|
|
کدخبر: ۳۸۰۱

روتئین اصلی تشکیل‌دهنده مو و ناخن، کراتین است که باعثسفتی و استحکام مو و ناخن می‌شود. در حالت عادی ۹۵-۹۰درصد موها در فاز آناژن(فاز رشد)، ۱۰-۵درصد در فاز تلوژن(ریزش) و درصد بسیار کمی در فاز کاتاژن(فاز بینابینی) هستند.

به گزارشامیدبه نقل از صدف نیوز، در بیماری‌های ایجادکننده ریزش مو، موها وارد فاز تلوژن می‌شوند و تعداد موهایی که در فاز تلوژن هستند به بیش از ۳۰-۲۰درصد می‌رسد و باعثریزش مو می‌شود. نقش مکمل‌ها در کاهش موهای فاز تلوژن و همچنین در حفظ شادابی و سفتی مو و ناخن شناخته شده است. فولیکول مو به ماده اولیه لازم برای ساخت مو(کراتین) نیاز دارد و همان‌طور که گفته شد، کراتین یک نوع پروتئین است و اسیدهای آمینه، مواداولیه لازم برای تولید پروتئین هستند. از جمله اسیدهای آمینه مورد نیاز برای ساخت کراتین، اسیدهای آمینه گوگردی مانند متیونین و سیستئین هستند. به همین دلیل برای افزایش رشد مو می‌توان از موادغذایی حاوی سیستین از جمله پروتئین‌های گیاهی و مکمل‌ها استفاده کرد. بیشتر مکمل‌ها علاوه بر سیستین حاوی ترکیب‌های زیر هستند:

بیوتین: در موارد کمبود بیوتین، علایم آلوپسی در سر، ریزش مژه و ابرو و شکنندگی ناخن‌ها به وجود می‌آید.

آهن: برخلاف عقیده عمومی که سفتی و سختی ناخن و مو را ناشی از کلسیم می‌دانند، آهن از املاح ضروری در ساختار مو و ناخن است و باعثاستحکام و سفتی ناخن‌ها و موها می‌شود.

روی: از املاح ضروری برای ساخت کراتین است.

ویتامین B۶: این ویتامین اثر زینک را در ساخت کراتین تشدید می‌کند.

متیونین: این اسید آمینه در ساخت سیستئین و تشکیل باندهای دی‌سولفیدی نقش دارد.

ارسال نظر