|
|
کدخبر: ۹۷۷۴۴

گروه مشاور سلامت این بار با پیگیری پرسشهای شهروندان مطالب جالبی را درباره آثار مثبت و منفی آدامس، علایم سکته مغزی، نقش اضطراب در بروز خستگی و تپش قلب و عوارض مصرف فست و فود و غذاهای کافئین دار به ارمغان آوردند.

به گزارشامیدبه نقل از فارس، صدای مشاور سلامت خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان، ‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۱۱۶۶۷ یا ایمیل moshaversalamat @ farsna. net مطرح کنند.

علائم سکته مغزی، اقدامات اورژانسی و روش پیشگیری

آریا شیخ مظفر، جراح مغز و اعصاب گفت: از علایم بارز سکته مغزی می‌توان به ضعف اندام‌های یک طرف بدن، ضعف عضلات صورت، حالت تهوع، سرگیجه و سردرد به نحوی که فرد شدید‌ترین سردرد زندگی خود را تجربه ‌کند اشاره کرد.

وی در مورد علایم سکته مغزی گفت: زمانی که خونرسانی به مغز برای لحظه‌ای خاص دچار اختلال می‌شود، سکته مغزی رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: اینکه این اختلال در خونرسانی در چه قسمتی از مغز باشد علایم سکته مغزی را متفاوت می‌کند و حتی نحوه برخورد و درمان آن نیز متفاوت خواهد بود.

شیخ مظفر تصریح کرد: از علائم بارز سکته مغزی می توان به ضعف اندام‌های یک طرف بدن، ضعف عضلات صورت که به صورت کج شدن دهان و فک می‌انجامد، اشاره کرد. همچنین احساس حالت تهوع، سرگیجه و سردرد به نحوی که فرد شدید‌ترین سردرد زندگی خود را تجربه می‌کند از دیگر علایم بروز سکته مغزی است.

این جراح مغز و اعصاب گفت: از عواملی که باعثمی‌شود تا سکته مغزی بروز پیدا کند فشار خون و چربی خون بالا و مصرف سیگار است.

شیخ مظفر همچنین زمینه ارثی را از دیگر عوامل تأثیر‌گذار در وقوع سکته مغزی عنوان کرد و گفت: افراد بالای ۴۰ تا ۴۵ سال باید حتماً فشار خون خود را کنترل کنند چرا که نوع ارثی فشار خون از سن ۳۵ سالگی آغاز می‌شود بنابراین رعایت اصول پیشگیری از این بیماری ضروری است.

وی گفت: همچنین چربی خون بالا که از سنین بالای ۴۰ سالگی بررسی می‌شود از دیگر جنبه‌های موثر در وقوع سکته‌های مغزی است.

این جراح مغز و اعصاب با بیان اینکه متأسفانه مصرف سیگار در جامعه افزایش یافته و این یکی از عوامل تأثیر‌گذار در وقوع سکته مغزی است گفت: مصرف سیگار باعثاختلال در خونرسانی عروق قلبی و مغزی می‌شود و حتی افرادی که سیگار نمی‌کشند اما در خانواده و محیط کار در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند مانند افراد سیگاری در معرض گرفتگی رگ‌های خونی هستند.

وی تصریح کرد: ضایعات عروق مغزی در سنین کم نیز مشاهده می‌شود که مانند علایم سکته‌های مغزی بوده و باید تحت معالجه قرار گیرد.

شیخ مظفر در مورد درمان سکته‌های مغزی گفت: گاهی سکته مغزی به دلیل عوارض ناشی از اختلال خونرسانی به مغز ایجاد می‌شود که این اختلال با مصرف داروهایی که پزشک تجویز می‌کند به حداقل رسیده و خونرسانی را فعال می‌کند.

این جراح مغز و اعصاب گفت: درمان دیگر جلوگیری از وقوع سکته‌های بعدی است و فرد بیش از هر چیزی باید رعایت اصول درمانی را داشته تا مجدد سکته نکند.

شیخ مظفر در مورد اقدامات اورژانسی در زمان وقوع سکته مغزی گفت: دو نوع سکته مغزی وجود دارد. یکی خونریزی‌ دهنده است که در این نوع باید سریعاً فشار خون کنترل شود و نوع دیگر اختلال در خونرسانی است. در هر صورت باید فردی که دچار سکته مغزی می‌شود را سریعاً به بیمارستان منتقل کرد.

وی گفت: بیماری که دچار سکته مغزی می‌شود مانند سکته قلبی منعی برای جابجایی ندارد و می‌توان این افراد را جابجا کرده و سریعاً به بیمارستان منتقل کرد تا اسکن مغزی از وی گرفته شده و فشار خونش کنترل شود.

وی گفت: تمام سردرد‌ها باید بررسی شوند اما همه انواع سردرد بیانگر علائم سکته مغزی نیستند. در حال حاضر سردردهایی که منشاء روحی دارند افزایش یافته اما این نوع سردرد از نوع خطرناک نیست بلکه افرادی که دچار سردردهای صبحگاهی به همراه حالت تهوع هستند باید سردرد خود را جدی بگیرند.

فست فود و غذاهای کافئین دار در ایام امتحان ممنوع

زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: دانش آموزان در ایام امتحانات از غذاهای شور، ‌چرب و کافئین‌دار که استرس را تشدید می‌کند بپرهیزند و خوردن لبنیات، آبمیوه‌های طبیعی و انواع مغزها در این ایام بهترین راه برای تمرکز و کاهش استرس است.

وی در پاسخ به پرسش یکی از شهروندان درباره تغذیه مناسب در ایام امتحان از گروه مشاور سلامت خبرگزاری فارس گفت: تغذیه در زمان امتحانات نقش مهمی در کارایی و عملکرد مغز دارد.

وی افزود: معمولاً دانش آموزان در زمان امتحانات دچار اضطراب و استرس می‌شوند. بر اثر اضطراب و استرس میزان ترشح هورمون آدرنالین و کورتیزول دربدن افزایش می‌یابد که به بدن کمک می‌کند انرژ‍ی بیشتری برای مقابله با شرایط استرس داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه تغذیه روزانه در پیشگیری از اضطراب و استرس موثر است افزود: چای و قهوه و حتی برخی شکلات‌ها دارای کافئین هستند که برخی در ایام امتحانات برای بیدار ماندن و تمرکز حواس از آن استفاده می‌کنند در حالی که مصرف زیاد آن در بلند مدت باعثبر هم خوردن تمرکز حواس و حتی کاهش یادگیری و در نتیجه افزایش استرس و اضطراب می‌شود

این متخصص تغذیه بر این نکته اشاره کرد که آبمیوه‌های طبیعی بهترین نوشیدنی در ایام امتحانات هستند که علاوه بر تأمین آب بدن ویتامین‌های ضروری را هم تأمین می‌کنند. در عین حال آبمیوه‌های صنعتی و نوشیدنی‌های شیرین نیز به دلیل داشتن شکر و مواد افزودنی انرژی زیادی را یک جا تخلیه و آزاد می‌کنند که استرس زا هستند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت مصرف آب، شیر و لبنیات را در کاهش استرس دانش آموزان موثر دانست و افزود: دانش آموزان بهتر است در موقع امتحان و استرس از غذاهای سبک و زود هضم و غذاهایی که انرژی‌شان به مرور آزاد می‌شود، استفاده کنند. مصرف غلات و موادی حاوی کربوهیدرات‌های پیچیده که حاوی فیبر بیشتری هستند از جمله نان های سبوس دار مثل نان سنگک و نان جو سبب کاهش استرس در افراد می‌شود.

وی با انتقاد از اینکه برخی دانش آموزان و دانشجویان به دلیل کمبود وقت در ایام امتحانات تمام وعده‌های غذایی را نمی‌خورند گفت: وعده‌های غذایی به ویژه صبحانه را نباید حذف کرد، چون صبحانه در کنترل استرس نقش اساسی دارد. در هنگام صبح، میزان ترشح کورتیزول به بیشترین حد خود می‌رسد بنابراین مصرف صبحانه سبب کنترل استرس می‌شود.

عبداللهی اظهار داشت: نباید فست فودها را به خاطر تهیه آسان در ایام امتحان در دستور غذایی قرار داد چرا که غذاهای چرب و شور به‌خصوص فست فودها دیرتر هضم می‌شوند و در شرایط استرس‌زا مانند ایام امتحانات، در کارکرد دستگاه گوارش اختلالاتی مانند سوءهاضمه و تهوع ایجاد می‌کنند. خوردن غذای چرب و سنگین قبل از امتحان موجب خواب آلودگی در جلسه امتحان هم می‌شود.

مصرف انواع مغزها مانند بادام، گردو، فندق توصیه دیگر این مسئول در وزارت بهداشت به دانش آموزان و دانشجویان است چرا که مغزها حاوی اسید‌های چرب ضروری امگا ۳ و امگا ۶ و بسیاری از املاح معدنی مثل آهن و روی هستند که به یاد گیری و تمرکز حواس کمک می ‌کنند.

گلودرد ویروسی به آنتی‌بیوتیک نیاز ندارد

غلامرضا خاتمی، رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: درمان گلودرد ویروسی به آنتی‌بیوتیک نیازی ندارد، فقط در صورت لزوم می‌توان با استامینوفن تب را کنترل کرد و با خوردن مایعات، استراحت و مراقبت به بهبود بیماری کمک کرد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در پاسخ به پرسش شهروندان در مورد بیماری‌های شایع کودکان در این فصل اظهار داشت: گلودرد چرکی نوعی بیماری‌ است که کودکان ۲ تا ۳ سال به بعد را درگیر می‌کند و میکروب مخصوص این بیماری استرپتوکوک است.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران گفت: وقتی میکروب وارد بدن کودک می‌شود. کودک تب می‌کند و به گلودرد چرکی دچار می‌شود و اگر دهان کودک را باز کنیم روی لوزه کودک چرک دیده می‌شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: در این بیماری چون عامل بیماری میکروب است استفاده از آنتی بیوتیک با تجویز پزشک روش درمانی است.

خاتمی در پاسخ به پرسش فارس درباره تب ایجاد شده در این بیماری گفت: با استامینوفن می‌توان تب را کنترل کرد.

وی دوره این بیماری را دو تا سه روز عنوان کرد و گفت: در گلودرد چرکی سرفه دیده نمی‌شود اما اگر کودک دچار گلودردی شد که علائم آن سرفه، تب و آبریزش بینی بود آن گلودرد ویروسی است.

رئیس انجمن پزشکان کودکان ایران تصریح کرد: در گلودرد ویروسی نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست و فقط می‌توان با استامینوفن تب را کنترل کرد و با خوردن مایعات و مراقبت به بهبود بیماری کمک کرد؛ همچنین خوردن چای کمرنگ می‌تواند مفید باشد.

آثار مثبت و منفی آدامس

مصطفی فاطمی دندانپزشک نیز گفت: آدامس همزمان می‌تواند آثار مثبت و منفی در داخل دهان اعمال کند. از طرفی با داشتن قند موجب گسترش پوسیدگی دندان می‌شود و از طرفی با افزایش ترشح بزاق و عمل جویدن می‌تواند موجب بهبود و تسهیل خودشویی محیط دهان شود.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، اظهار داشت: مطابق یک قاعده کلی هر ماده‌ای که باعثشود میزان قند در محیط دهان افزایش یابد می‌تواند موجب گسترش پوسیدگی دندان شود چرا که محیط دهان محیط مناسبی برای تبدیل قند به اسید توسط باکتری‌هاست.

این دندانپزشک گفت: از سوی دیگر می‌توان گفت هر ماده‌ای که باعثافزایش ترشح بزاق و عمل جویدن شود می‌تواند موجب بهبود و تسهیل خودشویی محیط دهان شود مخصوصاً در بیمارانی که از یک سمت دهان خود استفاده نمی‌کنند و آن ناحیه پر از جرم و پلاک است می‌تواند کاربرد مثبتی داشته باشد.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: آدامس با داشتن هر دو جنبه فوق می‌تواند همزمان آثار مثبت و منفی در داخل دهان اعمال کند اما برای جلوگیری از تأثیر سوء آن می‌توان از آدامس‌های بدون قند که آدامس‌هایی با قندهای غیر قابل تخریب هستند استفاده کرد؛ البته باید دقت داشت مصرف بی‌رویه آدامس می‌تواند موجب مشکلات گوارشی و از جمله اسهال در فرد شود.

فاطمی، مصرف متعادل آدامس‌های فاقد قند را به عنوان یک عامل کمک کننده تلقی کرد و گفت: باید دقت داشت اثر خوشبو کنندگی آدامس‌ها یا افزایش بزاق توسط آنها به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین مسواک، خمیر دندان، نخ دندان و حفظ بهداشت دهان دندان شود.

اضطراب، عامل اصلی تپش قلب

مهرداد کاظم زاده عطوفی، دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران گفت: خستگی مفرط، تنگی نفس و افزایش تپش قلب مهمترین علایم اختلال اضطراب است که به ویژه نوع دائمی آن خطرناک است و باید درمان شود.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: اضطراب، نگرانی و استرس در جامعه و حتی در بین برخی کارشناسان بهداشت روانی مترادف هم به کار می‌روند، در حالی که هر کدام تعریف و علائم جداگانه‌ای دارد.

وی افزود: متأسفانه علائم اضطراب نسبت به استرس و نگرانی به قدری وخیم است که آن را درد روانی نامیده‌اند.

کاظم‌زاده عطوفی گفت: تپش قلب بالا، احساس تنگی نفس، خشک شدن گلو و دهان، گرمی صورت، احساس فشار در سر و دلشوره جزو علایم اضطراب است.

وی اظهار داشت: اضطراب در صورت انتشار و دائمی بودن به گونه‌ای که فرد آن را در طول روز بارها تجربه کند، نوعی اختلال محسوب می‌شود که باید آن را درمان کرد.

وی ادامه داد: دارو درمانی و روان درمانی برای اضطراب باید به موازات یکدیگر انجام شود.

کاظم‌زاده عطوفی گفت: دارو درمانی باید توسط روانپزشک و روان درمانی ترجیحاً توسط روانشناسی بالینی انجام شود.

دبیر انجمن علمی روانشناسی بالینی ایران تصریح کرد: ممکن است افراد برای ابتلا به اضطراب علائم گوناگونی را نشان دهند.

وی افزود: شاید اضطراب در فردی به صورت تکرر ادرار باشد در حالی که در فرد دیگری با تعریق و انقباض عضلات بدن همراه باشد.

کاظم‌زاده عطوفی اذعان داشت: خستگی مفرط یکی از علائم اضطراب است که باید آن را جدی گرفت.

دبیر انجمن روانشناسی بالینی ایران خاطرنشان ساخت: اضطراب در صورت انتشار نوعی اختلال است، اما در درجات کم نیز می‌تواند عامل یک اختلال، مانند وسواس باشد.

شهروندان ایرانی از سراسر کشور می توانند سؤالات خود را درباره مسائل بهداشتی و درمانی با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۱۱۶۶۷ یا ایمیل moshaversalamat @ farsna. net با خبرنگاران گروه بهداشت و درمان خبرگزاری فارس در میان بگذارند.

ارسال نظر