتی که برای انجام آن اعمال دارید، به پایان برسد و در اثر نرسیدن به آن هدف، دچار دلزدگی شوید. بهانه هایی مانند «الان حسش را ندارم» یا «فردا هم روز خداست» را فراموش کنید و همین الان از جا بلند شوید و به سراغ کارهایتان بروید. زندگی، مهلتی محدود است؛ پس از ذره ذره آن به بهترین نحو استفاده کنید.

۲. به نصیحت های منفی و دلسرد کننده، کوچکترین اهمیتی نده!


«ول کن بابا! خیلی سخته!»، «حساب سن و سالت رو کردی؟» این کارها و امید بیجا داشتن ها از تو گذشته!»، «تا حالا چند نفر تونستن که تو بتونی؟» چه دلیلی دارد که به این حرف ها گوش دهید و تحت تاثیرشان قرار بگیرید؟ همه انسان های بزرگ و کاشفان و مخترعان، دست به انجام کارهایی زدند که تا آن زمان انجام نشده بود؛ پس به طور حتم، آنها نیز این نوع جملات را به وفور شنیده اند، اما اهمیتی ندادند و مثل یک کشتی قدرتمند، امواج قوی و جریان مخالف آن را درهم شکستند و پیش رفتند تا اینکه بالاخره به ساحل مقصود اهداف شان نائل شدند. شما هم می توانید یکی از آنها باشید!

۳. در محیطی که پر از تنش و ناراحتی است، باقی نمان!


اطرافیان تو اعم از خانواده، دوستان، همکلاسی ها یا همکارانت، برای تو فضایی پر از فشار و انرژی منفی ایجاد کرده اند، تا حد ممکن برای بهبود شرایط سعی کن، اما در صورتی که احساس می کنی قابل تغییر نیستند، آنها را ترک کن و به دنبال افراد مفیدتر و مثبت تر بگرد! محیط ها و انسان هایی که در اطرافت هستند، تاثیری بسیار عمیق روی تو دارند و تا مدت ها بر پیشرفت ها و پسرفت های زندگی ات موثر خواهند بود. از این پس سعی کن در انتخاب دوست هایت بیشتر حساس باشی و دوستانت را نه فقط برای وقت گذرانی، بلکه برای بهبود شخصیت و زوایای زندگی ات انتخاب کنی. دوست واقعی کسی است که آینده خوب را همواره به تو یادآوری کند و تو را از انجام کارهای اشتباه، باز دارد.

۴. رویاهایت نباید کوچک و ضعیف باشد!


به رویاهای خود ایمان داشته باشید و مطمئن باشید روزی آنها با چاشنی تلاش و پشتکار، جامه حقیقت بر تن می کنند. همکاری ذهن و جسم با یکدیگر، بزرگ ترین معجزات را به بار می آورد؛ پس چرا باید این انرژی ها را به خاطر خواسته های سطح پایین و معمولی هدر دهیم؟

۵. بی انگیزگی ممنوع!


موتور جسم و روح ما را، قدرتی بی انتها به نام شور و شوق و انگیزه به پیش می برد. مردی که برای رفاه و خوشحالی همسر و فرزندانش، شبانه روز کار می کند، مادری که شب تا صبح، پای چرخ خیاطی برای فرزند خود لباس می دوزد، دانش آموزی که نیمه شب، از خواب بر می خیزد و در آن فضای دلگیر و ساکت شبانگاهی، با اشتیاق به درس خواندن می پردازد تا فردایی روشن داشته باشد، همگی سرشار از انگیزه و عشق اند!

اما بی انگیزگی، همه چیز را بی معنا و بی ارزش می کند؛ «چرا شبانه روز کار کنم؟»، «برای چه این قدر پای چرخ خیاطی بنشینم و شانه ها و کمر خود را آزار دهم؟»، «خواب شیرین نیمه شب را رها کنم و نصفه شب برای درس خواندن بلند شوم که چی؟» امان از این بی انگیزگی ها! در حالی که تنها اشتیاق و انگیزه است که می تواند به همه سختی ها معنا بدهد و به ما کمک کند با عشق رسیدن به فردای بهتر، بلند همت شویم و هر تلاش و زحمتی را به جان بخریم. لحظه ای را در ذهن خود تجسم کنید که به بزرگترین آرزوهای دست نیافتنی رسیده اید و خواسته تان را در آغوش کشیده اید! می بینید چقدر شیرین است؟! آن هدف تنها به شرطی دست یافتنی است که لحظه ای از تلاش دست نکشید! پس مرتب آن تصاویر زیبا را در ذهن خود مرور کنید تا شور و شوق درونی تان افزایش یابد و به خود اطمینان دهید که به زودی به خواسته تان خواهید رسید!

۶. فایده افسوس خوردن چیست؟


«خیلی بد شد که آن موقعیت را داشتم و نتوانستم کار درست را انجام بدهم»، «آن زمان که امکانش برایم وجود داشت، کاری نکردم» یا «افسوس که سرمایه ز کف بیرون شد!» به راستی فایده این حسرت خوردن ها چیست؟ جز اینکه به شما حس ناامیدی می دهد و کام شما را تلخ می کند. اگر در گذشته اشتباه کرده اید، الان برای جبران دست به کار شوید! وگرنه افسوس خوردن هیچ دردی را دوا نمی کند و در واقع، اشتباه دوم است! گذشته ها را فراموش کنید و به فرصت هایی بپردازید که در حال حاضر دارید و به طور حتم در آینده بیش از پیش نیز خواهید داشت!

۷. پاره وقت کار نکن!


«هر هفته، هفت روز است و هر روز، ۲۴ ساعت. هر روز هشت ساعت می خوابم، دو ساعت چرت می زنم، دو سه ساعت را به نوشیدن چای قندپهلو اختصاص می دهم، یکی دو ساعت پای اینترنت، دو ساعت ناهار و شام، دو ساعت تلویزیون، یکی دو ساعت خرید و غیره.» لابد وضعیت تعطیلات آخر هفته و عیدهای مختلف هم به همین ترتیب است! می شود بگویی چند ساعت را به تلاش برای رسیدن به هدفت صرف می کنی؟ اگر واقعاً قصد داری در آینده، شرایطی بهتر از الان داشته باشی، باید از خیلی از وقت گذرانی های بی فایده ات دست بکشی! استراحت برای شارژ دوباره انرژی است؛ نه برای به هدر دادن دقیقه های ارزشمند زندگی ات که با هیچ ثروتی، قابل مقایسه نیست!

۸. مبادا به آنچه که داری قناعت کنی!


حتی اگر به بزرگترین و دشوارترین آرزوی زندگی ات هم رسیده ای، بدان که این پایان راه نیست. تو تا زنده ای باید تلاش کنی و پیش بروی، چون همیشه جا برای بزرگتر شدن وجود دارد! حیف از این زندگی کوتاه نیست که از لحظه لحظه اش استفاده نکنی؟ پس نیروی نهفته وجودت را به کار بینداز و باز هم برای آینده قشنگی که انتظارت را می کشد نقشه بکش!

۹. تحت هیچ شرایطی، ناامید نشو!


اگر مطابق با برنامه ریزی های صحیح، یک تیشه برداشته ای و آن را بر صخره های سنگین می زنی و با وجود نهایت تلاش و زحمت، هنوز به چیزی نرسیده ای، ناامید نشو! چون در پس این صخره ها، معدنی سرشار از الماس نهفته است که دیر یا زود به آن می رسی. اگر ده کلید داری و می دانی که ممکن است یکی از آنها به قفل بزرگت زندگی ات بخورد، یکی یکی همه را امتحان کن تا به دهمی برسی. وقتی یکی را امتحان می کنی و به قفل نمی خورد، احتمال اینکه کلید دوم بازش کند، بیشتر می شود. حتی اگر هر ده کلید هم به قفل نخورد، باز هم ناامید نشو، چون بالاخره برای هر قفلی، کلیدی هست و تو به آن خواهی رسید. همیشه به یاد داشته باش که قدرت سازندگی امید، به مراتب بیشتر از قدرت تخریب ناامیدی است.

۱۰. مبادا حتی برای یک لحظه، از شادی دور شوی!


بیشتر ما فکر می کنیم باید حتماً به موفقیت های ویژه ای برسیم تا بتوانیم شادمانی کنیم، اما هنگامی که به آن موفقیت ها نائل می شویم، آنچنان که تصورش را می کردیم شاد نمی شویم. واقعیت آن است که شاد بودن، یک صفت شخصیتی است و ارتباط چندانی به موفقیت های بزرگ ندارد. سعی کنید بیاموزید که در تمام مراحل زندگی تان و لحظه لحظه زمانی که صرف رسیدن به اهداف خود می کنید، شاد باشید و با عشق به موهبت ارزشمند حیات که به شما ارزانی شده است، حتی لحظه ای را بدون خوشحالی نگذرانید!

راز / شماره ۳۵ / نیمه اول آبان ماه ۹۲ / نویسنده: جول براون / مترجم: لیلا رعیت / صفحه ۲۶

ارسال نظر